Atlanta, 1 sierpnia 2014 r. — Firma Travelport poinformowała o zwiększeniu swojego udziału w spółce joint venture eNett International, założonej w roku 2009 przez Travelport i PSP International w celu wprowadzenia innowacyjnych, zintegrowanych rozwiązań płatniczych dostosowanych do specyfiki branży turystycznej.

Od utworzenia spółki joint venture w czerwcu 2009 r. Travelport miał w niej większościowy udział 57%, a reszta akcji należała do jego partnera, PSP International. W ciągu pierwszych pięciu lat spółka rozwijała się pomyślnie i obecnie jej działalność stanowi rosnącą część oferty „Beyond Air” firmy Travelport oraz element realizowanego przez nią strategicznego planu przekształcenia branży turystycznej. W ramach zawartej umowy Travelport przejmie od PSP International dodatkowe 16% akcji, co zwiększy do 73% jego udział w spółce eNett, której wartość wynosi 450 mln USD.

Jednocześnie firma PSP International zawarła z eNett długoterminową umowę dotyczącą świadczenia różnych usług bankowych. Między innymi PSP International staje się głównym emitentem używanych przez eNett wirtualnych numerów rachunków (Virtual Account Numbers — VAN). Ponadto spółka eNett będzie mogła wyjść ze swoją innowacyjną platformą i swoim systemem operacyjnym poza branżę turystyczną.

„eNett odgrywa ważną rolę w realizacji celu, jaki stawia sobie Travelport, czyli przekształcenia branży turystycznej w sposób umożliwiający wprowadzenie innowacyjnych, alternatywnych metod płatności w transakcjach B2B, które stanowią znaczną część globalnego rynku” — powiedział Gordon Wilson, prezes i dyrektor generalny firmy Travelport. „Travelport uważa, że warto teraz zwiększyć swój udział w tej rozwijającej się spółce. Nowa umowa pozwala obydwu akcjonariuszom eNett odgrywać role lepiej odzwierciedlające ich potencjał. Z jednej strony jest to wiedza i doświadczenie PSP International w dziedzinie usług bankowych, a z drugiej oferta firmy Travelport — platforma, relacje z globalną siecią biur podróży i dostawcami produktów turystycznych oraz zaawansowany system”.

„Wraz z podpisanym w ubiegłym miesiącu przedłużeniem na wiele lat naszego partnerstwa z MasterCard ta nowa umowa umożliwia spółce eNett szersze wykorzystanie kompetencji swoich udziałowców w nowych obszarach rynku i branżach na całym świecie” — powiedział Anthony Hynes, dyrektor generalny eNett International.

„Nowa umowa w sprawie udziałów pozwala PSP budować relacje z firmą Travelport w szerszym obszarze i w dłuższej perspektywie czasowej” — powiedział Rob Bishop, dyrektor zarządzający PSP International. „Chcemy nadal zapewniać eNett dostęp do różnych nowych i nowatorskich usług płatności, w tym do elastyczniejszych modeli finansowania transakcji, a także bieżącą pomoc techniczną w zakresie nowych produktów i usług”.

Spółka eNett osiągnęła globalny sukces po wprowadzeniu w roku 2011 wirtualnych numerów rachunków (VAN), co ułatwiło realizowanie płatności na rzecz dostawców klientom w 47 krajach na całym świecie. Dzięki użyciu unikatowych wirtualnych numerów rachunków MasterCard eNett umożliwia biurom podróży szybkie, łatwe i bezpieczne dokonywanie i otrzymywanie płatności. Numery VAN zmniejszają ryzyko oszukańczych transakcji oraz usprawniają procesy płatności, uzgadniania i śledzenia.

Doradcą strategicznym i finansowym firmy Travelport w odniesieniu do tej transakcji był bank Morgan Stanley. Wyłącznym doradcą finansowym i strategicznym PSP International była firma Financial Technology Partners LP and FTP Securities LLC („FT Partners”).

 

Informacje o firmie Travelport (www.travelport.com)
Travelport to czołowy dostawca systemów i technologii dystrybucji i obsługi płatności oraz innych rozwiązań dla wartej 7 bilionów USD światowej branży turystycznej. Działalność firmy obejmuje dwa obszary: jednym z nich jest platforma usług turystycznych (Travel Commerce Platform), która ułatwia handel w branży, umożliwiając dostawcom usług turystycznych dotarcie do klientów zarówno online, jak i offline; drugim są usługi technologiczne (Technology Services), w ramach których Travelport świadczy kluczowe usługi informatyczne — m.in. zakup i wystawianie biletów oraz kontrola odlotów — na rzecz linii lotniczych, dzięki czemu mogą one skupić się na podstawowej działalności i obniżyć koszty.

Travelport jest firmą prywatną, która prowadzi działalność w ponad 170 krajach i zatrudnia ok. 3 600 pracowników. W 2013 r. osiągnęła przychody netto w wysokości 2,1 mld USD.

 

Informacje o firmie eNett International
eNett International to ogólnoświatowy dostawca rozwiązań do obsługi płatności, dostosowanych do specyfiki branży turystycznej. Właścicielami spółki są firmy Travelport, dostawca systemów i technologii dystrybucji i obsługi płatności oraz innych rozwiązań dla branży turystycznej (udział większościowy), i PSP International. eNett oferuje wyjątkowy, nowatorski system obsługi płatności, który zmniejsza ryzyko, usprawnia uzgadnianie oraz zapewnia korzyści pod względem finansów, przetwarzania danych i efektywności.

Podstawową ofertą eNett jest rozwiązanie do obsługi płatności wykorzystujące wirtualne numery rachunków (Virtual Account Number — VAN). Generuje ono automatycznie unikatowe numery rachunków MasterCard ułatwiające dokonywanie płatności pomiędzy biurami podróży i dostawcami usług turystycznych. Wyjątkowe, długoterminowe partnerstwo z MasterCard zapewnia spółce eNett dostęp do najszybszej na świecie sieci przetwarzania płatności i ponad 35,9 miliona lokalizacji w różnych krajach.

 

Informacje o firmie PSP International
PSP International wprowadza nowe podejście do realizacji procesów płatności w różnych złożonych branżach na całym świecie. Celem PSP International jest wyeliminowanie z procesów płatności tradycyjnych elementów zmniejszających efektywność, za pomocą pomysłowych rozwiązań, które poprawiają rentowność klientów i partnerów firmy. Firma PSP International była założycielem firmy eNett International, globalnego dostawcy rozwiązań płatniczych dla branży turystycznej. Obecnie eNett jest spółką joint venture firm Travelport i PSP International. Za pośrednictwem w pełni kontrolowanej przez siebie spółki Optal Financial Limited firma PSP International jest członkiem zwyczajnym sieci MasterCard. Pozwala jej to oferować całą gamę nowatorskich rozwiązań płatniczych, które są cenione i akceptowane na całym świecie.