Turcja uplasowała się na 3. miejscu na świecie pod względem plaż wyróżnionych Błękitną Flagą. Jest to prestiżowa nagroda, nadawana plażom, które spełniają wysokie światowe standardy w kilku kluczowych aspektach.

Podczas oceny kategorie, które brane są pod uwagę to, czystość na plaży,  jakość wody, bezpieczeństwo oraz wyposażenie. Turcja plasuje się na trzecim miejscu wśród 46 krajów, w tym 397 plaż i 22 przystani. Wręczenie nagród zawsze odbywa się podczas specjalnej ceremonii z udziałem oficjalnych gości.

Plebiscyt na Błękitną Flagę organizuje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej, w ramach programu edukacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie zachowań proekologicznych w miejscowościach nadmorskich. Plaże muszą spełniać surowe normy ochrony środowiska i dbać o ich stałe utrzymanie. Tytuł Niebieskiej Flagi trudno jest zdobyć, ale łatwo jest stracić. Jadąc do Turcji na wakacje warto pamiętać, że spotkamy tam zarówno kamieniste jak i piaszczyste plaże. Duża część czystych kąpielisk usytuowana jest na Riwierze Tureckiej, w prowincji Antalya. W okolicach Izmiru jest około 36 kąpielisk wyróżnionych Błękitną Flagą.

Źródło: http://www.denizhaber.com.tr/mavi-bayraklar-sahibini-buldu-haber-56032.htm