Sardynia to miejsce, którego nie można nie zobaczyć.
Oferuje nieskończone atrakcje o każdej porze roku a to, co dla nas Polaków jest niewątpliwie szczególne, że w końcu nie jesteśmy zmuszeni wybierać pomiędzy morzem a górami, tu mamy wszystko w jednym.

 

MORZE I PLAŻE
!850 km nieregularnego wybrzeża Sardynii oferuje niezliczoną ilość przepięknych plaż i malowniczych zatok. Bardzo często u wybrzeży Sardynii leżą małe wyspy, które dodają uroku zapierającemu dech w piersiach krajobrazowi.
Sardynia, z punktu widzenia turystycznego znana jest przede wszystkim dzięki niesamowitym kolorom morza we wszystkich odcieniach granatu, błękitu, turkusu i szmaragdowej zieleni jak również dzięki nieskończonej różnorodności plaż o odmiennych barwach piasku od mlecznej bieli poprzez wszystkie odcienie żółtego do zaskakującego różu. Istnieją miejsca, gdzie zamiast piasku, plaże w całości tworzą  małe śnieżnobiałe kamyki w wielkości ziarenek ryżu (Spiaggia del Riso w pobliżu Arborea) lub kamyki do złudzenia przypominające białe obrane migdały (Cala Mariolu na Golfo di Orosi).
Nie można stracić okazji do wybrania się na jednodniowy rejs do Archipelagu La Magdalena, gdzie przez kilka godzin wydaje nam się, że właściwie to jesteśmy w raju, jak również na Golfo di Orosei, gdzie oprócz  podziwiania przepięknych zatok (Cala Goloritze, Cala Mariolu, Cala Sisine, Cala Luna) mamy możliwość zwiedzenia jaskiń (Grotta del Bue Marino i Grotta del Fico).
Istnieje wiele firm czarterujących jachty, łodzie żaglowe, zabytkowe statki, tak wiec, gdy tylko istnieje taka możliwość możemy z grupą przyjaciół wynająć nasz wymarzony jacht również z załogą.

SARDYŃSKIE GÓRY

Całe terytorium Sardynii jest w większości górzyste, najwyższy szczyt leżący w łańcuchu Gennargentu  liczy  sobie1834 m n.p.m (Punta la Marmora).
Mało kto wie, iż w sardyńskich górach znajduje się też najgłębszy Canyon w Europie, Canyon Goroppu, gdzie można dotrzeć bez większych trudności po kilkugodzinnym marszu.
Sardyńskie Góry oferują nieskończone trasy trekkingowi, m.in.Monte Tiscali, Monte Corrasi, Cala Goloritze, Cala Luna…
Są doskonałym miejscem na wyprawy jeepami, które zawsze dostarczają niezapomnianych wrażeń często kończąc się typowo sardyńskim obiadem u pasterzy.
Lago Cedrino (jezioro Cedrino) łączące się z rzeką o tej samej nazwie jest wymarzonym miejscem na spływy kajakowe.
Wyprawa w góry odbywa się w towarzystwie wyspecjalizowanych przewodników, którzy często oferują również trekking pod gwiazdami, wyprawy na obserwowanie sardyńskiej przyrody.

JASKINIE
Idealne miejsce dla speleologów, 250 jaskiń dla pasjonatów tej dyscypliny jak również około 10 jaskiń ogólnie dostępnych dla turystów.
Do dyspozycji kochających jaskinie pozostają przewodnicy speleologiczni, można wybrać się również na taką wyprawę z instruktorem.
Do kilku sardyńskich jaskiń można dotrzeć tylko od strony morza (Grotta del Fico, Grotta del Bue Marino) niesamowite wrażenia oferuje nam Grotta Nettuno leżąca nieopodal Alghero, do której można dotrzec zarówno statkiem wycieczkowym jak i schodząc po ponad trzystu schodach wijących się wzdłuż zbocza Góry Capo Caccia.
Na szczególną uwagę zasługuje Grotta di Santa Barbara w miejscowości San Giovanni di Miniera na południu Sardynii. Jest to jedyna, do tej pory odkryta na świecie jaskinia, której ściany są pokryte kryształami barytu, datowana na ponad 500 milionów lat temu.

WSPINACZKA
Istnieje wiele miejsc dla uprawiających tą dyscyplinę.
Wybrzeża Sardynii to nie tylko bajkowe zatoki, ale również wysokie klify, które idealnie nadają się dla miłośników wspinaczki. Golfo di Orosei, Cala Goloritze, Wybrzeże Sulcis Iglesiente, Valle di Lanaitu, Domusnovas, Brunei, ulassai to tylko niektóre z  perfekcyjnych miejsc na niezapomniane wrażenia.

CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ
Cagliari,  miasto położone na południu wyspy, które jest obecnie stolicą Regionu Sardynii, w starożytności Karali, miasto założone przez Fenicjan.
Nora, miejscowość gdzie zachowały się ruiny miasta fenickiego a potem rzymskiego.
San Antioco, miasteczko znajdujące się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, założone przez Fenicjan, gdzie znajduje się odkrywka archeologiczna z najlepiej zachowanym w basenie Morza Śródziemnego, tophet, czyli cmentarzem dla najmłodszych – dzieci i niemowląt, które zmarły przed tzw. inicjacją pozwalającą im stać się częścią społeczności fenickiej.
Sulcis Iglesiente jest to obszar o fascynującej historii i niesamowitych  krajobrazach. Sardynia z punktu widzenia geologicznego jest najstarszą częścią lądu europejskiego, tak wiec w jej skałach znajduje się wiele cennych minerałów (złoto, srebro, miedź, żelazo, ołów, siarka, rtęć), po które tu przybyli najpierw Fenicjanie, potem wszystkie kolejne ludy kończąc na francuskich firmach, które w ostatnich latach zamknęły większość kopalni przekształconych w tym momencie w muzea i szlaki turystyczne, gdzie zakochani w swojej ziemi byli górnicy w fascynujący sposób opowiadają o ich losach, tradycjach i historii tej części Sardynii.
Tharros, miejsce gdzie zachowały się największe ruiny miasta fenickiego.
Alghero, charakterystyczne miasteczko na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Założone przez Katalończyków, gdzie do tej pory mówi się w tym dialekcie, z ciekawą starówką pełną również sklepików z wyrobami sardyńskiego rzemiosła a przede wszystkim z wyrobami jubilerskimi z, do tej pory łowionego u brzegów Alghero, korala.
Bosa, jedyne sardyńskie miasteczko położone nad rzeką, po której jeszcze do niedawna można było nawigować.
Castelsardo, uznane za jedno z piękniejszych miasteczek średniowiecznych Włoch. Część historyczna miasteczka zbudowana jest na szczycie malowniczej góry. Do tej pory zachowała się część zamku, w którym,  w tym momencie, mieści się Muzeum Sardyńskich wyrobów wyplatanych z przeróżnych materiałów., jak również Katedra, Kościół Św. Marii.
W Castelsardo warto zatrzymać się na zakupy typowo sardyńskich wyrobów z korka, typowo sardyńskiej ceramiki, wyplatanych przeróżnych koszyków jak i wyrobów tkackich.
Santa Teresa di Gallusa typowo turystyczne miasteczko na północy Sardynii, z którego wypływają promy na oddaloną tylko o 45 min. francuską Korsykę.
Barbagia najbardziej oryginalna część Sardynii. Stolicą Barbagii jest Noro z Muzeum Etnograficznym. Koniecznie trzeba odwiedzić Orgosolo ze swoimi charakterystycznymi „murales” – malowidła na ścianach przedstawiające sceny z życia miejscowej ludności, namalowane na znak buntu przeciwko niesprawiedliwym według nich przepisom i przeciwko ówczesnym władzom. Właśnie tu konieczna jest wyprawa jeepem i obiad u pasterzy.
Costa Smeralda – szmaragdowe wybrzeże z jego stolicą Porto Cervo założone w latach sześćdziesiątych przez arabskiego księcia Karima Aga Kana. Charakterystyczna architektura „stylu smeraldino”, przepiękna natura i szmaragdowe kolory morza dostarcza niecodziennych emocji. Zadbano tu o każdy szczegół. Aranżacja zieleni, placów, ulic, ogrodów jest zrealizowana z niesamowitym szacunkiem do już istniejącej przyrody. Spacerując uliczkami Porto Cervo napotykamy się na ekskluzywne butiki największych projektantów mody jak i eleganckie sklepy jubilerskie. Konieczny jest wieczorny spacer w porcie by móc popodziwiać luksusowe jachty, żaglowce jak i zanurzyć się w życie tego unikalnego miasteczka.
Nuraghe to budowle z okresu nurskiego zbudowane przez istniejącą tylko na Sardynii cywilizację. Koniecznie trzeba zobaczyć chociaż jedną z nich. Rozsiane są po całej Sardynii, w tym momencie zostało jeszcze około 7000 nuraghe, niestety niektóre z nich to tylko ruiny.
Najlepiej zachowane to Su Nurami w Barumini, San Antine, Nuraghe Losa…

BAZA NOCLEGOWA
Doskonała baza noclegowa rozłożona na całym terytorium Sardynii ze szczególnym naciskiem na wybrzeże pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie.
Wielu turystów wybiera wakacje na Kempingach.
Nowe, czyste i najczęściej położone przy samej plaży domki kampingowe są doskonałym miejscem dla mało wymagających. Większość z domków czy bungalowów ma oczywiście własną łazienkę i często małą werandę.
Ponadto do dyspozycji turystów jest nieskończona sieć hoteli 3* i 4* często w formie tętniącej życiem wioski turystycznej z całodzienną animacją lub w formie małych kameralnych i przytulnych oaz spokoju i wypoczynku.
Istnieje również doskonała baza Hoteli 5 dla najbardziej wymagających turystów.
Wiele z nich oferuje dodatkowe usługi i udogodnienia jak prywatne lądowisko do helikoptera, oddzielne pokoje dla obsługi czy dla opiekunki dla dziecka jak również prywatny basen czy jacuzzi na werandzie.

KONGRESY
 Sardynia jest doskonałym miejscem na zorganizowanie kongresów, imprez firmowych, wyjazdów motywacyjnych, integracyjnych czy szkoleń….Przez większość roku mamy przepiękną pogodę jak i  wiele atrakcji, które oferuje nam przyroda co ułatwia zorganizowanie nieskończonej ilości zajęć integracyjnych. Istnieje doskonała  baza konferencyjna, duże hotele z nowoczesnymi salami konferencyjnymi i rozbudowaną bazą sportowo-rekreacyjną.
Do dyspozycji turystów są polskojęzyczni piloci i przewodnicy lokalni.

ŚLUBY I PODRÓŻE POŚLUBNE
Ostatnio bardzo popularne stało się zawieranie związków małżeńskich w romantycznych i oryginalnych miejscach. Sardynia jest idealnym pomysłem na spełnienie Waszych najskrytszych marzeń. Bajkowe scenerie, luksusowe hotele, eleganckie przyjęć, słoneczna pogoda i romantyczna atmosfera to wszystko znajdziecie na pewno na tej wyspie.