Koncerty, turnieje rycerskie, jarmark średniowieczny, festiwal muzyki i tańca indian, ogólnopolskie dni wody – to tylko niektóre propozycje kalendarza imprez odbywających się w uzdrowiskowej gminie Uniejów.

Słynący z wód geotermalnych Uniejów stara się przyciągać turystów nie tylko bogatą ofertą uzdrowiskową, ale także różnorodnością wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Liczący prawie 20 stron tegoroczny kalendarz imprez to najlepsza gwarancja tego, że w Uniejowie nie można się nudzić.

Wiosenno-letni sezon wydarzeń kulturalno-rozrywkowych rozpoczął, jak co roku, kwietniowy Festiwal Pieśni i Tańca Indian Ameryki Północnej. To prawdziwe święto wszystkich pasjonatów kultury indiańskiej.

Z kolei już w sobotę, 24 maja rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie, czyli „Dni Uniejowa”. W tym roku na scenie będzie można zobaczyć m.in. Budkę Suflera, która zagra koncert w ramach swojej trasy z okazji 40-lecia działalności zespołu.

Ważnym punktem kalendarza uniejowskich imprez jest Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski (5-6 lipca). W tym roku goście będą mogli zobaczyć pojedynki rycerskie – indywidualne oraz drużynowe, a także turnieje konne, łucznicze, zapasy i rzut włócznią. Przybyli będą mogli zwiedzić średniowieczne obozowisko, zobaczyć uzbrojenie rycerzy z przełomu XIV i XV w. oraz wziąc udział w warsztatach dawnego rzemiosła. Z kolei w alei straganiarzy staną kramy z wikliną, bursztynem, średniowieczną biżuterią, jadłem i napitkiem.

Oto najważniejsze propozycje tegorocznego kalendarza imprez w Uniejowie:

Wiosenne POW WOW – Festiwal Muzyki i Tańca Indian Ameryki Północnej (12 kwietnia)

Impreza skupiająca pasjonatów kultury indiańskiej – tancerzy Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian z kraju i zagranicy (Rosji, Litwy, Czech, Niemiec). W programie przewidziane są pokazy i konkursy tańców, prezentacja tradycyjnych i współczesnych pieśni indiańskich oraz kiermasz pamiątek.

Dni Uniejowa (24-25 maja)

Cykliczna impreza lokalna promująca walory Uniejowa. Połączona jest z licznymi atrakcjami oraz wydarzeniami: sportowymi, kulturalnymi, występami zespołów muzycznych z terenu gminy, wystawami malarskimi oraz plastycznymi. Imprezie corocznie towarzyszą występy znanych artystów.

Boże Ciało w Spycimierzu (19 czerwca)

Coroczne uroczyste obchody Święta Bożego Ciała. Spycimierz od 200 lat kultywuje tradycję układania kwietnych dywanów na trasie procesji. Projektantami dekoracji trasy o długości 2 km oraz wykonawcami są spycimierscy parafianie. Wzorzyste kobierce przypominają prawdziwe dzieła sztuki, dlatego coroczna Msza św. w Spycimierzu, celebrowana tradycyjnie o godzinie 17:00, przyciąga tłumy wiernych z całej Polski.

Ogólnopolskie Dni Wody (28 czerwca)

Dni Wody to projekt upowszechniający wiedzę na temat środowiska, jego zagrożeń oraz ochrony mający na celu podniesienie świadomości społecznej w obliczu występujących zagrożeń cywilizacyjnych. Impreza promuje Uniejów i jego lecznicze wody geotermalne. Dniom Wody towarzyszą seminaria popularno-naukowe oraz konferencje. Podczas obchodów rozstrzygane są konkursy z nagrodami: fotograficzny, plastyczny, literacki o tematyce ekologicznej oraz wędkarski. Atrakcjami są też: poszukiwanie bursztynu oraz płukanie złota. Dniom Wody towarzyszy szereg imprez plenerowych, występów zespołów artystycznych, kabaretów itp. Już od kilku sezonów Lato z Radiem rozpoczyna wtedy swoją trasę koncertową. W tym roku na scenie zobaczymy m.in. Marylę Rodowicz.

Wielki Turniej Rycerski (5-6 lipca)

Impreza plenerowa na dwa dni zamienia okolice zespołu parkowo – zamkowego w Uniejowie w średniowieczny gród, który wypełniają rycerze, damy dworu, giermkowie i rzemieślnicy. W programie znajdą się konkurencje w średniowiecznym stylu. Zaprezentowane zostaną turnieje bojowe indywidualne oraz drużynowe, w tym konne, a także rywalizacja łuczników, zapaśników i trenujących rzut włócznią. Niezwykłą, a zarazem niespotykaną atrakcją będą pokazy sokolnicze. Podczas turnieju można poznać działanie jednej z nielicznych w Polsce replik średniowiecznej machiny oblężniczej – trebusza.

Festiwal Lilii (5-6 lipca)

Impreza służąca poszerzaniu wiedzy w zakresie hodowli, pielęgnacji kwiatów i roślin ozdobnych, wykorzystania lilii w kulturze, literaturze, religii, zwiększenie uwagi na działanie florystyczne i ogrodnicze oraz na wartość estetyczną kwiatów i roślin ozdobnych. W czasie festiwalu odbędą się prelekcje, pokazy florystyczne, wystawy kwiatów , roślin ozdobnych, a także występy zespołów jazzowych i latynoamerykańskich.

Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski (2-3 sierpnia)

W ciągu dwóch dni trwania imprezy odbędą się średniowieczne konkurencje turniejowe oraz przedstawione zostaną różne rodzaje dawnego rzemiosła. W alei straganiarzy staną kramy z wikliną, bursztynem, średniowieczną biżuterią, jadłem i napitkiem. Na polu turniejowym rozegrane zostaną pojedynki rycerskie – indywidualne oraz drużynowe, a także turnieje konne, łucznicze, zapasy i rzut włócznią. Przybyli będą mogli zwiedzić średniowieczne obozowisko, zobaczyć uzbrojenie rycerzy z przełomu XIV i XV w.

Piknik Sołtysów (17 sierpnia)

Integracyjne spotkanie sołtysów i ich rodzin z samorządowcami. Spotkanie jest okazją do wspólnej zabawy. Corocznie sołtysi, radni oraz pracownicy samorządowi na oczach widzów rywalizują o zajęcie pierwszego miejsca w zawodach obejmujących konkurencje, typu: przeciąganie traktora, toczenie beli słomy, rzut orczykiem, spacer farmera, rzut beretem czy wożenie taczką. Imprezie towarzyszy loteria fantowa, w której do wygrania są cenne nagrody.

Gminne Dożynki (7 września)

Tradycyjne święto plonów organizowane corocznie na terenie gminy. Dożynki gminne są imprezą kulturalno-rozrywkową. Uroczystość rozpoczyna msza święta, podczas której poświęcone zostają chleb, ziarno oraz wieńce. Jednym ze stałych elementów są przyśpiewki przygotowywane przez mieszkańców miejscowości, w której odbywają się dożynki. Imprezie towarzyszy prezentacja wieńców, liczne występy artystyczne oraz loteria fantowa.

Pożegnanie wakacji (24 sierpnia)

Impreza zamykająca cykl letnich imprez. Tego dnia odbywają się występy zespołów polskich i zagranicznych, organizowane są konkursy i pokazy pirotechniczne. Już od kilku sezonów Radio Zet organizuje w Uniejowie koniec trasy koncertowej Lata Zet i Dwójki.

Ogólnopolski Bieg Do Gorących Źródeł (19 października)

Bieg na 10 km promujący Uniejów i jego lecznicze wody geotermalne. Trasa przebiega uliczkami miasteczka, malowniczymi alejkami zespołu zamkowo-parkowego, obok XIV-wiecznego zamku i kompleksu termalno-basenowego. Corocznie w imprezie bierze udział kilkuset biegaczy z kraju i zagranicy.