Przejazd kolejką linowo-terenową, szaleństwo na rynnowych zjeżdżalniach czy spacer po Parku Zdrojowym – to tylko niektóre atrakcje Góry Parkowej.

Co dzień srebrne wagoniki PKL wyruszają z dolnej stacji położonej tuż obok krynickiego deptaka, by nie tylko ułatwić dotarcie na szczyt Góry Parkowej (742 m n.p.m.) wielu turystom, ale wprowadzić ich w przedwojenny klimat. Pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa, wwiozła na szczyt turystów jeszcze przed II wojną światową. Kolej zachowała po dziś swój charakter.

Przejazd, choć niezbyt długi, jest niezwykłą atrakcją dla wszystkich. Szczyt to doskonały punk widokowy. Z Góry Parkowej roztacza się panorama Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, a w pogodny dzień nawet Tatr.

Na samym szczycie góry każdy, bez względu na wiek, doskonale spędzi wolny czas. Gwarancją dobrej zabawy są „Rajskie ślizgawki” o różnym stopniu trudności. Korzystający z nich turyści mają do wyboru: Spokojną falę, Spiralę i wymagającego większej odwagi Kamikadze.

Są one czynne od wiosny do późnej jesieni. Nieopodal znajduje się plac zabaw oraz zjeżdżalnia pontonowa, gdzie każdy dorosły poczuje się jak beztroski milusiński.

Wszyscy, którym górskie powietrze wyostrzy apetyt, mogą zjeść posiłek w restauracji Kuchnia Staropolska u babci Maliny. Lokal raczy nie tylko smacznym jedzeniem, ale też wystrojem w stylu retro przywołującym międzywojenny klimat. Dzięki pergoli goście podczas posiłku mogą także rozkoszować się przepięknym górskim widokiem.

Wzgórze porasta stuletni Park Zdrojowy z niezliczoną siecią dróg i ścieżek zdrowia. Dlatego stok Góry Parkowej jest doskonałym terenem spacerowym. Turyści mają możliwość przechadzać się między egzotycznymi gatunkami drzew, które rosną tuż obok niezmienionych od prawie stu lat ścieżek i szlaków. Między leśnymi zagajnikami na spacerowiczów czekają również zabytkowe drewniane altany i malownicze jeziorka z dzikim ptactwem.

Podczas przechadzki można także odpocząć na popularnej na całe uzdrowisko Polanie Michasiowej, z której wypływa źródełko wody mineralnej „Bocianówka”.

Góra Parkowa leży w sercu Krynicy, jednego z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Jest miejscem gdzie historia przeplata się ze współczesnością. Każdy kto chce odkryć więcej jej tajemnic musi koniecznie odwiedzić Krynicę!

 

źródło informacji:  Centrum Prasowe PAP