Wielcy Dyrygenci już w najbliższy piątek w wielkich dziełach na Ołowiance.

W 2015 roku Filharmonia kontynuuje współpracę z cenionymi dyrygentami z kraju i zagranicy, którzy poprowadzą Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach koncertów tematycznych pod hasłem „Wielcy Dyrygenci”.

W ich ramach wysłuchać będzie można dzieł najwybitniejszych kompozytorów: Mozarta, Brahmsa, Brucknera czy Mahlera. Już  20. lutego Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi maestro Marek Pijarowski

Marek Pijarowskijest  dyrygentem symfonicznym z ponad 40-letnim stażem. O tym, że… koloruje swoje partytury, aby uwypuklić strukturę dzieła krążą legendy. Od swojego mistrza profesora Tadeusza Strugały, który nota bene w tym miesiącu obchodził swoje 80. urodziny, wyniósł dbałość o elegancję, o jakość ruchu,  sposób wejścia, które jego zdaniem są wyrazem szacunku dla publiczności, ale i dla muzyków na estradzie i dzieła, które przed nim leży na pulpicie. Jako dyrygent regularnie występuje w kraju oraz poza jego granicami. Osiągnął m.in. status „stałego gościnnego dyrygenta Filharmonii Pomorskiej” w Bydgoszczy. Dużo koncertował w Polsce i na świecie. Filharmonią Narodową dyrygował w Niemczech, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – w Hiszpanii i Francji, „Sinfonią Varsovia – w Hiszpanii, Filharmonią Krakowską we Francji.

Podczas koncertu 20 lutego usłyszymy m.in. uwerturę do opery „Śpiewacy norymberscy” Richarda Wagnera, jednego z najbardziej znanych niemieckich kompozytorów operowych, oraz I Symfonię c-moll Op. 68 Johannesa Brahmsa.  Zestawienie kompozycji tych dwóch twórców jest o  tyle anegdotyczne, że Sam Brahms nie lubił Wagnera. Wagner zaś Brahmsa nie poważał, nazywając go drewnianym Johannesem. Koncert będzie więc okazją do spotkania miłośników zarówno jednego, jak i drugiego kompozytora.