Wielki światowy sukces! Filharmonia Bałtycka zainaugurowałaSpring International Music Festival w Chinach!

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 4 maja udała się w trasę koncertową do odległego i w dalszym ciągu egzotycznego dla Europejczyka zakątka świata – do Chin. W ramach tournée zaplanowany jest cykl koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin w ważnych miastach i na istotnych uroczystościach.

Obok Pekinu muzycy zagrają między innymi w Nankin, Xiamen i Beijing. Muzyków prowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB, jeden z najaktywniejszych dyrygentów na świecie, którego zna również chińska publiczność – Ernst van Tiel. Tournée koncertowe „Polska Wiosna Muzyczna w Chinach 2014” jest współorganizowane z Agencją Artystyczną All Muses.

 
Współpraca między Filharmonią a Chinami na dobre rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Podczas I Forum Regionalnego Polska-Chiny, na obradach w Sali Koncertowej, Polska Filharmonia Bałtycka miała zaszczyt gościć u siebie najważniejszych przedstawicieli władz Polski i Chin. Wydarzenie to dało Filharmonii Bałtyckiej, największej tego typu instytucji na Pomorzu, nadzieje na podjęcie stałej artystycznej współpracy pomiędzy Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym i partnerami z Chin. Całość zakończył wspaniały koncert Muzyczny Powiew Orientu.
 
Podczas ubiegłorocznych i tegorocznych koncertów z dumą prezentowaliśmy pomorskiej publiczności wybitnych tamtejszych artystów: Qi Xu, Hwayoon Lee, Lei Wang czy Liu Keqinga. Ich występy spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą słuchaczy. Jednakże, jak nietrudno się domyślić, prawdziwym marzeniem dla PFB była możliwość wyjazdu do Chin. Dziś z dumą można powiedzieć, że marzenie zostało zrealizowane. Orkiestra Symfoniczna PFB w dniu 6 maja 2014 zaprezentowała się na pierwszym koncercie w Shanghai Oriental Art Center. Koncert był inauguracją Spring International Music Festival, wydarzenia muzycznego o światowej sławie (więcej informacji można znaleźć w poniższym linku: http://www.ssimf.org/renda/ssimf_e/node22183/node22373/node22421/userobject1ai6018449.html).
 

W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostaną nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej oraz utwory polskiej muzyki współczesnej. Wymienić należy choćby Czajkowskiego, Góreckiego czy Janusza Bieleckiego. W repertuarze trasy koncertowej znalazły się również przepiękne dzieła chińskiego kompozytora Guan Xia.

Wyjazd ten jest doskonałą okazją nie tylko do reprezentowania i promowania naszego regionu, ale także szansą na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami chińskiego świata kultury i gospodarki. Za przebieg tournée w Chinach odpowiada bowiem tamtejszy lider w realizacji wydarzeń wielkiego formatu, gwarantujący znamienitych odbiorców Liu Keqing.

Muzycy odwiedzą w sumie 5 metropolii – miejsc ważnych dla życia kulturalnego i gospodarczego Chin:

6 Maja – Shanghai

8 Maja – Changsha

10 Maja – Nanjing

11 Maja – Shanghai

13 Maja – Xiamen

16 Maja – Beijing

19 Maja – Beijing

W programie koncertów między innymi:

Guan Xia: Requiem dla Ziemi

Janusz Bielecki: Symfonia Zmysłów

Ottorino Respighi: La boutique fantasique [wg Rossini]

Henryk Mikołaj Górecki: Trzy utwory w dawnym stylu

Wojciech Kilar: Orawa

Wiosenna podróż artystów przez największe sale koncertowe Chin będzie wyjątkowym przykładem harmonijnej współpracy i wcieleniem wzajemnej fascynacji obu kultur – polskiej i chińskiej.

Organizatorami trasy są: China-Europa-America International Kultur & Handels GmbH, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz agencja artystyczna All Muses