Wymarzone wakacje lub majówka w Londynie? Teraz Londyn zagości na Ołowiance! Po raz pierwszy w Gdańsku odbędą się koncerty plenerowe, rozsławione dzięki BBC jako PROMS! Spędź z nami majowy wieczór na powietrzu, upajając się piękną muzyką.

Pierwszy z Gdańskich PROMSów oddany zostanie szałowi młodości i jej wyrazistej ekspresji. Zapraszamy już w piątek, 23 maja o godzinie 19:00 na Ołowiankę! Część druga (wstęp wolny) rozpocznie się około godziny 20:00. Nie może Cię zabraknąć!

 

Część I, godz. 19:00, Sala Koncertowa

Podczas pierwszej części wieczoru, w Sali Koncertowej na Ołowiance wykonane zostaną wspaniałe dzieła muzyki klasycznej. Koncert Es-dur na 2 fortepiany Mozarta jest wspaniałym pokazem wesołego dialogu dwóch fortepianów. Przeplatające się motywy muzyczne, raz po raz powtarzane, przerywane lub przekształcane przypominają radosną zabawę. Przekomarzającym się instrumentom towarzyszy dyskretnie dogrywająca orkiestra. Koncert fortepianowy g-moll Prokofiewa zdobył uznanie przede wszystkim dzięki bogactwu i wyrazistości środków wyrazu. Kontrastowe połączenie elementów śpiewnych i tanecznych z nastrojową lirycznością zapewnia mieszankę dźwięków, obok której nie można przejść obojętnie. Przez ten etap PROMS przeprowadzą Państwa wschodzące gwiazdy Pomorza wraz z Orkiestrą Symfoniczną PFB pod kierunkiem Ernsta van Tiela. Za narrację odpowiada znany doskonale z Balów Gdańskich Krzysztof Dąbrowski.

 

Część II, godz. 20:00, Scena Plenerowa,WSTĘP WOLNY!

Na drugą część już o godzinie 20:00 wspólnie przeniesiemy się na zewnątrz, na scenę letnią. Ta część wieczoru będzie obfitowała w znaną i popularną muzykę rozrywkową. Tylko w tym dniu nasi melomani mają szansę wysłuchać zestawienia polskich i światowych hitów, które do tej pory królują na tanecznych partietach! Przypomnimy sobie, jak Rynkowski odmierza Czas, odpowiemy na pytanie Porębskiego Gdzie ta keja i razem z Niemenem zaśpiewamy jak Dziwny jest ten świat. Nie zabraknie również Piratów z Karaibów, Michaela Buble oraz prawdziwego mistrza w komponowaniu tanga argentyńskiego Astora Piazzolli! Tę część poprowadzi i emocje melomanów rozgrzeje fantastyczna Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej pod kierownictwem kmdr. Ppor. Macieja Budzińskiego.

Bilety na pierwszy koncert z cyklu PROMS dostępne są w cenach 10–40 zł. Wejściówki można zakupić w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

Proms w Gdańsku

POMORSKIE NADZIEJE ARTYSTYCZNE

Piątek, 23 maja 2014, godz. 19:00

Część I: Sala Koncertowa na Ołowiance

Bilety w cenie  10-40zł,

Część II: Scena letnia, WSTĘP WOLNY

Koncert symfoniczny

Drodzy Melomani,

Śladem londyńskich PROMS Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na gdańskie koncerty promenadowe odbywające się w Sali koncertowej PFB (wstęp płatny) oraz na letniej scenie Filharmonii na Ołowiance (wstęp bezpłatny).

To wyjątkowa rozrywka dla każdego!

KONCERT MŁODYCH TALENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ W GDAŃSKU

Ernst van Tiel dyrygent

Aleksandra Furmańska fortepian

Paulina Kuchniak fortepian

Aleksandra Dąbrowska fortepian

Orkiestra SymfonicznaPFB

Krzysztof Dąbrowski prowadzenie

Część w Sali Koncertowej/program:

Wolfgang Amadeusz MOZART

Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę KV 365/316a

Sergiusz PROKOFIEW

Koncert fortepianowy g-moll Op. 16

Edward ELGAR

Pomp and Circumstance:

Marsz nr 4 G-dur

Marsz nr 1 D-dur

Część na scenie letniej Filharmonii / program:

utwory wykonane przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej pod kierownictwem kmdr. ppor. Macieja Budzińskiego

Czesław NIEMEN

Dziwny jest ten świat       

Richard CARPENTER

I need to be in love  

Miroslav JUCHELKA

Optimisten Marsch      

Piraci z Karaibów ar. Ted RICKETTS  

Luiz BONFA  

Song and samba  

Michael BUBLÉ

Feeling good       

Jerzy PORĘBSKI  

Gdzie ta keja

COUNT BASIE

A tribute to the count basie   

Astor PIAZZOLA   

Liber tango  

H. GIRAUD, G. AURIC, L. ABEL, P. LOUIGUY, J. KOSMA, H. BETTI  

Paris Montmartre  

Ryszard RYNKOWSKI

Czas          

Morskie opowieści ar. T. SZYMUŚ         

Współorganizacja

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Nowe Logo AM Pantone872C 2

BACKGROUND

ERNST VAN TIELDyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego” Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

Orkiestra Symfoniczna PFB  Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jonathan Nott, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, José Mario Florencio, Franco Ferraro, Enoch von zu Gutenberg, Felix Carrasco, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2008, Sekcja Dęta Orkiestry Symfonicznej wzięła udział  w wykonaniu „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu w okazji 75-urodzin. Koncert poprowadził sam kompozytor, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Koncert uświetnił światowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. Z ostatnich realizacji płytowych z udziałem orkiestry wyliczyć należy nagranie „War Requiem” Brittena pod batutą Sir Nevilla Marrinera (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011), nagranie VI Symfonii i koncertu skrzypcowego Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova czy prawykonanie i rejestrację VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010).

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA MARYNARKI WOJENNEJ  Historia Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej datuje się od 1920 roku i jest ściśle związana z tworzeniem i rozwojem Polskiej Marynarki Wojennej. Orkiestra jest powszechnie znana na Wybrzeżu, w kraju, a także zagranicą. Koncertowała między innymi w Berlinie, Sztokholmie, Kopenhadze, Helsinkach, Sankt Petersburgu, Narwiku, Oslo, Monachium, Hamburgu i Odessie. W 1998 roku, na placu Św. Piotra w Rzymie muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej MW zagrali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w XX-lecie jego pontyfikatu.

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej uczestniczy w życiu marynarskiego środowiska i regionu. W programach koncertów Orkiestry obok muzyki wojskowej i marynistycznej znajdują się wybitne dzieła muzyki światowej, w atrakcyjnym, współczesnym opracowaniu. W szyku marszowym Orkiestra wykonuje musztrę paradną , której układy przedstawiają symbole morskie. Za osiągnięcia w tej dziedzinie uhonorowana została Kryształową Buławą. W swoim dorobku posiada nagrody zdobyte na festiwalach i na konkursach, zarówno zbiorowo, jak też indywidualnie przez solistów instrumentalistów, zespoły kameralne oraz istniejące od 1982 roku big bandy.

Nagrywa muzykę do radia i telewizji, wydała płytę analogową „Bałtyckie Spotkania” /1985/, kasetę audio pt. „Bal u Neptuna” /1992/ oraz 3 płyty kompaktowe w latach 1994, 1996, 1998.

Ma na swoim koncie ponad 5000 tysięcy koncertów dla 5 milionów widzów i słuchaczy, przebyła ponad 75 tysięcy mil morskich na okrętach, a droga lądową już prawie milion kilometrów. Kapelmistrzem i dowódcą orkiestry jest kmdr ppor. Maciej Budziński.

Występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej można zobaczyć przede wszystkim w Trójmieście podczas uroczystości państwowych i wojskowych. Tradycją jest, że marynarze grają dla społeczeństwa Gdyni między innymi podczas obchodów Dni Morza w czerwcu, w rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej w listopadzie, a także zawsze i wszędzie tam, gdzie historia regionu utożsamiana jest marynarskim mundurem.

·                     Kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej MW – kmdr ppor. Maciej Budziński

·                     II kapelmistrz – por. mar. Marcin Grzywacz

·                     Tambourmajor st. chor. mar. Grzegorz Szweczyk

Instrumenty:

·                     2 flety, 7 klarnetów, fagot, 5 saksofonów, 4 rogi, 4 trąbki, 5 puzonów, 3 instrumenty perkusyjne, 5 kornetów, 4 sakshorny, 5 tub, gitara basowa.

·                     soliści: gitara solowa, fortepian, akordeon, 2 wokalistów.

Źródło: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=orkiestryrepr