Już 22-26 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego w Chorwacji

Tegoroczna edycja Tour of Croatia, międzynarodowego, wieloetapowego wyścigu kolarskiego, będzie pierwszą w historii. 900-kilometrowa trasa zaplanowana jest wzdłuż wybrzeża Adriatyku, przez półwysep Istrię, a także kontynentalną część kraju. Pomimo, że to pierwsza edycja wydarzenia, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nadała już wyścigowi pierwszą kategorię, co oznacza, że znalazł się on w gronie najsłynniejszych zmagań kolarskich świata, takich jak Tour de France, Giro di Italia czy Vuelta a España. Kolarze zmierzą się w dniach 22-26 kwietnia.
Tour of Croatia to wydarzenie na wyjątkową skalę. Pula nagród w wyścigu to 38,500 euro, a w przygotowanie wyścigu będzie zaangażowanych około 500 osób. 160 kolarzom, którzy odwiedzą w tym czasie Chorwację, będzie towarzyszył 140 osobowy sztab wsparcia technicznego. Dodatkowo w organizacji wydarzenia weźmie udział około 200 urzędników. W sumie w Tour of Croatia wystartuje 20 profesjonalnych, kolarskich drużyn z całego świata.
Wyścig będzie transmitowany przez wiele zagranicznych stacji telewizyjnych, m.in. Eurosport. Widowisko połączy sportowe emocje z naturalnym pięknem chorwackich parków, malowniczych miast oraz wyjątkowych tras, przez które przejedzie wyścig. Tym samym piękno Chorwacji będą mogły ujrzeć miliony widzów – kanał Eurosport nadaje w 54 krajach. Szacuje się, że nawet 15 milionów widzów będzie oglądać transmisję na żywo każdego dnia wyścigu. Biorąc pod uwagę  obecność zagranicznych dziennikarzy i przygotowywane przez nich materiały i relacje, łączny wynik oglądalności może być nawet kilka razy większy.
Tour of Croatia organizowany jest pod patronatem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej (Croatian National Tourist Board), Ministerstwa Turystyki oraz Ministerstwa Środowiska i Ochrony Przyrody. Wydarzenie sponsorują firmy prywatne, jak również miasta, władze samorządowe oraz powiaty i izby turystyczne, znajdujące się na obszarach, przez które przebiega rajd.
„Tour of Croatia to wydarzenie, które wpłynie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej miejsc, znajdujących się na trasie, jak i całej Chorwacji i to już na początku sezonu. Nasz kraj posiada idealne warunki do rozwoju całorocznej turystyki, mamy do zaoferowania znacznie więcej niż tylko słońce i morze. Nieustannie wzbogacamy naszą ofertę i chcemy być jeszcze bardziej konkurencyjnym kierunkiem podroży” – powiedział Minister Turystyki Darko Lorencin.
Tour of Croatia pokaże naturalne piękno Chorwacji, trasa wyścigu będzie przebiegać m.in. przez parki narodowe Krka i Plitvice oraz masywy górskie Biokovo, Velebit i Učka. Mihael Zmajlović Minister Środowiska i Ochrony Przyrody powiedział: „Jest to wyścig ukazujący najpiękniejsze rejony naszego kraju, przejazd przez 19 parków ma stanowić silną zachętę dla turystów. Inwestujemy w te rejony, stale ulepszając ofertę turystyczną, co mamy nadzieję spotka się z uznaniem odwiedzających. Międzynarodowa impreza, jaką niewątpliwie jest Tour of Croatia, jest idealną okazją do promocji Chorwacji i tego co w niej najlepsze – jej skarbów natury.”
Tour of Croatia przejedzie przez osiem chorwackich powiatów oraz dziewięć miast. Pierwszy etap Makarska-Split rozpocznie się 22 kwietnia, następne odcinki wyścigu to Šibenik – Zadar, Park Narodowy Plitvice – Učka, Pula – Umag i Sveti Martin – Zagreb. Znaczenie wyścigu dla promocji i rozwoju turystyki rowerowej podkreślił Ratomir Ivičić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, głównego partnera wyścigu:  „Tego rodzaju wydarzenia stanowią bardzo ważną część chorwackiej oferty turystycznej, są jednym z decydujących czynników przy wyborze miejsca podróży przez turystów. Chorwacja znana jest na świecie jako miejsce z nieskażoną przyrodą, krystalicznym morzem i bogatym dziedzictwem kulturowym. Zależy nam na dodatkowym wzbogaceniu naszej oferty turystycznej. Jestem przekonany, że międzynarodowy wyścig Tour of Croatia przyciągnie uwagę turystów, promując tym samym nasz kraj na całym świecie. Chorwacka Wspólnota Turystyczna chętnie wspiera tak warte uwagi inicjatywy.”
Organizatorem wyścigu jest agencja Top Sport Events, którą reprezentuje Vladimir Miholjević, dyrektor ds. Sportu i Techniki oraz Ivan Črnjarić dyrektor ds. Wydarzeń i Marketingu wyścigu. Vladimir Miholjević jest byłym zawodowym kolarzem, który przez jedenaście lat z rzędu piastował tytuł najlepszego kolarza Chorwacji (1993-2004). Należał do najlepszych zagranicznych drużyn kolarskich, a także startował w największych wyścigach europejskich, takich jak Tour de France, Giro di Italia i Vuelta. Z kolei Ivan Črnjarić jest event menagerem z bogatym doświadczeniem w projektach związanych z turystyką, kulturą i rozrywką.
„W Tour of Croatia łącznie weźmie udział 20 profesjonalnych drużyn z całego świata. Dołączą do nas narodowe drużyny z Włoch i Rosji, a także profesjonalne zespoły z Czech, Polski, Słowenii, Niemiec, Azerbejdżanu, Norwegii, Belgii, Holandii i innych krajów, Chorwację będzie reprezentować drużyna Meridiana Kamen” – powiedział Vladimir Miholjević. Kolarze będą też rywalizowali w dyscyplinach indywidualnych, konkurując o podium i walcząc o wyróżnienia grupowe. Dodatkowo nagrody zostaną wręczone w kilku kategoriach: najlepszy młody zawodnik do lat 23, najlepszy zawodnik na etapach górskich i najlepszy zawodnik na etapach sprinterskich.