Marek Kamiński 17 marca rozpoczął wędrówkę z Kaliningradu w stronę Santiago de Compostela. W sobotę, 21 marca dotrze do Gdańska, miasta, w którym się urodził. To tutaj otrzyma od Muzeum Archeologicznego kopie tradycyjnych plakietek, które nosili średniowieczni pielgrzymi. Polarnik zabierze je ze sobą do Hiszpanii.

Celem tej niezwykłej wyprawy jest zbiórka środków na organizację Europejskich Obozów Zdobywców Biegunów, a przez nie pomoc dzieciom chorym i będącym w trudnej sytuacji życiowej. Jesteśmy po emocjonującym początku wędrówki przez Europę. Podczas kilkudniowego marszu Marek Kamiński przeszedł już ponad 100 kilometrów. Swą drogę rozpoczął od grobu Immanuela Kanta. Spora grupa mieszkańców Kaliningradu przyszła w to miejsce, by okazać mu swoje wsparcie. Z kolei na granicy rosyjsko-polskiej polarnik został przywitany przez rodaków.
Marek Kamiński w trakcie wędrówki odwiedził Zakład Karny w Braniewie: To było dziwne uczucie, wejść do więzienia jako wolny człowiek, który za chwilę wyruszy dalej w drogę. Moja wędrówka oznacza wolność. Mam nadzieję, że więźniowie w Braniewie również zaczną szukać swojej drogi do wolności. Na ten moment statystyki w Polsce są niepokojące: ponad połowa osadzonych po odsiedzeniu kary znów wraca do więzienia. Dlatego trzeba pokazywać podopiecznym zakładów karnych alternatywną drogę.
Do Gdańska Marek Kamiński dotrze 21 marca w godzinach wieczornych. Następnego dnia o godz. 9.00 odwiedzi Piwnicę Romańską Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W tym historycznym miejscu Marek Kamiński otrzyma specjalny podarunek od dyrektor Muzeum, Ewy Trawickiej. Przekaże ona kopie plakietek pielgrzymich. W średniowieczu plakietki te naszywano w widocznym miejscu na ubranie – najczęściej kapelusz, kołnierz kaptura lub torbę podróżną. Dzięki temu, już
z daleka można było odróżnić pielgrzymów idących szlakiem Camino de Santiago od zwykłych podróżnych. Bardzo nas cieszy zaangażowanie w projekt wielu osób prywatnych, ale też instytucji takich jak Muzeum. Ten projekt ma wiele równorzędnych płaszczyzn, w tym, bardzo istotną, związaną z głęboką tradycją i historią Europy.- wyjaśnia Anna Mikians z Fundacji Marka Kamińskiego, koordynator projektu 3 Biegun.
Kolekcja gdańskich znaków pielgrzymich jest jedną z największych w Europie. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w obrębie historycznej części miasta odkryto przeszło 1200 zabytków, które wiązać można z kulturą pielgrzymkową. Zabytki pochodzą z nawarstwień użytkowych i niwelacyjnych datowanych przeważnie na XIV-XV w.
Po spotkaniu w Piwnicy Romańskiej Marek Kamiński powędruje do miejscowości Babi Dół, po drodze odwiedzając Żukowo. W każdej chwili można sprawdzić aktualną lokalizację pielgrzyma na stronie internetowej projektu 3 Biegun: www.3biegun.kaminski.pl.