Praga, 6.11.2014 – Zatoka Samańska na północnym wschodzie Republiki Dominikańskiej to wyjątkowe miejsce na Morzu Karaibskim, gdzie można obserwować walenie humbaki, które przypływają tu na gody oraz żeby urodzić potomków.

Zatoki Bahía de Samaná i Rincón  zostały jako pierwsze na Karaibach przyjęte do „Klubu Najpiękniejszych Zatok na Świecie“.
Klub Najpiękniejszych Zatok na Świecie z siedzibą we Francji powstał w 1997 r., a jego misją jest ochrona miejsc wyjątkowych ze względu na przyrodę i kulturę, utrzymanie miejscowych warunków i rozwiązywanie problemów związanych z ruchem turystycznym. Na liście Klubu znajduje się m.in. San Francisco Bay w Stanach Zjednoczonych, Ha Long w Wietnamie czy Mont Saint-Michel we Francji.
Półwysep Samaná odkrył Krzysztof Kolumb 12.stycznia 1493 w trakcie swojego drugiego rejsu po Karaibach. Co roku miejsce przyciąga coraz to więcej obcokrajowców, ale pomimo tego utrzymuje swoją autentyczną atmosferę. Opustoszałe plaże z delikatnym białym piaskiem i kryształową wodą, nad którą pochylają się palmy kokosowe to główne atrakcje regionu północno-wschodniego. Na przykład plaża Rincon przy Las Galeras została przez czasopismo „Conde Nast Traveller“ ogłoszona drugą najlepszą plażą na świecie.
Ulubioną atrakcją na Samanie jest obserwowanie humbaków. Z zimnych grenlandzkich wód co roku od połowy grudnia (aż do stycznia) przypływają stada humbaków w liczbie od 3 do 5 tysięcy. Zostają tu aż do marca, rodząc potomków. Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (World Wildlife Fund) Republika Dominikańska jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można obserwować te olbrzymi stwory, ważące do 40 ton. Można je podziwiać z wieży widokowej Punta Balandra lub z łodzi wycieczkowej, która może pływać przy stadzie maksymalnie 30 min. W drodze powrotnej łodzie zatrzymują się na wyspie Cayo Levantado, gdzie kręcono reklamę znanego rumu, a gdzie uczestnicy wyprawy mogą spróbować morskich specjałów.

JAK DO TEGO RAJU DOJECHAĆ
Na półwyspie Samaná są do dyspozycji trzy lotniska. Na międzynarodowe Catey (AZS) latają w zimie chartery z Katowic. Na El Portillo (EPS) i Arroyo Barril (DAB) lądują samoloty z pozostałych dominikańskich regionów. Samanę można zwiedzić ze statku. W 2009 r. rząd dominikański otworzył autostradę, która łączy Samanę z lotniskiem międzynarodowym Las Américas w Santo Domingo. Turyści zakwaterowani w Punta Cana mogą pojechać na wycieczkę na Samanę małym samolotem. Po drodze rozciągać się będzie zapierający dech w piersiach widok na dziką przyrodę, białe piaszczyste plaże oraz na pagórki mogotes, porośnięte egzotyczną roślinnością.

GDZIE MIESZKAĆ
Samaná znana jest z szerokiej oferty zakwaterowania: od małych hoteli, apartamentów, willi, hoteli butikowych aż po międzynarodowe kurorty all-inclusive. Te znaleźć można głównie w regionie Santa Bárbara de Samaná, metropolii samańskiej prowincji, założonej w 1751 r., a także w letniskach Las Galeras i Las Terrenas. Według portalu TripAdvisor do najpopularniejszych hoteli należy np. Luxury Bahia Principe Cayo Levantado, Casa Coson, Grand Bahia Principe El Portillo lub boutique hotel Bannister.
O Republice Dominikańskiej:
Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku, a gdzie podziwiać można różnorodny krajobraz. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana ma pięć regionów turystycznych: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.