Sezon zimowy nadchodzi wielkimi krokami. Przeludnione górskie kurorty sprawiają, że zimą coraz więcej Polaków poszukuje alternatywnych urlopowych destynacji.

Wzrost liczby odwiedzających wyraźnie zauważyć można na Mazurach. Wpływa to pozytywnie na rozwój zimowej infrastruktury oraz oferty turystycznej regionu.
Brak tłumów oraz wspaniałe zimowe widoki przyciągają do Krainy Wielkich Jezior coraz większą liczbę entuzjastów. Na osoby odwiedzające Mazury zimą czeka szeroki wachlarz atrakcji, które można realizować na terenie tutejszych miast, współpracujących w ramach kampanii „7 Cudów Mazur” oraz w ich okolicy.
Z wiatrem
Zamarznięte, wielkie jeziora stanowią doskonałe miejsce do uprawiania licznych, zimowych sportów ekstremalnych. Wśród nich, zdecydowany prym wiodą bojery, z którymi region silnie związany jest od czasów Drugiej Wojny Światowej. Zawody w dwóch najpopularniejszych klasach (DN – jednoosobowe, Monotyp XV – dwuosobowy) odbywają się tu przez cały sezon zimowy praktycznie, co weekend. To z Mazur pochodzi światowa czołówka żeglarstwa lodowego. Warto podkreślić, że Mrągowianin Karol Jabłoński już po raz ósmy osiągnął w tym sporcie tytuł mistrza świata. Przy sprzyjających warunkach, zawodnicy potrafią rozpędzić się do stu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę.
Oprócz bojerów, znaczną popularnością cieszą się tutaj wszelkie formy Snowkitingu, czyli ślizgania się po zamarzniętym, lub zaśnieżonym jeziorze przy użyciu latawca. Pływa się za nim na desce snowboardowej, łyżwach, lub nartach. Dla miłośników windsurfingu ciekawą alternatywą jest tzw. Iceboarding, będący połączeniem żagla z pędnikiem oraz specjalnej platformy wyposażonej w płozy.
Jest zima, więc musi być zimno!
Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą na Mazurach zmierzyć się z własnymi słabościami. Rośnie między innymi grono wielbicieli kąpieli lodowych, tak zwanych morsów. Wykute w lodowych taflach przeręble przyciągają też płetwonurków, którzy deklarują, że zima to najlepszy okres na eksplorowanie podwodnego świata. Woda jest wtedy najbardziej przezroczysta, a widoczność dochodzi nawet do 20 metrów.
Mazurskie lasy obfitują w niezliczoną liczbę narciarskich tras biegowych. Odnajdą się na nich z łatwością zarówno narciarze początkujący, jak i semi-profesjonaliści. Dzięki rozbudowanej bazie turystycznej, wypożyczenie sprzętu nie stanowi obecnie problemu. Na amatorów silnych wrażeń czekają również zawody psich zaprzęgów, będące świetną rozrywką dla osób lubiących współzawodnictwo, dziką naturę i zwierzęta.  
Biznesowo
Mazurska baza hotelowa została w ostatnich latach rozbudowana o liczne ośrodki dysponujące nowoczesnymi salami konferencyjnymi. Stanowią one dobre zaplecze dla wszelkich mitingów i zjazdów biznesowych. Wśród hoteli dysponujących najatrakcyjniejszą infrastrukturą biznesowymi wymienić należy: Hotele St. Bruno oraz Europa w Giżycku, nowopowstały, pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki, lub znajdujący się w tym samym mieście Hotel Gołębiewski. W Mrągowie, duże sale konferencyjne znajdują się w hotelach Solar Palace oraz  Mercure Mrągowo Resort & Spa. Świetnym zapleczem biznesowym może się też pochwalić znajdujący się w Ogonkach hotel Ognisty Ptak. Wszystkie wymienione powyżej miejsca, pomieścić mogą ponad stuosobowe grupy i wyposażone są w profesjonalny sprzęt konferencyjny. Większość wymienionych powyżej ośrodków posiada rozbudowane zaplecze SPA, przystosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających gości.

 

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
W ramach kampanii w lipcu i sierpniu 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowano cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyły liczne atrakcje na lądzie.
W specjalnych strefach kibica odbywały się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.
Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym stocznia Delphia Yachts.