Turcja słynie z gorących źródeł, których niezwykłe właściwości były znane już w starożytności. W dzisiejszych czasach możemy podziwiać ruiny antycznych łaźni i osad, budowanych specjalnie z myślą o osobach korzystających z wód termalnych. Obecnie najbardziej znane tureckie ośrodki słynące ze źródeł przyciągają turystów z całego świata.
Bogactwo gorących wód
Na terenie Turcji występuje około 1500 termalnych źródeł, co zalicza ją do siedmiu krajów posiadających największą liczbę tego typu wód na świecie. Bogactwo regionu w tym aspekcie, zawdzięcza się aktywności sejsmicznej na obszarze Turcji. Temperatura gorących źródeł waha się między 20-110° Celsjusza a ich przepływy plasują się między 2 a 500 l/sekundę. Szczególną popularnością cieszą się kurorty usytuowane w okolicach Morza Egejskiego i Morza Marmara, w pobliżu miejscowości turystycznych, takich jak Stambuł, Izmir, Pamukkale i Marmaris. Bliskość ośrodków miejskich sprawia, że dostęp do źródeł termalnych, poprzez skorzystanie z transportu publicznego jest bardzo łatwy. Wiele historycznych miejsc Turcji rozwinęło się dzięki gorącym wodom, które występowały w ich pobliżu. Starożytne Hieropolis zostało wybudowane w pobliżu bogatego w minerały źródła Pamukkale, a mieszkańcy antycznego Kaunos chętnie korzystali z kąpieli błotnych w jeziorze Köyceğiz.
Najbardziej znane tureckie ośrodki termalne
Niewątpliwie najpopularniejszymi gorącymi źródłami na terenie Turcji są Pamukkale i Karahayıt – baseny termalne zlokalizowane 20 km na północ od miasta Denizli, które leży w południowo–zachodniej części kraju. Ośrodki położone w ich okolicy oferują 500 miejsc noclegowych w hotelach i motelach. Wody termalne (o temperaturze 42–56°C) zawierają wodorowęglany, siarkę, wapń, dwutlenek węgla oraz żelazo. Nadają się zarówno do picia, jak i zażywania kąpieli zdrowotnych. Powinni korzystać z nich ludzie mający problemy z nerkami, sercem, krążeniem, reumatyzmem i układem moczowym. Co więcej – kąpiele w źródłach Pamukkale i Karahayıt poprawiają trawienie. Osoby, które zdecydują się na odwiedzenie regionu miasta Denizli będą miały okazję do ciekawego spędzenia czasu w aktywny sposób. Góry wznoszące się w okolicy, stanowią idealne miejsce do długich, pieszych wędrówek, a dla bardziej odważnych turystów miejscowi polecają wspinaczkę. Również miłośnicy historii znajdą w okolicy coś dla siebie – mogą zwiedzić antyczne Hierapolis, w którym zachowały się budowle z minionych wieków, m.in. świątynie Apolla i łaźnie rzymskie. Ciekawym kierunkiem wycieczek jest również starożytne miasto Afrodyzja, w którym znajduje się świątynia Afrodyty.
Gorące wody Karacasu ulokowane są 4 kilometry na południe od Bolu, na trasie autostrady Ankara – Stambuł. Miejscowość wypoczynkowa oferuje kuracjuszom 250 miejsc noclegowych. Woda, z której właściwości chętnie korzystają zarówno turyści, jak i miejscowi ma 44°C i jest bogatym źródłem wapnia, magnezu, siarki oraz węglowodorów. Te związki świetnie wspomagają leczenie reumatyzmu, nerwobóli, rwy kulszowej, a także problemów z wątrobą, nerkami lub schorzeniami ginekologicznymi. Osoby wypoczywające w regionie Bolu powinny koniecznie zwiedzić zbudowany w XIV wieku meczet Yıldırım Beyazıt Cami, który jest obowiązkowym punktem programu dla wszystkich turystów. Warty odwiedzenia jest również miejscowy targ i lokalne muzeum, zawierające sekcję archeologiczną oraz etnograficzną.
Oylat leży 27 km na południe od Inegöl, na południowy zachód od zabytkowego miasta Bursa. W miasteczku można korzystać z bogactwa mineralnego trzech kąpielisk, które osiągają temperaturę od 10-40°C. Obecne tam wody to źródło siarki, węglowodorów, wapnia, jonów wodorowych oraz żelaza. Spożywanie wody oraz zażywanie w niej kąpieli ma działanie relaksacyjne oraz usypiające. W okolicy Oylat znajduje się dobrze wyposażona infrastruktura turystyczna. Region, a szczególnie miasto Bursa słynie ze znanych na całą Turcję zabytków, głównie w starej dzielnicy miasta. Warte odwiedzenia są meczety: Zielony Meczet (Yeşil Camii) z 1413 roku, meczet Bajezyda (Yildirim Bayezid Camii) z 1399 roku i Wielki Meczet (Ulu Camii), a także średniowieczne miejsca handlu: jedwabny bazar (Koza Han) i Emir Han i liczne mauzolea. Również miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą ciekawą alternatywę na spędzenie wolnego czasu: na stokach góry Uludağ uprawia się sporty zimowe.
Źródła termalne Yalova usytuowane są 11 kilometrów na południowy wschód od miasta Yalova, w regionie Marmara. Miasto oferuje łącznie 800 miejsc noclegowych w hotelach oraz domkach. Wody (57-60°C) obfitują w siarkę, sód i wapń. Kuracje lecznicze w tych źródłach poleca się osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne oraz ginekologiczne. Dobroczynne związki występujące w wodach Yalova, usprawniają działanie układu moczowego oraz nerwowego, a także pomagają normować poziom tłuszczu i cholesterolu. Turyści odpoczywający w tym regionie mogą skorzystać również z uroków mariny położonej w centrum miasta i wybrać się na wycieczkę jachtem.
Wśród turystów popularny jest także region Imziru – coraz częściej właśnie ze względu na występowanie tam źródeł termalnych. Gorące wody Balçova położone są 10 km na zachód od Izmiru. Balçova oferuje swoim gościom 400 miejsc noclegowych, a także największy kryty basen termalny w Turcji. Woda o temperaturze 62°C nadaje się zarówno do picia, jak i kąpieli. Polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na rwę kulszową oraz reumatyzm. Taka terapia przynosi ulgę w przypadłościach ginekologicznych, ortopedycznych, problemach z jelitami i układem moczowym, koi także układ nerwowy. Wybudowane nieopodal centrum zabiegowe cieszy się popularnością zwłaszcza wśród turystów ze Skandynawii. Dodatkową atrakcją dla osób w każdym wieku jest miasteczko wodne z wieloma zjeżdżalniami. Amatorzy sportu z pewnością docenią korty tenisowe i pole golfowe.
Kolejne termalne źródła w okolicy Izmiru, zlokalizowane są 7 kilometrów od Çeşme (75 kilometrów na zachód od Izmiru). Centrum uzdrowiskowe oferuje zakwaterowanie w każdym standardzie i jest w stanie ugościć aż 2000 osób. Wody (o temperaturze 42-55°C) zawierają chlorek, sód, magnez oraz fluor. Można je pić a także zażywać w nich kąpieli. Dzięki swojemu działaniu, szczególnie polecane są jako kuracje łagodzące problemy dermatologiczne oraz ginekologiczne. Pomagają również na dolegliwości metaboliczne i układu moczowego. Region Çeşme, oprócz ciepłych kąpieli, ma mnóstwo innych atrakcji do zaoferowania turystom. W mieście można podziwiać osmańskie domy i łaźnie tureckie. Miłośnicy dobrego smaku na pewno skorzystają ze specjałów oferowanych przez restauracje na nadmorskiej promenadzie, gdzie można skosztować świeżo złowionych ryb i owoców morza. Ulubionym celem wycieczek większości odwiedzających to miasto turystów jest grecka wyspa Chios, która leży zaledwie 10 kilometrów w linii prostej od Çeşme. Region gorących źródeł w tej okolicy słynie z jednych z najpiękniejszych krajobrazów w Turcji ze względu na czyste, błękitne wody, gaje i pola figowe, na których uprawiany jest anyż i sezam.