Jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. W programie: projekcje najnowszego kina światowego, spotkania z twórcami, międzynarodowe konkursy filmowe, międzynarodowe warsztaty filmowe, kino nieme z muzyką na żywo, koncerty i wiele innych atrakcji. 

 

Na tegoroczne konkursy (główny dla filmów animowanych, fabularnych i dokumentalnych oraz na konkurs video-art) wpłynęło ponad 2800 filmów niemal ze wszystkich krajów świata. 160 z nich, po bardzo ostrej selekcji, zostanie zaprezentowanych publiczności w ramach festiwalu i ocenione przez międzynarodowe jury.

 

W ramach sekcji pozakonkursowej zostaną zaprezentowane najnowsze, nagradzane na festiwalach obrazy polskiej i światowej kinematografii: „Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej, „Noc Walpurgii” w reż. Macieja Bortkiewicza, „Nawet góry przeminą” w reż. Jia Zhang-ke, „Czerwony Pająk” w reż. Marcina Koszałki, „Bracia” – dokument Wojciecha Staronia i „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej”, „Obce niebo” w reż. Dariusza Gajewskiego oraz „Performer” w reż. Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rodundy. Gośćmi festiwalu będą m. in. Gabriela Muskała, Małgorzata Zajączkowska, Karolina Bielawska, Dariusz Gajewski oraz znany czeski reżyser Petr Zelenka, który spotka się z publicznością po projekcji filmu „Rok diabła”.

 

Zaplanowano również spotkanie z krytykiem filmowym Łukaszem Maciejewskim poświęcone jego najnowszej książce „Aktorki. Portrety”, którą będzie można kupić podczas spotkania w promocyjnej cenie i uzyskać autograf autora i jednej z bohaterek.

 

W ramach wydarzenia odbędzie się także projekcja niemego filmu „Nosferatu – symfonia grozy” w reż. F.W. Murnaua z muzyką na żywo w wykonaniu Piotr Domagała Trio,  koncert „Songs from Yesterday” w wykonaniu Mieczysława Szcześniaka i Krzysztof Herdzin Trio oraz koncert Krzesimira Dębskiego z zespołem, podczas którego będzie można usłyszeć między innymi kompozycje muzyki filmowej autorstwa tego wybitnego muzyka.

 

Szczegółowy program festiwalu: www.zoomfestival.pl

organizator: Osiedlowy Dom Kultury, ul. K. Trzcińskiego 12, 58-506 Jelenia Góra, tel. 75 75 31 831,

e-mail: zoom.zblizenia@gmail.com, www.zoomfestival.pl