3-5 lipca 2017 r.: Wieliczka (Polska) – Bańska Szczawnica (Słowacja)

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizują 19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych. Uczestnicy od kilku już lat poznają i malują zabytki na Liście UNESCO. Tym razem skierują swe kroki do Wieliczki (3 lipca) oraz do Bańskiej Szczawnicy (4-5 lipca), średniowiecznego, górniczego miasta na Słowacji. Dzięki uprzejmości pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy, uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć Muzeum ale także zaprezentować tu wystawę swoich obrazów.

 
Bańska Szczawnica to urokliwe miasteczko na południu Słowacji. Należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. O jego znaczeniu i zamożności jego obywateli przez kilka wieków stanowiło wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota i srebra. Bańska Szczawnica jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich nie dziwi więc fakt, że została wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO.

 
Uczestników pleneru inspirować będą: Stary Zamek, kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, bezwieżowy kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu o tej samie nazwie w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku oraz zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego.
 
W tegorocznym plenerze weźmie udział 50 uczestników. Wybrane prace, powstałe w czasie pleneru, będą prezentowane na wystawie „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” w komorze Maria Teresa w Muzeum w kopalni soliw dniach22 września – 21 października 2017 roku a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

 

http://muzeum.wieliczka.pl/