23 kwietnia to Narodowy Dzień Niepodległości, Dzień Dziecka, a także rocznica założenia Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji.

23 kwietnia zaczął być obchodzony jako Dzień Dziecka po raz pierwszy w 1929 roku. Dzień ten został poświęcony dzieciom przez Mustafę Kemala Atatürka, aby podkreślić, że to właśnie najmłodsi stanowią przyszłość narodu. W tym dniu w każdej miejscowości i szkole organizowane są festiwale oraz imprezy. Dzieci zakładają stroje ludowe, tańczą, śpiewają, recytują wiersze i biorą udział w różnych konkursach. Tradycją tego święta jest także wysyłanie młodych reprezentantów do instytucji państwowych. Dzieci mogą również zastąpić parlamentarzystów w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym i biorą udział w specjalnej sesji, podczas której dyskutują o problemach dotyczących najmłodszych.

Dzień Niepodległości

23 kwietnia 1920 roku jest obchodzony również jako Dzień Niepodległości – tego dnia zebrało się Pierwsze Wielkie Zgromadzenie Narodowe, które reprezentując wolę obywateli, ogłosiło suwerenność narodu tureckiego. Jak mawiał Mustafa Kemal Atatürk – Suwerenność należy bezwarunkowo do ludzi. Po 1920 roku Atatürk i jego zwolennicy wprowadzili wiele gruntownych reform, które miały na celu stworzenie nowoczesnej Turcji. Przywódca złożył niepodległość państwa na ręce młodzieży, która miała bronić tej suwerenności i dawać przykład następnym pokoleniom.