Najdłuższy w historii, jubileuszowy, z rekordową liczbą wydarzeń, specjalnymi punktami programu, z najwspanialszymi gośćmi i uczestnikami, nagrodami i wyróżnieniami tych, którzy o górach mówią, piszą, którzy je filmują. Taki był 25. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju.

To była pod wieloma względami wyjątkowa, wzruszająca i emocjonująca edycja największego i najważniejszego wydarzenia górskiego w Europie, jakim jest Festiwal Górski w Lądku-Zdroju. W jej czasie, oprócz mnóstwa wydarzeń outdoorowych, w tym doskonałych warsztatów Integrowanie Przez Wspinanie, mogliśmy poznać najlepsze filmy i książki o tematyce górskiej. Spośród 30 filmów, wśród których zobaczyliśmy premiery polskie i światowe, oraz 45 książek o tematyce górskiej, jury i publiczność wskazało te, na które w szczególności warto zwrócić uwagę. 

Wyróżnienia dla najlepszych filmów

10 kategorii i wyróżnienie – twórcy i bohaterowie najlepszych produkcji o tematyce górskiej ponownie zostali wyróżnieni w Lądku. W tym roku dzięki platformie z filmami górskimi – filmygorskie.pl, także widzowie online mogli wskazać swoich faworytów. Podczas 25. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju przyznano następujące nagrody:

Nagroda Publiczności Festiwalu Online:  Selma. Prawdziwa przygoda z końca świata, nagroda ufundowana przez Lotto w kwocie 4000 zł
Nagroda Publiczności:  Piano to Zanskar, nagroda ufundowana przez Małopolską Organizację Turystyczną w kwocie 4000 zł
Grand Prix: Piano to Zanskar, Nagroda Lokalnego Biznesu w kwocie 2000 Euro
Najlepszy Film Polski: Ściana Cieni, nagroda ufundowana przez Annę Milewską oraz Fundację Zawady w kwocie 2000 zł
Najlepszy Film Wspinaczkowy: Reel Rock 14: United States of Joes, nagroda ufundowana przez PZA w kwocie 2000 zł
Najlepszy Film o Górach Wysokich: Cholitas, nagroda ufundowana przez Fundację Kukuczki w kwocie 2500 zł
Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry: Thousand Ways to Kiss the Ground, nagroda ufundowana przez Adventure 24 w kwocie 500 Euro
Najlepszy Film o Sportach Górskich: Jeszcze lecimy, nagroda ufundowana przez Podlesice 38 w kwocie 2000 zł
Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji: Salto Je Kral, nagroda ufundowana przez Dolnośląską Organizację Turystyczną w kwocie 2000 zł
Najlepszy Film Krótkometrażowy: Hors Piste 5+, nagroda ufundowana przez Szkołę Górską w kwocie 2000 zł
Wyróżnienie: K2: Pierwszy Zjazd

W ramach Festiwalu została również przyznana nagroda publiczności dla książki „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” Adama Robińskiego, wydanej przez Wydawnictwo Czarne. Nagrodę ufundowała Anastasia Bosih.

Gala Książki Górskiej Roku – zwycięzcy w 9 kategoriach

Jednym z najważniejszych punktów programu Festiwalu była Gala Książki Górskiej Roku, podczas której przedstawiono tegorocznych laureatów. Rekordowa liczba zakwalifikowanych pozycji pokazuje, jak wiele w świecie górskiej literatury się dzieje.

O wyróżnionych pozycjach zdecydowało jury: prof. Ewa Grzęda (przewodnicząca), prof. Jacek Kolbuszewski, Zbigniew Piotrowicz, Filip Springer, Michał Nogaś i Paweł Drozd oraz wspierająca jury Renata Wcisło (za Michała Nogasia w książkach wydanych przez Agorę). Literaturę w kategorii „Książka górska dla dzieci” oceniali: prof. Ewa Grzęda, prof. Jacek Kolbuszewski, Katarzyna Stoparczyk, Anna, Pola i Robert Maciągowie, Agnieszka Sawala z córką Tosią, Renata Wcisło z córką Basią.

I tak, wyróżniono następujące pozycje w poszczególnych kategoriach: 

Najlepsza Książka Górska Roku 2020, która otrzymała Nagrodę Grand Prix: „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”

Autor: Adam Robiński | Wydawnictwo Czarne

Literatura wspinaczkowa: „Niewiarygodna  Wspinaczka.  Alex Honnold, El Capitan i free solo”

Autor: Mark Synnott | Wydawnictwo Dolnośląskie

Literatura górsko-podróżnicza, reportaż: „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”

Autor: Adam Robiński | Wydawnictwo Czarne

Literatura tatrzańska: „Skoczkowie. Przerwany lot”

Autor:  Dariusz Jaroń | Wydawnictwo Marginesy

Biografia górska: „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”

Autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski | Wydawnictwo Agora

Przewodniki i poradniki (nagroda im. Janusza Kurczaba): „Wielka Korona Tatr. Przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach”

Autor: Andrzej Marcisz | Wydawnictwo Bezdroża

 – Albumy fotograficzne: „Trolltindene 1972, 1974, 1977. In Memoriam Tadeusz Piotrowski”

Autorzy: Tadeusz Piotrowski, Danuta Piotrowska

 – Literatura dla dzieci „Everest”

Autorzy: Francis Sangma i Lisk Feng | Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe – Wydawnictwo Adamada

Specjalną nagrodę za popularyzację kultury górskiej, otrzymała Iwona Zielińska-Sąsiada – stypendium kulturalne ufundowane przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Najpiękniejsze dni w Lądku-Zdroju

Tegoroczna edycja, trudna i pełna wyzwań, została wypełniona wieloma ważnymi chwilami. To właśnie w Lądku, w centralnym miejscu parku zdrojowego, stanęła rzeźba Andrzeja Zawady, patrona Festiwalu, którego autorką jest Marzena Gawrysiak. W odsłonięciu wzięli udział m.in. żona patrona Festiwalu, Anna Milewska-Zawada oraz burmistrz Lądka-Zdroju – Roman Kaczmarczyk.