Czeski Krumlov to, obok Pragi, najczęściej odwiedzane miasto w Czechach. Perła województwa południowoczeskiego przyciąga gości dzięki swojemu malowniczemu położeniu nad Wełtawą, średniowiecznej architekturze i zamkowi z XIII wieku. Festiwal uliczny Pięciu Płatków Róży ożywia place, ulice i dziedzińce oferując strawę naszej wyobraźni i przenosząc w minione wieki.

 

Festiwal Pięciu Płatków Róży („Slavnosti pětilisté růže”) jest kompleksowym festiwalem historycznym obejmującym całe miasto, który przenosi nas w czasy panowania ostatnich członków szlacheckiego rodu Rožmberków, Viléma i Petra Voków z Rožmberka. Pięć płatków pięciopłatkowej róży to pięciu braci którzy stworzyli pięć możnych staroczeskich rodów. Co roku scenariusz festiwalu opiera się na ważnych rocznicach Czeskiego Krumlova (Český Krumlov) i konkretnych wydarzeniach związanych z rodziną Rožmberków i miastem. Nie inaczej jest w roku 2024, kiedy miasto obchodzi dwie ważne rocznice w swojej historii. Pierwszym wydarzeniem jest 750-lecie istnienia, gdyż w 1274 roku po raz pierwszy wzmiankowano je jako osadę handlową. Drugie wydarzenie przenosi nas do roku 1584, kiedy to Vilém z Rožmberka został odznaczony najwyższym odznaczeniem cesarskim – Orderem Złotego Runa. Po kilkuset latach, a było to w 1992r., miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Do najważniejszych atrakcji festiwalu – odbywającego się pod koniec czerwca – należą parady historyczne osadzone w estetyce gotyku i renesansu, w których bierze udział ponad 700 uczestników w kostiumach. Godny uwagi jest jarmark historyczny na zamku z ponad 100 stoiskami z wyrobami z epoki i pokazami minionych rzemiosł. Warto obserwować negocjacje między sprzedającymi i kupującymi, gdy wszyscy oni są ubrani w historyczne stroje. Nie można narzekać na brak doznań kulinarnych; w mieście rozstawionych jest wiele straganów serwujących dania „rycerskie”. W mieście rozbrzmiewa muzyka średniowieczna, której towarzyszą historyczne tańce. Niektóre z wydarzeń mają miejsce na głównej scenie, inne są inscenizowane ad hoc gdziebądź. Możemy być świadkami walk na miecze, pokazów żonglerów, występów komików czy bębniarzy. Pod czas trwającego 3 dni festiwalu, od piątku do niedzieli, odbywa się blisko sto wydarzeń. Jednym z ciekawszych jest wieczorny przemarsz uczestników, w dawnych strojach, z pochodniami. Rekonstrukcje historyczne tworzą pasjonaci historii z wielu krajów – słyszy się język czeski, niemiecki i angielski. To co łączy uczestników i widzów to radosny nastrój pełen tajemniczości i dziwne uczucie przenoszenia się w czasy naszych praprzodków.

 

Każdego roku festiwal odwiedza ponad 20 000 gości, co daje łącznie już ponad 550 000 gości w latach 1990–2023. Mimo takiej liczby odwiedzających w mieście nie ma tłoku, gdyż atrakcje są dostępne od rana do wieczora w kilku punktach jednocześnie i zajmują cały teren historycznych zabudowań „krzywej łąki” (miasto nazywano po niemiecku „krumme Aue”)

 

Wizyta w Czeskiem Krumlovie pod koniec czerwca, zanim jeszcze rozpocznie się nasilenie wyjazdów wakacyjnych, jest godnym polecenia pomysłem. Miasto wygląda pięknie w letniej szacie, a dzień jest długi. Wszystkie atrakcje są dostępne – łącznie ze spływami rwącą Wełtawą – a nie napotkamy jeszcze wielu turystów. Festiwal Pięciu Płatków Róży daje możliwość odkrywania miasta wszystkimi zmysłami, które z powodzeniem przenoszą nas w czasy gotyku i renesansu.