Bezdrożami Afryki – od najstarszej pustyni świata Namib po siódmy cud świata – wodospady Victoria Falls. Trzy kraje w  21 dni – wyprawa, której nie da się zapomnieć. Piękna wyprawa, o którym można opowiadać bez końca. 

Namibia zrobiła na mnie ogromne wrażenie – to kraina wielkich kontrastów, gdzie cywilizacja miesza się z wioskami nomadów. Przemierzając ten kraj – z południa na północ – widzimy niemal co 100 kilometrów zmieniający się krajobraz. Na południu bardzo pustynny – z najwyższymi wydmami świata, na północy zapiera dech podczas podziwiania majestatycznych słoni czy pełnych gracji żyrafy. Jednak na zawsze zapamiętam Namibię jako kraj wielu plemion, które muszą sobie radzić szukając ziemi, mogącej ich wyżywić, w kontraście do olbrzymich farm należącymi do Afrykanerów – potomków kolonialistów. Takie farmy, będące w posiadaniu prywatnych osób mogą liczyć nawet kilkaset hektarów. Rząd namibijski nie zdecydował wciąż, po odzyskaniu niepodległości w 1990 roku, o zmianie porządku i nowego podziału tych ziem, bojąc się zamieszek i rozlewu krwi. Namibia to również długie dziesiątki kilometrów trudnego wybrzeża oceanu Atlantyckiego ze zdradliwymi falami, o które rozbijały się wielokrotnie statki, ale dający najsmaczniejsze ostrygi na świecie. 

Wyprawa rozpoczęła się w Windhouk w Namibii, objęła dolinę Okawango w Botswanie, a zakończyła w Zimbabwe.  Ponad 3 tysiące kilometrów po piaszczystych  bezdrożach, w towarzystwie wszechobecnego kurzu i pyłu z piękną scenerią ogromnych stad zwierząt w ich naturalnym środowisku. Botswana, w przeciwieństwie do Namibii nie ma ogrodzonych campingów w rezerwatach przyrody, więc nocleg w takim miejscu pod namiotem jest ciekawym przeżyciem. W dosłownym chyba tego słowa znaczeniu, kiedy lwy polują nieopodal 😉 Afryka zachwyca, potrafi w sobie rozkochać i niezmiennie będę za nią tęsknić. 

Autorami zdjęć jest Robert oraz jego żona, Monika Motyka. Gdyby chcieli Państwo bezpłatnie wykorzystać relację wystarczy podpis „Archiwum prywatne.

LINK: TUTAJ

Robert Motyka – współzałożyciel Kabaretu Paranienormalni. Od kilku dekad na deskach teatrów, estrad i wszelkich scen w Polsce. Radiowiec – posiada wieloletnie doświadczenie w pracy radiowca, ostatnie to Dzień dobry bardzo w Radio Zet. Showman telewizyjny – występował we wszystkich dużych programach jak polsatowski „Kabaret na żywo” czy „Super Show” w TVP. Ogromną oglądalność zyskał także jego program w TTV, w którym wystąpił z tatą: „Rzeczy, których nie nauczył mnie ojciec”. Aktor teatralny – pracuje w warszawskim Teatrze Capitol. W wolnych chwilach: mąż, tata, sportowiec i aktywny działacz społeczny.