Serwis Agoda.com przestawił ranking hoteli najbardziej zasłużonych na polu ekologii w 2014 roku. To idealne miejsca dla osób poszukujących równowagi pomiędzy radością podróżowania a troską o środowisko.

Aby trafić na listę nie wystarczy tylko uzdatniać wodę czy używać biodegradowalnego mydła do rąk. Zwycięskie hotele wybrano na podstawie ich ciągłego zaangażowania i inwestowania w dbałość o środowisko naturalne. W tym roku na liście znalazły się między innymi pięciogwiadkowy kurort w samym sercu afrykańskiego rezerwatu przyrody, garstka płóciennych namiotów w australijskim buszu oraz malezyjski ośrodek położony na uboczu wśród zielonych wzgórz.

Zatrzymując się w którymkolwiek z hoteli będziemy mieli szansę przekonać się, że ekologia to coś więcej niż wytarty frazes, a nasz pobyt z pewnością będzie niezapomniany.

 

Clanwilliam, RPA

Wielokrotnie nagradzany Bushman’s Kloof Wilderness Reserve przez lata starał się stworzyć klimat miejsca, które oprócz odpoczynku wśród dzikiej afrykańskiej przyrody przyczyni się także do jej ochrony. Hotel opracował plan ochrony środowiska, w ramach którego jego pracownicy codziennie kontrolują czystość wody, stan gleby oraz kondycję okolicznej flory i fauny. Nowoczesne metody utylizacji odpadków oraz rygorystyczne normy zużycia energii pozwalają jeszcze bardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Wszystko jest tutaj powtórnie wykorzystywane: od wody, przez części mechaniczne aż po olej kuchenny. Hotel zasłużył się również hojnymi dotacjami na rzecz lokalnych inicjatyw ochrony środowiska, organizacji charytatywnych i programów edukacyjnych. Aby zapewnić zgodność z najwyższymi standardami, decyzje zarządu hotelu nadzorowane są przez zespół specjalistów z zakresu ochrony dzikiej przyrody, botaniki, archeologii oraz dziedzictwa kulturowego.

 

Sigiriya, Sri Lanka

Grupa Jetwing znana jest z zaangażowania w zrównoważony rozwój i lokalne inicjatywy, a hotel Jetwing Vil Uayana jest tego doskonałym przykładem. Zbudowany na podmokłym terenie rezerwatu przyrody hotel stawia na najwyższe standardy ekologicznej turystyki: w powszechnym użyciu są sprzęty energooszczędne, zaś 98% współpracujących z hotelem dostawców stosuje wyłącznie opakowania przyjazne środowisku. Regularne kontrole zapewniają zgodność z najbardziej restrykcyjnymi przepisami i inspirują hotel do inwestycji w coraz to nowsze ekologiczne technologie. Na pierwszym miejscu stoją zawsze lokalni dostawcy i ich produkty. Jetwing bierze również udział w przeróżnych inicjatywach ekologicznych i społecznych, od projektów budowy szkół i szpitali, przez programy rozwoju dla miejscowej młodzieży, po organizowanie obserwacji wielorybów.