Według danych portalu Travelist.pl zdecydowana mniejszość Polaków decyduje się na aktywny wypoczynek w wakacje.  Jedynie 6% podczas pobytu na wczasach korzysta z wypożyczalni sprzętu sportowego: rowerów, kajaków czy kijków do nordic walking. Czas to zmienić!

 

Urlop od sportu?

 

Podróże – kto ich nie kocha? Co roku Polacy wybierają coraz bardziej oryginalne i wyjątkowe cele swoich wakacyjnych wojaży. Czym się kierują? Według badań m.in.: dostępnością animacji dla dzieci oraz dodatkowymi atrakcjami takimi jak SPA, basen czy restauracje. Zadziwiający jest fakt, że pomimo wzrastającej z roku na rok liczby osób uprawiających sport, dostępność atrakcji sportowych przy wyborze miejsca wypoczynku jest na ostatnim miejscu! Czy Polacy robią sobie urlop również od treningów? Być może, ale są jednak tacy, dla których sport w podróży jest priorytetem. Sprawdźcie jakie miejsca wybierają osoby, które ze sportem nie potrafią się rozstać nawet w wakacje.

 

Surfingowy raj – Maroko

 

Dakhla to port w Maroko, który od lat stopniowo zamienia się w niewielkie miasteczko. Dakhla leży na samy południu Maroka – na terenie Sahary Zachodniej, oddalona około 50 km na północ od Zwrotnika Koziorożca i jakieś 200 km od granicy z Mauretanią. O ile samo miasteczko zainteresuje jedynie amatorów archeologii, o tyle pobliskie wybrzeże oceanu i gigantyczna zatoka usiana zatoczkami, mieliznami, spotami i miejscami, gdzie można popływać, wkrótce stanie się obowiązkowym przystankiem na surfingowym szlaku turystycznym. Dakhla jest bowiem doskonałym miejscem do uprawiania takich sportów jak: kite surfing, wakeboard czy skimboard.

 

Nie należy zapominać o naszym rodzimym raju żeglarskim czyli Warmii i Mazurach! Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo jest jednym z klasycznych, polskich szlaków. Technicznie jest on dość łatwy choć czasami może zaskoczyć. Żeglugę można rozpocząć od razu z jednej z licznych przystani na południowym brzegu jeziora Kisajno, jest to najbardziej wysunięty na południe kompleks jeziora Mamry, lub na jeziorze Niegocin. W tym drugim przypadku trzeba przeciąć Giżycko kanałem Giżyckim, co naprawdę warto zrobić choćby po to, aby zobaczyć od dołu jeden z cudów techniki – most obrotowy. Nie zapominajmy, że nasza Kraina Jezior oferuje coraz więcej możliwości – nie tylko żeglarskich. Na Mazurach można w tej chwili odnaleźć doskonałe warunki do uprawiania: wakeboardingu, kitesurfingu czy siatkówki plażowej.

 

Dorośli na koloniach

 

Bardzo popularną ostatnio formą turystyki sportowej są obozy dla biegaczy. Tutaj nacisk położony jest nie tyle na zwiedzanie kurortów czy największych imprez sportowych, a na odkrywanie piękna przyrody. Obozy są zwykle organizowane w górach, nad morzem lub jeziorami. Ich wybór jest ogromny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Trenerzy współpracujący z biurami podróży oferują szeroki wachlarz destynacji oraz poziomów trudności. Obozy biegowe są doskonałym uzupełnieniem codziennych treningów. Program tego rodzaju wyjazdów uwzględnia treningi techniki biegowej, ćwiczenia funkcjonalne, treningi siłowe, zajęcia stabilizujące oraz rozciągające. Obozy tego typu trwają zazwyczaj od 3 do 14 dni. Można wybrać się na obóz pod Warszawę, w polskie góry a nawet do USA! Taką formę treningu oferuje między innymi portal obozygorskie.pl, który organizuje obozy z wicemistrzynią świata w biegu dwudziestoczterogodzinnym – Aleksandrą Niwińską.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo

 

Bez względu na to, czy preferujemy leniwe wakacje na hamaku, czy aktywny wypoczynek, warto mieć zabezpieczenie w razie nieszczęśliwych zdarzeń. Organizując zagraniczne eskapady na liście zakupów obowiązkowo powinna znaleźć się polisa, która gwarantuje pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków. A co jeśli umknie nam ten punkt? Warto wiedzieć, że ubezpieczenie na życie chroni nie tylko w podróży. Co więcej, polisa na życie obejmuje ochroną sytuacje, które często wyjęte są spod odpowiedzialności towarzystwa oferującego polisy turystyczne.

 

Na przykład uprawianie sportów ekstremalnych, czy nieszczęście, które zdarzy się w wyniku ataków terrorystycznych.

 

– Posiadając dobre ubezpieczenie na życie, turyści nie muszą martwić się o ochronę podczas wyjazdów, bo polisa chroni ich niezależnie od miejsca, w którym się znajdują i niezależnie od tego, jak aktywnie spędzają czas. Mając dobrą polisę na życie, wystarczy sięgnąć po podstawowy pakiet ubezpieczenia turystycznego stanowiący uzupełnienie ochrony np. bagażu lub sprzętu turystycznego. – dodaje Małgorzata Morańska, rzecznik prasowy Pramerica Życie TUiR SA.

 

Z dobrą polisą można śmiało realizować swoje sportowe pasje w poczuciu bezpieczeństwa finansowego dla siebie i swoich najbliższych. Polisa to taki urlop od zmartwień.

 

Wybierz swoją dyscyplinę

Już 7 października będzie okazja odnaleźć swoje sportowe hobby. W całej Polsce odbędą się tysiące bezpłatnych treningów, dostępnych dla wszystkich chętnych w ramach Narodowego Dnia Sportu. Dodatkową atrakcją będzie wielki, sportowy Piknik na Błoniach Stadionu PGE Narodowego, na którym będzie można spróbować swoich sił w prawie 100 dyscyplinach sportowych w tym: skimboarding, jazda konna, żeglarstwo, wioślarstwo, łucznictwo i wiele innych.

 

– Narodowy Dzień Sportu jest dla każdego. Jeżeli rozpoczynasz przygodę ze sportem – udział w NDS pomoże Ci znaleźć odpowiednią dyscyplinę. Jeżeli uprawiasz sport rekreacyjnie – podpowiemy Ci jak poprawiać wyniki i rozwijać umiejętności, a także jak zachować bezpieczeństwo i prawidłowo się odżywiać, W projekt od lat angażują się polskie gwiazdy sportu takie jak Andrzej Supron, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk czy Robert Mateusiak, które oprócz pełnienia roli honorowych Ambasadorów NDS, biorą udział w spotkaniach z fanami i poprowadzą treningi. – mówi Krystyna Radkowska, prezesFundacji Zwalcz Nudę – organizator NDS .

 

Zwalcz Nudę na urlopie

 

Niezależnie od tego czy naszą pasją jest sport czy wylegiwanie się na plaży zawsze należy pamiętać aby wakacje spędzać bezpiecznie i odpowiedzialnie. Warto jednak pamiętać, że aktywny wypoczynek jest o wiele korzystniejszy dla naszego zdrowia niż przysłowiowe „wylegiwanie się na kanapie”. Aktywne spędzanie czasu na wakacjach sprawia, że lepiej śpimy, nasz organizm równomiernie zużywa energię, a my czujemy się lepiej i wyglądamy młodziej! Unikajcie więc nudy na urlopie starając się wybierać w podróż do miejsc, które oferują zróżnicowaną infrastrukturę turystyczną oraz stanowią tzw. „bazę wypadową” do zwiedzania okolicy.