W najnowszym wydaniu magazynu All Inclusive w nowym dziale Nasze Małe Ojczyzny SYLWIA JEDLAK-DUBIEL pięknie opisuje tereny warszawskich dzielnic Wawer i Wesoła oraz gminy Wiązowna. Poniżej publikujemy początek jej obszernego, 10-stronicowego artykułu.

« Jak to się dzieje, że często odwiedzamy dalekie zakątki globu, a niewiele wiemy o naszej najbliższej okolicy? To, co bardziej odległe, wydaje nam się ciekawsze. Chcemy to poznać, czytamy o tym, jedziemy sprawdzić, jak jest naprawdę. Wraz z odległością maleje jednak nasze zainteresowanie, bo co niby może kryć się za rogiem, byliśmy tam przecież z tysiąc razy… Ale jak to często w życiu bywa, najzwyklejsze rzeczy potrafią najbardziej zaskoczyć. Warto więc dać szansę temu, co pozornie jest nam świetnie znane. »

„Społeczność naszej małej ojczyzny potrafi się […] wspierać. Świetnie było to widać, gdy na początku pandemii COVID-19 harcerze z tutejszego hufca ZHP szyli maseczki dla szpitali i osób potrzebujących, oraz później, kiedy mieszkańcy sami dostarczali butelkowaną wodę na oddział covidowy w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie (MSSW) przy ul. Bursztynowej. I tą przynoszącą nadzieję wzmianką chciałabym zakończyć mój krótki artykuł o Wawrze, Wesołej i Wiązownie, a jednocześnie zachęcić czytelników magazynu All Inclusive do odkrywania własnych małych ojczyzn i tworzenia silnych lokalnych społeczności, bo nikt z nas nie żyje w końcu na świecie sam i sam na nim żyć nie musi.”

Nasze małe ojczyzny, miejsca, w których żyjemy na co dzień, dokąd wracamy z każdej podróży, są trochę jak dom. Tu czujemy się swojsko, ale jednocześnie nie wzbudzają one w nas ekscytacji. Być może ostatnio ze względu na sytuację na świecie coś się jednak zmieniło… Z powodu zamkniętych granic, ryzyka zarażenia czy braku lotów podróżujemy mniej, mamy zatem więcej czasu i chęci, aby poznać najbliższą okolicę. Teraz, gdy znów nadeszła wiosna, aż szkoda nie wybrać się na pieszą czy rowerową wycieczkę z domu. Z planem czy bez planu – warto wyruszyć na zwiedzanie swojej miejscowości, dzielnicy bądź gminy. Bywa, że jej historia kryje wiele niespodzianek, a pamiątki dawnych czasów często zachowały się do dziś. Poza tym przy okazji można też dowiedzieć się, co obecnie dzieje się w okolicy, jak się ona rozwija i jakie nowe miejsca w niej powstały.

Każdy ma własny mikroświat, swoje podwórko. Moją małą ojczyzną, jak również wydawców magazynu All Inclusive, jest warszawska dzielnica Wawer i jej najbliższe otoczenie: dzielnica Wesoła i gmina Wiązowna. O nich właśnie chciałabym opowiedzieć w tym artykule. Liczę na to, że w ten sposób zainspiruję czytelników All Inclusive do odkrywania miejsc znajdujących się na wyciągnięcie ręki i dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami. Świat, w którym żyjemy, przypomina trochę mozaikę złożoną z milionów kafelków przedstawiających jakąś scenę czy historię, z jednej strony stanowiących część całości, a z drugiej będących osobną, ważną cząstką. Jeśli przyjmiemy taką perspektywę, z łatwością dostrzeżemy, że każdy z tych kafelków może przyciągnąć uwagę patrzącego.

Za miłą i owocną współpracę przy powstaniu tego materiału dziękujemy również: Dakoma Sp. z o.o., Kocham buty. Cocciné, Coccine, Muzeum Willa Lodusieńka, Poland Bike Marathon, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, Ferio Wawer, Centrum Handlowe Góraszka, Wawerskie Centrum Kultury, Dzielnica Wawer, Dzielnica Wesoła, tuWiazowna.pl, Przychodnia Rodzinna Dr Zdziebłowskiej. Cały tekst o Wawrze, Wesołej i Wiązownie można przeczytać na str. 230–239 najnowszego, wiosenno-letniego numeru magazynu All Inclusive, który dostępny jest pod tym linkiem: https://www.all-inclusive.com.pl/najnowszy-numer/