Festiwal istnieje od 1996 roku, choć dopiero od 2002 nosi nazwę „Ankara Jazz Festival” (wcześniej „METU Jazz Days”). Kuratorem wydarzenia jest Özlem Oktar Varoğlu, a całe przedsięwzięcie co roku ma inny temat. Występy potrwają od 9 do 26 maja

 

Organizacja festiwalu

 

To spotkanie muzyczne jest jednym z największych ankarskich festiwali – gromadzi zwykle ponad 10.000 osób. Wydarzenie nie ma głównego sponsora – jest finansowane przez różne instytucje krajowe i zagraniczne, m.in. przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, fundatorów, wsparcie medialne oraz dochód z biletów sprzedanych miłośnikom sztuki.

 

Cele festiwalu

Festiwal Jazzowy w Ankarze ma na celu promowanie lokalnych muzyków jazzowych. Co roku co najmniej trzy grupy muzyczne mają szanse spotkać się z publicznością w sali koncertowej po raz pierwszy. To przyczynia się do promowania nowego, niesztampowego spojrzenia na jazz – swoje miejsce znajdą tu zarówno twórcy jak i słuchacze jazzu elektronicznego czy tego z nutą etniczną. Festiwal stanowi również wspaniałą promocję Ankary jako miasta wspierającego kulturę i sztukę muzyczną. Ponieważ organizatorzy hołdują zasadzie „muzyka dostępna dla wszystkich” ceny biletów nie są zbyt wygórowane, a większość pracowników festiwalu to wolontariusze.

 

Źródło: http://www.ankaracazfestivali.com/en/