Po rejsie z Seattle i międzylądowaniu na Islandii na Lotnisku Chopina wylądował najnowszy Boeing 737 MAX 8 LOT-u w malowaniu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Samolot dołączył do biało-czerwonego Dreamlinera, który do Warszawy przyleciał wczoraj. Oba latają już z pasażerami na regularnych trasach

B737 MAX 8 LOT-u o znakach rejestracyjnych SP-LVD wystartował z lotniska przy fabryce Boeinga w Renton koło Seattle wczoraj po godz. 13 czasu lokalnego. Po drodze lądował w Keflaviku na Islandii, gdzie odbyło się tankowanie. W drodze do Warszawy do MAX-a LOT-u dołączyły nad Polską trzy samoloty F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Tuż przed lądowaniem najpierw dwa spośród myśliwców F-16, a potem Dreamliner LOT-u, wykonały niski przelot nad pasem startowym (tzw. low pass). 

W swój pierwszy rejs biało-czerwony MAX poleciał dziś do Paryża o godz. 14:25. W ciągu najbliższych dni MAX zacznie latać trasach m.in. do Londynu Heathrow, Madrytu, Barcelony, Tbilisi, Erywania, Moskwy, Frankfurtu i Zurychu.

Wygląd najnowszego MAX-a inspirowany jest powiewającą polską flagą poruszaną przez pęd startującego odrzutowca. Na przednich drzwiach znajduje się obrys granic Polski. Po jednej stronie kadłuba widnieje napis „Dumni z niepodległości Polski”, a po drugiej „Proud of Poland’s Independence”. To drugi – oprócz Dreamlinera SP-LSC – samolot LOT-u w biało-czerwonym malowaniu. Na obu maszynach pozostanie ono do końca ich służby w LOT.

Boeingu 737 MAX 8 to najnowszy wąskokadłubowy samolot LOT-u. Dzisiaj przewoźnik posiada cztery samoloty B737 MAX. Dwa zostały dostarczone w grudniu 2017 r., a trzeci lata na trasach LOT-u od ostatniego poniedziałku. Biorąc pod uwagę podpisane umowy, do końca 2019 r. samolotów Boeing 737 MAX 8 będzie we flocie polskiego przewoźnika 12.

MAX posiada na pokładzie 186 foteli. Wnętrze kabiny pasażerskiej zostało zbudowane w formule Boeing Sky Interior, która bazuje na rozwiązaniach z Dreamlinera. MAX został wyposażony w dwa silniki nowej generacji CFM LEAP-1B, które dają mu zasięg 5750 km (o 2250 km więcej od Boeinga 737-400). Średnie zużycie paliwa jest niższe o ponad 20 proc. niż w 737-400 i 15 proc. mniejsze niż w B737 800 NG. Silniki umożliwiają redukcję hałasu nawet o 40 proc. i znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu do innych maszyn tej klasy, co umożliwia obniżenie ponoszonych opłat np. na lotnisku Heathrow. 

Wczoraj z fabryki Boeinga w Everett dotarł do Warszawy – także w towarzystwie samolotów wielozadaniowych F-16 z Krzesin – Boeing 787-9 Dreamliner SP-LSC w biało-czerwonym malowaniu To już 11. Dreamliner we flocie polskiego przewoźnika (do końca 2019 r. LOT będzie miał 15 samolotów tego typu). Dzisiaj o godz. 17:05 biało-czerwony Dreamliner poleci w swój drugi rejs z Warszawy do Toronto.

LOT jest dziś najszybszą rozwijającą się linią lotniczą w Europie. Przewoźnik ma dziś w swojej rozkładowej ofercie 101 połączeń. Od początku 2016 r. LOT ogłosił uruchomienie ponad 60 bezpośrednich rejsów m.in. z Warszawy do Los Angeles, Newark, Seulu, Tokio i Singapuru, z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, z Krakowa do Chicago i z Rzeszowa do Newark. 

LOT dysponuje dziś ponad 70 nowoczesnymi samolotami (licząc maszyny własne, partnerskiej linii Nordica oraz wyleasingowane w ramach umów krótkoterminowych m.in. od spółki Blue Air). W ub. roku LOT przewiózł 6,8 mln pasażerów, czyli o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku przewoźnik spodziewa się osiągnąć wynik  9 mln przewiezionych pasażerów, a w  2019 r. przekroczyć pułap 10 mln. LOT zatrudnia dziś prawie 3 tys. osób w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Rozbudowa siatki połączeń i wzrost liczby pasażerów to element strategii rentownego wzrostu LOT-u na lata 2016-2020, którą konsekwentnie wdraża polski przewoźnik. 

Bilety na połączenia LOT-u są są dostępne w sprzedaży m.in. za pośrednictwem LOT Contact Centre, strony przewoźnika www.lot.com, a także u agentów sprzedaży.