Dzikie wybrzeże, piaszczyste plaże, wycieczki rowerowe, windsurfing, wyborna lokalna kuchnia, a wszystko w zasięgu samochodu i kieszeni. Jeziora i wybrzeże Bałtyku w Słowińskim Parku Narodowym to doskonałe miejsce na wypoczynek dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas aktywnie i szukają ucieczki od zgiełku kurortów.
Lokalna kultura z bliska
Słowiński Park Narodowy, ze względu na charakterystyczną architekturę nazywany „Krainą w kratę”, to idealne miejsce do wypoczynku. Na terenach zamieszkałych niegdyś przez Słowińców do dziś możemy oglądać z bliska ich tradycje i kulturę. Punktem obowiązkowym w czasie pobytu w gminie Smołdzino są odwiedziny w Klukach. Znajdujący się tam skansen „idzie z duchem czasu”, a organizowane w atrakcyjnej formie imprezy jak Czarne Wesele czy W Słowińskiej Zagrodzie na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń środkowego wybrzeża. W rybackich izbach z 1917 roku ubija się masło w kierzynce i gotuje kartoflankę, przędzie nici na kołowrotku i tka krajki na deseczkach, kręci powrozy, szyje sieci rybackie i wyplata kosze.
Kulinarne bogactwo
Wybrzeże Słowińskie słynie również z charakterystycznej i smacznej kuchni, opartej głównie na lokalnych „owocach morza”, czyli rozmaitych rybach. Najlepszym miejscem połowu jest ujście rzeki Łupawy. Rzeka przecina mierzeję oddzielającą jezioro Gardno od Bałtyku. Gromadzi się w niej większość ryb występujących zarówno w wodach słodkich i słonych. W ofercie gastronomicznej znajdziemy tu nie tylko świeżego łososia, śledzia czy węgorza, ale też okonia, leszcza czy płotkę. Lokalnym przysmakiem są ryby wędzone tradycyjnymi metodami. Jeszcze ciepłe można kupić w wędzarni w Rowach tuż przy kanale portowym lub po drugiej stronie jeziora w Gardnie Wielkiej.
Rowerem po wybrzeżu
Między Rowami a Łebą poruszać się możemy samochodem, ale w wiele miejsc, znacznie łatwiej dotrzemy rowerem. Okoliczne atrakcje połączone są dobrze oznakowanymi szlakami, na których znajdziemy atrakcyjne punkty widokowe. Jednym z najlepiej położonych jest rowerowa przystań w Retowie, tuż nad brzegiem jeziora Gardno. W tej malowniczej scenerii znajduje się Retrodom, urokliwe gospodarstwo agroturystyczne, oferujące swoim gościom wynajem turystycznych jednośladów. Jego właściciele dbają o to, by rowerzyści zatrzymujący się w Retowie mogli w spokoju i bez przeszkód podziwiać przyrodę parku narodowego.
Bogata fauna wybrzeża słowińskiego, poza obfitością ryb słynie również z różnorodnego ptactwa, które obserwować można jeżdżąc na rowerze lub uczestnicząc w kajakowych spływach rzeką Łupawa. Dodatkowo jeziora Gardno i Łebsko to idealne miejsca dla uprawiania cichych, z uwagi na położenie w obszarze Natura 2000, sportów wodnych. Dlatego znajdziemy tu wielu fanów windsurfingu i kietsurfingu. Wypoczynek w takim otoczeniu zapewni pełen relaks wszystkim urlopowiczom. Jeżeli jednak komuś wodne atrakcje nie wystarczą, zawsze może podjąć wyzwanie zdobycia Rowokołu, najwyższego szczytu wśród okolicznych moren. Dla zwiększenia wrażeń na górze ustawiono wysoką wieżę widokową, z której zobaczymy cały teren Słowińskiego Parku Narodowego, a przy bardzo dobrej widoczności znaczną część wybrzeża środkowego.
Po aktywnym spędzeniu czasu warto odpocząć na jednej z cichych plaż, najlepiej gdzieś między Czołpinem a Smołdzinem. Wejście na plażę przez las wymaga odkrycia odpowiedniej ścieżki, jednak warto przejść przez nadmorski bór by znaleźć skrawek dzikiej plaży, która wciąż tu jest.