W tym roku co piąta osoba deklarowała chęć wyjazdu na południe Polski. Wiele z nich chciało odwiedzić Beskidy, Pieniny i Bieszczady. Jak wynika z badania Polskich Kolei Linowych przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, urlop w tych regionach mogą uatrakcyjnić przede wszystkim wyprawy do zamków i wjazdy na szczyty gór

 

Mimo, że od lat w wakacyjnych badaniach popularności przodują okolice Zakopanego, znaczna część miłośników wędrówek (28 proc.) zatęskniła także za widokiem bieszczadzkich połonin. Nieco mniej osób planowało wyjazd w Beskidy (18 proc.), a pienińskie szlaki chciało odwiedzić około 6 proc. ankietowanych. Niezależnie od wyboru kierunku górskich wypraw, na turystów zawsze czekają liczne atrakcje – i to nie tylko przyrodnicze.

 

W Beskidach jest wszystko co kocham

 

Po długich tygodniach pracy spędzonych przed komputerem, wielu Polaków szukało wytchnienia na łonie natury. Beskidy wydają się idealnym wyborem. Region ten może zaoferować zarówno dobrą infrastrukturę turystyczną, jak i spokojne, niezatłoczone szlaki. Popularnością wśród turystów cieszą się także okoliczne zamki w Żywcu i Suchej Beskidzkiej, które chciało odwiedzić aż 69 proc. osób planujących wyjazd w Beskidy, zapytanych w badaniu Polskich Kolei Linowych. Te zabytkowe budynki przyciągają odwiedzających renesansową architekturą i ciekawymi wnętrzami.

 

Jednak najważniejszy podczas urlopu w górach okazuje się kontakt z naturą i możliwość podziwiania krajobrazu. Prawie co drugi badany wskazywał, że chciałby zobaczyć panoramę Beskidu Sądeckiego ze szczytu Jaworzyny Krynickiej – zaraz po wjechaniu tam koleją linową. Miłośników historii może zainteresować również Muzeum Turystyki Górskiej znajdujące się na górze. Po zapoznaniu się z ekspozycją można ruszać dalej – 40 proc. odwiedzających Beskidy chciało wjechać na Górę Parkową, a 32 proc. na Górę Żar.

 

– Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy Zdroju to pierwsza tego typu kolej w Polsce, uruchomiona w 1937 roku. Mimo modernizacji do dziś zachowała swój historyczny charakter. Z kolei Górę Żar wyróżniają piękne widoki i idealne warunki do paralotniarstwa, z których co roku korzysta wielu miłośników tego sportu – mówi Łukasz Chmielowski z zarządu Polskich Kolei Linowych.

 

Jak miło nam zdobywać Pieniny

 

Nieco na wschód od Beskidów także nie brakuje interesujących zabytków – w tym zamków, które chciało odwiedzić 53 proc. osób ruszających w Pieniny. W rankingu zwyciężyły jednak natura i spływ Dunajcem: na tę aktywność było gotowych 63 proc. badanych przez PKL i IBRIS. Spływ rzeką w wapiennym wąwozie nie tylko gwarantuje niezapomniane widoki, ale stanowi również okazję do poznania legendy o Janosiku i innych podań związanych z regionem.

 

Wysoką pozycję wśród pienińskich atrakcji zajął także wjazd koleją krzesełkową PKL na Palenicę (13 proc. wskazań). Do podnóża góry można łatwo dotrzeć z Przystani Flisackiej, na której kończą się popularne spływy. Po drodze można zachwycić się potokiem Grajcarek, a już na szczycie – spojrzeć z góry na Szczawnicę i przyjrzeć się panoramie Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Wprawne oko dostrzeże w oddali nawet tatrzańskie wzniesienia.

 

Bieszczadzkie reggae

 

Na nudę nie powinny narzekać również osoby, które planowały wybrać się w Bieszczady. Oprócz Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej na turystów czeka tam także Jezioro Solińskie, nazywane przez niektórych „bieszczadzkim morzem”. Dzięki tej różnorodności w Bieszczady planowały wybrać się osoby w każdym wieku, równie chętnie kobiety, jak i mężczyźni (odpowiednio 29 proc. i 27 proc.).

 

Miłośnicy gór mogą mieć powód do zadowolenia niezależnie od tego, który rejon Polski Południowej wybrali za cel swojego urlopu. Nie dziwi zatem, że w tegorocznym badaniu górskie szczyty zwyciężyły z wybrzeżem Bałtyku.

 

 NOTA METODOLOGICZNA

 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych S.A., w kwietniu 2017 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), z odpowiedziami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, na próbach losowo – kwotowych 1100 i 500 osób, stanowiących liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS).