Tanie wakacje w sezonie: Najlepsze miejsca na wakacje nad morze w Hiszpanii 2018

Ponieważ wszyscy już teraz planują swoje letnie wakacje, warto wiedzieć jak znaleźć dobrą ofertę na jednej z hiszpańskich costas, nawet podczas wakacji szkolnych. Jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości w szukaniu idealnego miejsca oraz elastyczności przy wyborze dat, możesz zarezerwować plażowe wakacje, które będą o 60% tańsze niż w sezonie. Jeśli nie masz ochoty wstawać wcześnie rano, aby zarezerwować miejsce na leżaku albo nie chcesz pędzić na śniadanie w hotelowym bufecie, warto pomyśleć o wynajęciu domu na wakacje. W ten sposób grupy przyjaciół lub rodziny z dziećmi mogą cieszyć się przestrzenią i prywatnością.

Ciekawym a jednocześnie ważnym punktem przy planowaniu wakacji jest sezon przejściowy. To okres obejmujący czas tuż przed rozpoczęciem i tuż po zakończeniu sezonu, kiedy pogoda jest dobra, nie ma tłumów, a atrakcje turystyczne i wszelkie udogodnienia są nadal otwarte, za to ceny podróży i zakwaterowania spadają.

Najnowszy raport portalu Wakacje-Hiszpania.pl, wskazuje, że rezerwacja hiszpańskich wakacji nad morzem w czerwcu lub we wrześniu może zaoszczędzić turystom średnio nawet 60% kosztów całej podróży.


Oto cztery podstawowe wskazówki, które warto mieć na uwadze przy planowaniu tanich wakacji na hiszpańskim wybrzeżu:

1. Bądź elastyczny

Pierwszą zasadą rezerwacji tanich wakacji jest zwykle unikanie podróży w czasie wakacji szkolnych. Jednak posiadanie dzieci w wieku szkolnym sprawia, że w większości przypadków jest to nieuniknione.
Najnowszy raport trendów turystycznych portalu Wakacje-Hiszpania.pl pokazuje, że nawet podczas letnich wakacji szkolnych w lipcu i sierpniu, wciąż można zaoszczędzić nawet do 32% biorąc pod uwagę szczytowe stawki obiektów turystycznych na hiszpańskim wybrzeżu.

„Jeśli zależy Ci na przyjaznych rodzinie wakacjach nad morzem, ale kierunek nie ma wiekszego znaczenia, to bez problemu znajdziesz ceny niższe nawet do 32%, jeśli zdecydujesz się na wyjazd na początku bądź pod koniec sezonu”- mówi Jannich Petersen, dyrektor operacyjny Wakacje-Hiszpania.pl (grupa Spain-Holiday.com).

Dla przykładu, apartament z 2 sypialniami położony zaledwie 700 metrów od plaży w L’Estartit na wybrzeżu Costa Brava kosztuje 120€ za noc na początku sierpnia. W ostatnim tygodniu sierpnia – jeszcze w okresie wakacji szkolnych – cena spada o 53% do zaledwie 57€ za noc.

2. Rezerwuj wcześnie

Początek stycznia to najlepszy moment aby zarezerwować wakacje albo przynajmniej o tym pomyśleć, za to swoje ustalenia sfinalizować przed końcem lutego. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym znają już daty, w których mogą zdecydować się na wakacyjny wypad, więc im wcześniej zdecydują się na swój wymarzony kierunek, tym wybór nieruchomości będzie większy a ceny niższe.

3. Wyczucie czasu to podstawa

Osoby podróżujące poza sezonem często najlepiej wykorzystują czas w odwiedzanym miejscu. Tłumy się przerzedziły, a tak loty jak zakwaterowanie są tańsze.

Elastyczne terminy podróży często zapewniają najlepsze oferty. Tydzień przed lub po szczycie sezonu oznacza spadek cen już o około 13%. Dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po szczycie sezonu, można średnio zaoszczędzić nawet około 32%.

Hotele, hostele, pensjonaty i mieszkania wakacyjne, takie jak Airbnb, podnoszą swoje ceny w najbardziej popularnych okresach wakacyjnych. Dwupokojowe mieszkanie dla czterech osób w Salou, na wybrzeżu Costa Dorada, na początku sierpnia kosztuje około 250€ za noc. Pod koniec września ten sam apartament kosztuje tylko 65€ za noc, co stanowi oszczędność ponad 70%. Przy czym średnia temperatura w Salou we wrześniu jest tylko o kilka stopni niższa niż w sierpniu.

4. Porzuć przyzwyczajenia

Szczyt sezonu zależny jest od położenia danego miejsca. Costa Blanca to jeden z najbardziej popularnych plażowych kierunków, a cena doskonale to odzwierciedla, przy średnim koszcie przekraczającym 1000€ za tygodniowe zakwaterowanie. Patrząc jednak nieco dalej, na sąsiednim wybrzeżu – Costa Calida, znajdziemy mieszkania tańsze nawet o 22%.


Nie tylko apartamenty oferują zniżki. Tygodniowy pobyt w Villa Victoria – willa z 4 sypialniami i prywatnym basenem w Lloret de Mar, Costa Brava – na początku sierpnia kosztuje 2462€, podróżując w ostatnim tygodniu sierpnia za ten sam dom zapłacimy o 916€ mniej – 1546€.