Słońce, plaża i palmy, a może zwiedzanie zabytków i poznawanie lokalnej kuchni? Eksperci z portali turystycznych Wakacje.pl i EasyGo zapytali kobiety o ich preferencje wakacyjne oraz sprawdzili, co na ten temat wiedzą mężczyźni. Wyniki pokazują, że kupując wakacje dla kobiet panowie powinni lepiej przyglądać się ich oczekiwaniom.

 

Kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn odpowiedziało na te same pytania dotyczące preferencji zakupu i spędzenia wakacji przez panie. Przedstawiciele obu płci wskazali najbardziej atrakcyjne kierunki wyjazdów, rodzaje hotelu czy sposoby spędzania wolnego czasu, a nawet rodzaj płatności. Okazuje się, że wakacje to nie tylko plaża i opalanie, a wyobrażenia z rzeczywistością nie zawsze mają ze sobą wiele wspólnego.

Panie najchętniej połączyłyby relaks na plaży ze zwiedzaniem w Grecji, Gruzji i we Włoszech, z kierunków egzotycznych największą liczbą wskazań cieszył się Meksyk – kierunek, który doskonale pozwala podzielić urlop na typowy wypoczynek na plaży w nowoczesnych kurortach i część objazdową, na którą najczęściej składa się m.in. podróż śladami Majów i odkrywanie meksykańskiego folkloru. W opinii mężczyzn panie najchętniej spędziłyby urlop w Hiszpanii, natomiast egzotyczna podróż w kobiecym wydaniu panom kojarzy się z rajskimi plażami Malediwów. Co ciekawe, co czwarta zapytana kobieta chciałaby odwiedzić Grecję, tymczasem żaden mężczyzna nie wskazał tego kierunku jako pożądanego przez płeć przeciwną. Większą zgodność widać natomiast przy kierunkach egzotycznych – ani panie, ani panowie nie wskazali Chin, Kenię natomiast wskazało tylko 5 proc. kobiet i żaden mężczyzna.

Zapytane przez nas panie najczęściej wymieniały zwiedzanie, możliwość poznawania nowych ludzi, kultur i kuchni jako najważniejsze elementy udanych wakacji. Bardzo ważna jest też możliwość odpoczynku od codziennych obowiązków, relaks w otoczeniu pięknych miejsc i w towarzystwie przyjaciół. Według mężczyzn kobiety najbardziej lubią w wakacjach zabawę w klubach, opalanie się i ciekawe otoczenie, np. romantyczny hotel czy średniowieczne zamki – mówi Klaudyna Mortka, specjalista ds. PR w portalach Wakacje.pl i EasyGo.

Weekend panie najchętniej spędziłyby w Barcelonie (40 proc.), Paryżu (25 proc.) i w Pradze (20 proc.), nie marzą natomiast o tzw. city breaku w Oslo czy Sztokholmie, co doskonale odgadli panowie. Najwięcej z nich (53 proc.) wskazało Paryż jako najbardziej pożądane przez kobiety europejskie miasto, gdzie można spędzić wyjątkowy czas w romantycznej oprawie. Barcelonę wskazało 35 proc. panów.

Okazuje się, że panowie dobrze odczytują również preferencje hotelowe kobiet. I tak, 80 proc. pań wybrałoby hotel przy plaży, na taki wskazało 100 proc. mężczyzn. Przedstawiciele obu płci odpowiedzieli podobnie również na pytanie o hotel miejski (20 proc. kobiety i 17,6 proc. mężczyźni), dla dorosłych (10 proc. do 5,8 proc.) i z polskimi animacjami (5 proc. do 0 proc.). Blisko 12 proc. mężczyzn uznało, że kobiety wybrałyby hotel w pobliżu lotniska, na który nie zdecydowałaby się żadna z zapytanych kobiet.

A czego kobiety oczekują od hotelu? Najbardziej pożądaną atrakcją wśród pań okazały się zabiegi w SPA (85 proc.) oraz przedstawienia i koncerty (25 proc.), co piąta wybrała siłownię i fitness. Żadna z pań nie zaznaczyła odpowiedzi „nie lubię animacji”, a ojej zaznaczenie podejrzewało panie 12 proc. mężczyzn. Co ciekawe, co czwarta kobieta doceniła gry zespołowe organizowane przez hotelowych animatorów, tymczasem odpowiedź tę wybrało tylko 6 proc. panów. Nie pomylili się natomiast w wyborze SPA (88 proc.), siłowni (41 proc.) i rozrywek scenicznych (35 proc.).

Kobiece wakacje w liczbach

Eksperci z portali Wakacje.pl i EasyGo sprawdzili również, kiedy panie najchętniej rezerwują wyjazd, kiedy wyjeżdżają i ile gotowe są wydać na wymarzone wakacje.

Okazuje się, że kobiety szukają atrakcyjnej oferty w rozsądnej cenie – 60 proc. pań zadeklarowała, że nie ma znaczenia, czy wakacje rezerwować z dużym wyprzedzeniem czy w tzw. last minute. Na zakup decydują się, gdy zobaczą ciekawą ofertę. Bardzo dobrze odgadli to panowie, podobnie odpowiedziało bowiem 53 proc. z nich. Mniej trafnie odczytują natomiast, kiedy kobiety najchętniej wybrałyby się na wakacje. O ile według mężczyzn panie najchętniej wyjechałyby latem, w szczycie sezonu (53 proc. wskazań), o tyle kobiety najbardziej chciałyby odpoczywać jesienią i zimą, by naładować akumulatory (55 proc. kobiet). Co piąta pani chętnie wyjechałaby na wakacje w święta, 10 proc. wybrałaby długi weekend, żeby zaoszczędzić trochę urlopu. Żaden z panów nie wskazał takich odpowiedzi.

Kobiety nie chcą oszczędzać na wymarzonych wakacjach. 45 proc. z nich gotowa jest wydać od 3 do 5 tysięcy złotych za osobę, przedział 1500 – 3000 złotych wskazało 35 proc. pań. Mniej niż 1500 złotych i więcej niż 5000 złotych wskazało po 10 proc. pań. A co myślą o wakacyjnych wydatkach kobiet panowie? Najwięcej z nich uważa, że kobiety wydałyby od 1500 do 3000 złotych (41 proc.), na najpopularniejszy wśród pań przedział 3000 – 5000 złotych wskazało 29 proc. mężczyzn. Żaden z panów nie podejrzewa, że panie wydałyby na wymarzone wakacje mniej niż 1500 złotych.

Dużą zgodnością obie płcie wykazały się w przypadku pytania dotyczącego preferowanej formy zakupu wakacji. W obu grupach najczęściej padała odpowiedź, że panie kupują wakacje w salonie sprzedaży (55 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn). Ciekawe jest to, że na zakup całkowicie online i za pomocą infolinii zdecydowałoby się 35 proc. kobiet, a tylko 12 proc. mężczyzn spodziewało się takiej odpowiedzi pań.