Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających powstanie Republiki, na wspaniałe koncerty oraz przeżyć w fantastycznej atmosferze z gwiazdami filmowymi

 

Wizyta w Republice Czeskiej jest interesująca  każdego roku, ale ten rok będzie jednak wyjątkowy. Właśnie w 2018 roku Republika Czeska świętuje 100 – lecie swego powstania. Oczywiście takie wydarzenie nie może obejść się bez okazałych uroczystości. W tym roku odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, festiwali muzycznych, filmowych czy imprez sportowych. Przygotowaliśmy dla Państwa listę tych najlepszych wydarzeń.

 

Czechy i Słowacja świętują 100 – lecie swego powstania

 

Rok 2018 jest dla Republiki Czeskiej szczególnie ważny – przed 100 laty, 28. października 1918 roku powstała niepodległa Czechosłowacja. Nic więc dziwnego, że cały rok przebiegać będzie pod znakiem uroczystości, wystaw i ciekawych imprez. Duża ich część odbędzie się w Pradze. W październiku, bezpośrednio z zamku w Bratysławie (gdzie potrwa od wiosny), przybędzie Wystawa Czesko – Słowacka, poświęcona wspólnej historii obu krajów i wszystkim ważnym wydarzeniom, które miały miejsce na ich terytorium. Całe wydarzenie nosi nazwę Założona w 1918, a w jego ramach zostaną zaprezentowane takie skarby jak Złota Bulla Sycylijska lub List majestatyczny.

Galeria Narodowa  przygotowała serię wystaw Pierwsza Republika, ciekawy program zaproponuje również Narodowe Muzeum Techniki, gdzie w październiku rozpocznie się wystawa Made in Czechoslovakia lub co przemysł dał światu, pokazująca rozwój techniczny i przemysłowy niepodległego państwa czechosłowackiego przez cały okres jego istnienia.

Spektakularne wydarzenia planuje także Brno. Od 1. do 17. czerwca 2018 r. obchodzić będziemy rocznicę Powstania Czechosłowacji, a także dziewięćdziesięcioletnią historię centrum wystawowego w Brnie poprzez realizację projektu Re:publika 1918–2018 z podtytułem BRNO.LUDZIE.STULECIE. Zapraszamy na dwie wystawy. Pierwsza, pod nazwą 100 lat Re:publika (1918–2018), będzie nawiązywać do wystawy z 1928 roku, która upamiętniała 10 – lecie powstania Czechosłowacji. Wystawa Avant Garde, wręcz przeciwnie – zaprezentuje gościom współczesną architekturę, design i rzemiosło.

Obchody rocznicy powstania Czechosłowacji przygotowuje również Ostrawa. Rozpoczną się w maju, a zakończą wielkimi uroczystościami 28. października. Miasto z tej okazji opublikuje książkę, liczy również na kilka upamiętniających uroczystości. Ostrawskie muzeum przygotowuje ponadto wystawę poświęconą życiu w Ostrawie w latach 1918 – 2018.

Liberec planuje zorganizować wystawę wszystkich honorowych obywateli miasta. Przygotowuje również tematyczny dzień 28. października 1918 r. w Libercu.

Cykl ciekawych wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji przygotowuje na rok 2018 także miasto Pilzno. Ważna rocznica będzie nawiązywać do dramaturgii tradycyjnych imprez miasta, których kulminacyjnym punktem będą w październiku 2018 r. dwudniowe Pilznieńskie Uroczyste Obchody Powstania Republiki.

 

Sport

 

W Republice Czeskiej nie ma bardziej znanych zawodów niż Izerska pięćdziesiątka (16 – 18.02.). Pierwsza edycja miała miejsce w 1968 roku, a więc w tym roku można wyruszyć na „biały ślad“ już po raz 51. Główny wyścig przebiega techniką klasyczną na 50 km trasie prowadzącej przez Góry Izerskie  po tzw. Magistrali Izerskiej.

Praski Sportisimo 1/2Maraton (07.04.) odbędzie się w tym roku już po raz dwudziesty. Zawody należą do bardzo popularnych nie tylko ze względu na zapierającą dech w piersiach scenerię, ale przede wszystkim ze względu na uczestników – od porywających biegaczy z Kenii i Etiopii aż po biegaczy początkujących. Najważniejszym wydarzeniem sezonu biegowego w Republice Czeskiej jest Maraton Praski (05 – 06.05.), ze startem i metą na Rynku Staromiejskim.

Wielka Nagroda Brna – Grand Prix Republiki Czeskiej (03 – 05.08.) motocykli drogowych na  Autodromie Masaryka  w Brnie już od kilku lat należy do największych i najczęściej odwiedzanych imprez sportowych w Republice Czeskiej. Zawody są elementem cyklu wyścigów Mistrzostw Świata Motocykli Drogowych (MotoGP). W tym roku nie zabraknie również Wielkiej Nagrody Republiki Czeskiej – mistrzostw świata na żużlu z cyklu Speedway Grand Prix (26.05.). Na stadionie Markéta wystąpią nie tylko doświadczone asy światowego żużlu, ale także wschodzące gwiazdy tego sportu.
Zlatá tretra (Złote Kolce) w Ostrawie (13.06.) to tradycyjny, prestiżowy międzynarodowy miting lekkoatletyczny, w którym regularnie uczestniczą najlepsi sportowcy świata. Jest to historycznie najstarszy miting w Europie, a w tym roku odbędzie się po raz 57.

 

Muzyka

 

Międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej Praska Wiosna (12.05 – 03.06) będzie, jak co roku, uprzyjemniał cały maj wszystkim fanom muzyki klasycznej w całej Pradze. Jeżeli jednak preferujecie inny gatunek muzyczny, musicie wybrać się na międzynarodowy festiwal wielogatunkowy Colours of Ostrava (18 – 21.07.), gdzie oczarują nie tylko zespoły, ale także ciekawa przestrzeń Dolních Vítkovic w Ostrawie. Kolejnym festiwalem jest  Litomyšl Smetany   (14.06. – 07.07.), który jest jednym z największych, cyklicznych festiwali w Republice Czeskiej. Tegoroczna jubileuszowa 60-ta edycja oferuje nie tylko wspaniałe wrażenia muzyczne, ale również bogaty program towarzyszący.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Czeskim  Krumlovie (20.07.-11.08.) już tradycyjne oferuje koncerty -nie tylko muzyki klasycznej – w pomieszczeniach Państwowego Zamku Czeski Krumlov. 

 

Rok 2018 będzie także obfitował we wspaniałe koncerty. W kwietniu zapraszamy w Pradze na Metallicę (02.04.), Imagine Dragons (16.04.), Gregorego Portera (23.04.) lub dwa koncerty legendarnego Rogera Watersa (27. i 28.04.). 8-go maja przyjedzie do Pragi hiszpańska gwiazda muzyki pop Enrique Iglesias, by tutaj świętować swoje czterdzieste trzecie urodziny. 9-go maja w praskim Forum Karlín wystąpi legendarny Boby McFerrin, który już następnego dnia wystąpi w Ostrawie. Bardziej kameralnie zaprezentuje się amerykańska piosenkarka Anastacia (12.05.), która również wystąpi w Forum Karlín. W praskim Centrum Kongresowym wystąpi Ringo Starr (19.06), a Ozzy Osbourne wspierany zespołem Hollywood Vampires (Alice Coopere, Johnny Depp, Joe Perry) zaprezentuje się na praskim Lotnisku Letňany (13.06.), gdzie tydzień później pojawi się także Iron Maiden.

 

Film

 

Perłą filmową w Republice Czeskiej jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (29.06. – 07.07.). Również w tym roku do Karlowych Warów przyjedzie śmietanka towarzyska z całej republiki, by cieszyć się nie tylko wspaniałymi filmami, ale głównie wyjątkową atmosferą, z której ten festiwal słynie na całym świecie.

Jeżeli jesteście fanami filmów dokumentalnych, to zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (25 – 30.10.). Zapraszamy także na letni festiwal filmowy i muzyczny Slavonice fest (01–05.08.) czy Letnią Szkołę Filmową Uherské hradiště (27.07. – 05.08.).