Podążanie za człowiekiem i jego potrzebami to nadrzędny cel firmowych strategii wellbeing. Aktualnym rozwiązaniom wspierającym tworzenie dobrostanu w firmie i w życiu będzie poświęcona tegoroczna, druga edycja konferencji eksperckiej Wellbeing Summit. Udział online w konferencji organizowanej przez Benefit Systems jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich chętnych – wystarczy zarejestrować się za pomocą linku: https://benefitsystems.pl/wellbeing-summit/.

W opinii ekspertów dobrostan pracowników jest jednym z kluczowych uwarunkowań, przekładających się na ich potencjał. Z kolei jego niewystarczający poziom to – ich zdaniem – rosnący problem społeczny i pracowniczy, który rezonuje w różnych obszarach, wpływając na wyniki biznesowe organizacji i ich konkurencyjność.

Niestety, zgodnie z wynikami badania „Dobrostan Polek i Polaków” zrealizowanego we współpracy Benefit Systems i infuture.institute, pod kierunkiem Natalii Hatalskiej, niski i bardzo niski dobrostan najczęściej odczuwają osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata – stanowiące trzon siły roboczej w Polsce (według danych GUS średnia wieku pracowników wynosi dziś nieco ponad 42 lata).

Zdobywanie nowych kompetencji osobistych i zawodowych to istotny element budowania dobrostanu, przez co odgrywa on także rolę w obliczu nabierania nowych umiejętności (z ang. upskilling) czy całkowitego przebranżowienia (z ang. reskilling) – zjawisk coraz częściej występujących w związku z brakami kadrowymi i powszechną automatyzacją. Tempo i wszechobecność zachodzących zmian sprawiają, że rozwój kapitału ludzkiego jest możliwy nie w ramach punktowych działań (tj. pojedyncze szkolenia), ale uczenia się przez całe życie (z ang. lifelong learning).

W budowaniu strategii, która mogłaby znacząco poprawić dobrostan pracowników, istotne jest – jak podkreślają organizatorzy konferencji – śledzenie trendów i wsłuchiwanie się w opinie ekspertów. Takie założenie przyświeca właśnie II edycji Wellbeing Summit.

„Chcąc podzielić się ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu narzędzi kształtujących wellbeing, po raz drugi organizujemy otwarte wydarzenie, szeroko podejmujące tę tematykę – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i firmowym” – mówi Emilia Rogalewicz, członkini zarządu Benefit Systems.

Dodaje, że Wellbeing Summit to spotkanie ekspertów m.in. ze świata nauki, medycyny czy biznesu, prezentacja wyników badań i przegląd najświeższych trendów.

„W związku z tym, że kluczową rolę we wdrażaniu firmowych strategii wellbeing pełnią liderzy, na konferencji nie zabraknie wystąpień skupionych wokół zrównoważonego, wspierającego, a jednocześnie efektywnego przywództwa opartego na wartościach” – podkreśla Emilia Rogalewicz.

Prelegentami konferencji będą m.in.: dr Ewa Hartman – trenerka i wykładowczyni MBA; Joanna Malinowska-Parzydło – liderka opinii w świecie zarządzania, która pomaga zarządzać komunikacją, zaufaniem i zaangażowaniem oraz budować dobry wpływ liderów na samych siebie i na zdrowy rozwój ich firm; Jowita Michalska – edukatorka cyfrowa; dr hab. Bartosz Żukowski – profesor Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w dziedzinie filozofii i kognitywistki (predykcyjne modele umysłu, konsekwencje rozwoju AI) oraz Paweł Kornosz, dyrektor zarządzający platform kafeteryjnych i Piotr Szostak – dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu z Benefit Systems. Gościem specjalnym konferencji będzie Mateusz Kusznierewicz – żeglarz olimpijski i team leader. Wydarzenie poprowadzi Jarosław Kuźniar.

Podczas konferencji zostaną poruszone takie tematy jak: kompleksowa troska o zdrowie w obliczu problemów cywilizacyjnych; wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka i jego całościowy dobrostan, idea lifelong learning i zachowania sprawności w późniejszych etapach życia, relacja człowieka z technologią, w szczególności z AI.

Jednymi z najbardziej istotnych zagadnień, stanowiących przedmiot debat, będą bieżące trendy i wskaźniki kluczowe dla branży HR i zarządzania zespołami. Jak wskazują organizatorzy Wellbeing Summit 2024, ciągły rozwój w duchu lifelong learning, nowe technologie i mierzenie efektywności – to dzisiaj kluczowe hasła dla działów HR w zakresie dbania o dobrostan zatrudnionych. „Pożądane w czasach rynku pracownika firmowe strategie wellbeing muszą odzwierciedlać zachodzące w branży HR zmiany, podążać za człowiekiem i jego potrzebami” – zwracają uwagę.

„Aby ułatwić specjalistom HR tworzenie skutecznych strategii, opracowaliśmy algorytm Wellbeing Score, umożliwiający rozpoznanie potrzeb zatrudnionych oraz analitykę. Zmieniliśmy także strategię produktową ekosystemu narzędzi Benefit Systems, by komplementarnie wspierały one dobrostan pracowników. Do naszej oferty należą: program MultiSport, kafeteria MyBenefit i najnowsza w portfolio platforma MultiLife, z jednej strony skupiająca się na wsparciu zdrowia i budowaniu zdrowych nawyków użytkowników, a z drugiej na rozwoju ich kompetencji osobistych i zawodowych” – wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członkini zarządu Benefit Systems.

Benefit Systems, organizator konferencji Wellbeing Summit, działa na polskim rynku od ponad dwóch dekad i należy do liderów w dostarczaniu benefitów pozapłacowych, które wspierają dobrostan pracowników. Spółka jest min. twórcą Programu MultiSport, który umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej w obiektach sportowych w całym kraju.