Dieta roślinna staje się coraz popularniejsza, a dzięki różnorodności potraw i przekąsek jej fanami zostają nie tylko osoby całkowicie wykluczające produkty odzwierzęce w swoim jadłospisie. Jadąc na wakacje warto sprawdzić, w którym mieście zdrowe produkty cieszą się największą popularnością oraz gdzie gastronomia stoi na wysokim poziomie

 

Jedzenie, szczególnie dla kulinarnych smakoszy, to bardzo ważny aspekt wakacyjnych wyjazdów. Organizując wyjazd samodzielnie i wybierając domek wakacyjny, zapewniamy sobie komfort korzystania z własnej kuchni i tworzenia pysznych dań z regionalnych produktów. A kiedy akurat nie mamy ochoty na gotowanie, zawsze można spróbować specjałów oferowanych przez bary i restauracje znajdujące się w pobliżu. CASAMUNDO, internetowy serwis specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domów wakacyjnych, sprawdził, do jakich europejskich miast warto pojechać, aby odkryć regionalne potrawy w ich roślinnej wersji.

 

Artystyczny i nietuzinkowy Berlin

 

O ile tradycyjna kuchnia niemiecka nie należy do lekkich i warzywnych, tak Berlin bezsprzecznie stał się nową stolicą kuchni roślinnej w Europie. Niezliczone restauracje, bary czy kawiarnie w swojej ofercie posiadają opcje wegańskie, a jednoczesna bliskość najmodniejszych dzielnic Europy zachęci niejednego do wieczornego spaceru wzdłuż Sprewy czy przy Alexanderplatz. Jednym z najpopularniejszych rejonów jest dzielnica Kreuzberg, kiedyś zamieszkała głównie przez artystów i hipisów, teraz będąca centrum artystycznym i gastronomicznym niemieckiej stolicy. Zwiedzając Berlin warto także pokusić się o wypożyczenie roweru, a podczas wycieczki rowerowej zwrócić uwagę na kolorowe i oryginalne knajpki usytuowane pod torami kolejki miejskiej. Ciekawa architektura, ogrom wydarzeń kulturalnych oraz niesamowita wegańska gastronomia sprawią, że wakacje w tym mieście zapadną w pamięć na długo.

 

W Berlinie polecamy apartament usytuowany w bardzo popularnej dzielnicy miasta, Kreuzberg. W okolicy znajduje się mnóstwo barów, knajpek i restauracji, także wegańskich.

 

Link do obiektu: 1944173

 

Spokojny i tradycyjny Budapeszt

 

Tradycyjna kuchnia węgierska od dawna jest jedną z popularniejszych w Polsce, głównie dzięki połączeniu mięsa ze słodką papryką i chlebem oraz langoszom, czyli plackom pszennym, które znaleźć można najczęściej w barach szybkiej obsługi. Jednak także stolica Węgier bogata jest w roślinne zamienniki swoich mięsnych dań, a wiele restauracji oferuje tradycyjne węgierskie potrawy przygotowane z myślą o osobach na diecie wegańskiej. Halaszle, tokań oraz leczo to jedne z typowych dań, które znajdziemy w wielu miejscach także w wersji roślinnej, a ciekawa architektura oraz fakt, że Budapeszt jest jednym z największych ośrodków kulturowych w Europie zapewni rozrywkę na cały wakacyjny wyjazd. Pomiędzy zwiedzaniem klimatycznych knajpek warto odwiedzić liczne muzea i teatry, a także wybrać się na Budapeszteński Festiwal Jesienny, podczas którego odbywa się przegląd osiągnięć ze wszystkich dziedzin sztuki.

 

Samodzielne wyjazdy i zwiedzanie wymagają dobrej organizacji, a bliskość transportu miejskiego z pewnością ułatwia codzienne wycieczki. W Budapeszcie polecamy apartament, który znajduje się 20 metrów od przystanku autobusowego i 400 metrów od stacji metra. Dzięki temu bez problemu można dotrzeć w każde miejsce, które chcemy zwiedzić.

 

Link do obiektu: 402272

 

Gorący i zabytkowy Rzym

 

Wieczne Miasto wielu kojarzy się z pysznymi makaronami i pizzą, jednak także we włoskiej stolicy znajdziemy niejedno miejsce oferujące regionalne przysmaki przyrządzone jedynie przy użyciu roślinnych zamienników. Każdy fan makaronów znajdzie tu wiele restauracji z bogatym warzywnym menu, a pizza bez sera, zwana marinarą smakuje tu lepiej niż w jakimkolwiek innym zakątku Europy. Podczas spaceru wzdłuż antycznych zabytków, jak chociażby rzymskiego Panteonu, który jest jedyną niezmienioną starożytną budowlą, warto zatrzymać się po faszerowane pierożki, typowe dla innego włoskiego regionu Emilia-Romania, czy po oliwki, które są jedną z najpopularniejszych przekąsek we Włoszech. Wielu osobom Rzym kojarzy się z tłumami turystów, ale zwiedzając mniejsze boczne uliczki czy nie tak popularne ruchliwe dzielnice, znajdziemy magiczne miejsca ze wspaniałą zapierającą dech w piersiach zabytkową architekturą.

 

W Rzymie polecamy apartament CASAMUNDO w pobliżu Campo de’ Fiori i innych najważniejszych zabytków miasta. Każdego dnia można zaplanować inną trasę zwiedzania podziwiając kręte uliczki, stare kamienice i odkrywając małe restauracje z domowym jedzeniem.

 

Link do obiektu: 924173

 

Wyjeżdżając na wakacje warto być otwartym na próbowanie lokalnych dań i specjałów. Wiele europejskich krajów stara się dostosować do nowych trendów w diecie i oddać smak tradycyjnych potraw w roślinnej wersji. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.