20 i 21 maja odbędzie się Wachlarz – festiwal, który łączy podróże, reportaż, multimedia i twórczość internetową. Temat X edycji brzmi “W przyszłości”. Po raz drugi festiwal odbędzie się we Wrocławiu. Wystąpią m.in. Wacław Radziwinowicz, Anna Rutkowska czy Jakub Rybicki

 

“Na wrocławian czeka 22 prelegentów, 18 prezentacji, 2 debaty oraz dwa dni wydarzeń pełnych podróży” – mówi Jakub Górnicki, współorganizator – “Wachlarz to od samego początku wydarzenie, które jako jedyne w Polsce łączy świat podróży, reportażu, blogów, vlogów i twórców” – dodaje. Całe spotkanie adresowane jest do osób, które spragnione są opowieści z podróży, mają otwarte głowy, chcą podróżować, szukają inspirujących opowieści, są ciekawe świata, fascynuje ich twórczość – książkowa, reportażowa, internetowa, której tłem są podróże i historie.

 

“W tym roku Wachlarz zrobi coś, czego żaden festiwal podróżniczy jeszcze nie zrobił” – mówi Anna Górnicka, współorganizatorka. – “Posłuchamy i porozmawiamy o tym, jak będą wyglądać podróże w przyszłości”. – Jak zmieniają się podróże? Jaka jest przyszłość reportażu? Co wpływa na sposób, w jaki odkrywamy świat? Czy staje się on mniejszy, czy jednak nie? Jak technologia wpływa na nasze decyzje? Jakie trendy decydują dziś o sytuacji na świecie? Jak zmieniają podróże? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla przyrody? To tylko niektóre z pytań, na które organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi.

 

Wystąpią m.in. Jakub Rybicki – podróżnik i himalaista, Marcin Zaborowski – fotograf “National Geographic Polska”, Karol Lewandowski – autor bloga Busem Przez Świat, Tymon Markowski – Fotoreporter Roku 2016, Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska, Sabina Pierużek-Nowak – tropicielka i badaczka wilków, Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak – autorzy bloga IceStory.pl czy Kamil Bałuk – reporter i tegoroczny debiutant literacki.

 

Wydarzenie odbędzie się w 20 i 21 maja we wrocławskim Teatrze Capitol. Wystąpienia zostały podzielone na 3 bloki tematyczne zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Sam format prezentacji jest unikalny dla wydarzenia – mówcy przygotowują ją specjalnie na festiwal.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii “Never Again/Nigdy więcej” autorstwa Magdaleny Chodownik i Marcina Zaborowskiego. Fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy wiecej”, a z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które po raz kolejny mają miejsce. Zdjęcia Marcina Zaborowskiego opisują tragiczne wydarzenia w Birmie i pogromy na birmańskich muzułmanach, natomiast prace Magdaleny Chodownik przywołują wydarzenia historyczne.

 

Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona – bilety dostępne są na http://wachlarz2017.evenea.pl/. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na oficjalnej stroniehttp://wachlarz.net.

 

Partnerem wydarzenia jest Miasto Wrocław, visitWroclaw.eu oraz World Games. Od pierwszej edycji wspiera je Orange Polska.