Już za miesiąc (21 maja) odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Wachlarz – wielkiego spotkania podróżników, reporterów oraz twórców internetowych. Tym razem – we Wrocławiu – pod hasłem “Nieznane Światy”, spotkają się podróżnicy, reportażyści i blogerzy, by opowiedzieć swoje historie.


Ola Gumowska, Maciej Moskwa, Wojciech Jagielski, Renata Koper, Michał Kędziora czy Wojciech Grzędziński – goście występujący na Wachlarzu zawsze zachwycają swoimi opowieściami, doświadczeniami, zdjęciami, filmami czy historiami, a niejeden z uczestników już poszedł ich drogą. W tym roku wystąpi Fotoreporter Roku, były fotograf Prezydenta RP, nagradzani autorzy oraz popularni blogerzy.


Wachlarz jako festiwal też podróżuje, gdyż w każdym roku organizujemy go w innym miejscu – mówi Ania Górnicka, współorganizatorka. – Temat tegorocznej edycji tylko pozornie nawiązuje do nieznanych światów geograficznie. Poznamy też świat historii ubioru, kosmosu czy duchowości. Szesnaście prezentacji podzielonych zostało na 4 bloki, a w każdym wystąpi czterech mówców. Format prezentacji jest unikalny dla wydarzenia – mówcy przygotowują je specjalnie na Festiwal, a uczestnicy mogą zapoznać się z całym wachlarzem podróży i reportażu.

 

– Wrocław to miasto spotkań, miasto różnorodne, które tworzą mieszkańcy i ich szczególne historie. Zależy nam, żeby podróżnicy poznali wrocławian, naturalnych ambasadorów naszego miasta, dlatego takie wydarzenie, jak Festiwal Wachlarz, zaprosiliśmy do Wrocławia – mówi Wiola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki, partner wydarzenia. – Na obecności Festiwalu w naszym mieście skorzystają wszyscy: mieszkańcy – bo będą mieli okazję spotkać się z ciekawymi twórcami, podróżnicy z całej Polski – bo zobaczą nieznane światy Wrocławia i poznają jego wyjątkową atmosferę.

 

W piątek 20 maja po godzinie 19:00 odbędzie się też pokaz filmów reporterskich z całego świata. Dokumenty będzie można oglądać w Centru Informacyjnym Barbara. Wydarzeniu towarzyszy też wystawa zdjęć Wrocławia oraz specjalne warsztaty, które zorganizowane zostaną w niedzielę 22 maja.


Wydarzenie główne odbędzie się w sobotę 21 maja we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty o godzinie 10 rano i potrwa do 18. W tym czasie odbędzie się 15 prezentacji ubarwionych multimediami (strona wydarzenia: http://wachlarz.net). Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona – bilety można wykupić na specjalnej stronie http://wachlarz2016.evenea.pl/.


Pierwszy Wachlarz odbył się w marcu 2013 roku, najbliższa edycja będzie dziewiątą. Od samego początku jest to wydarzenie, które jako jedyne w Polsce łączy świat podróży, reportażu, blogów, vlogów i twórców. Całe spotkanie adresowane jest do osób, które spragnione są opowieści z podróży, mają otwarte głowy, chcą podróżować, szukają inspirujących opowieści, są ciekawi świata, fascynuje ich twórczość – książkowa, reportażowa, internetowa, której tłem są podróże i historie.