Turcy tak bardzo kochają zakupy, że już po raz szósty będą organizatorami Festiwalu Zakupów, czyli Istanbul Shopping Fest. Miłośnicy zakupów będą mieli cały miesiąc na to, aby w pełni cieszyć się swoim świętem – w tym roku Festiwal będzie trwał od 1 do 31 lipca.

 

Zakupowe szaleństwo

Festiwal obfituje w niezwykłe wydarzenia pełne emocji. Głównym przesłaniem imprezy jest czerpanie przyjemności płynącej z zakupów, bez presji czasu, zachowując pełną radość życia. Jest to coroczne wydarzenie odbywające się w Stambule od 2011 roku. Podczas tego eventu centra handlowe organizują liczne pokazy mody i koncerty, a sklepy oferują rabaty na zakupy najbardziej prestiżowych marek modowych na świecie. Festiwal Zakupów jest obecny w całym mieście – towarzyszą mu barwne parady uliczne połączone z degustacjami różnych smakołyków i prezentacjami strojów projektantów. Dwa najsłynniejsze bazary Stambułu również starają się uczcić tę niezwykłą imprezę. Kapalı Çarşı, czyli Kryty Bazar (znany również jako Grand Bazaar) nieustannie pozostaje na szczycie listy najbardziej popularnych turystycznych atrakcji Turcji. Podczas Festiwalu Zakupów to liczące tysiące sklepów i ponad 60 ulic targowisko jeszcze bardziej dba o swoich klientów. Kupcy prześcigają się w oferowaniu rozmaitych produktów. Można tam nabyć piękne pamiątki, oryginalne ubrania, biżuterię, wyroby skórzane, przyprawy, wyroby garncarskie oraz kobierce. Mile widziane jest targowanie, negocjacje i smakowanie różnych specjałów. Drugim miejscem, które również cieszy się popularnością jest Mısır Çarşısı – Bazar Egipski. Jest on znany głównie wśród miłośników dobrego jedzenia – można tam kupić przyprawy, turecką kawę i herbatę, a także słodycze – w tym słynne lokum.

Co warto przywieźć?

Turcja słynie ze wspaniałych wyrobów rękodzielniczych, z których największą sławą cieszą się dywany i kilimy. Są one kwintesencją tureckiej sztuki ludowej. Zachwycają orientalnym pięknem, a co więcej – stanowią praktyczną pamiątkę z podróży. Z Turcji warto również przywieźć słodycze. Największą popularnością cieszy się chałwa z pistacjami, baklawa (słodki deser składający się z płatów ciasta listkowego i orzechów) i pişmaniye, czyli rodzaj waty cukrowej zwiniętej w kłębek z aromatem wanilii. Na uwagę turystów zasługują też oryginalne stroje, nakrycia głowy czy ubrania wykonane ze skóry i zamszu. Szczególnie w centrach handlowych można znaleźć odzież dobrej jakości, a podczas festiwalu – także skorzystać z licznych rabatów.