(Warszawa 21.10.2014) Międzynarodowa organizacja pozarządowa Carbon Disclosure Project (CDP) umieściła Linie Lotnicze Finnair na liście „A”: The CDP Climate Performance Leadership Index 2014, za działania na rzecz ograniczania emisji CO2 oraz zmniejszania strat ekonomicznych, będących następstwem zmian klimatycznych.

Finnair to jedyna linia lotnicza, która za swoje osiągnięcia uzyskała w tegorocznym rankingu CDP najwyższą ocenę „A”.

Na zlecenie 767 inwestorów dysponujących aktywami w wysokości 92 bilionów dolarów, co równa się ponad jednej trzeciej wartości światowego zainwestowanego kapitału, organizacja CDP stworzyła i zarządza jedynym globalnym systemem raportowania środowiskowego.

Na liście „A” stworzonej przez CDP  znalazło się 187 firm, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w kwestie łagodzenia następstw zmian klimatycznych. Informacje udostępnione przez blisko 2 000 firm, które znalazły się w tegorocznym spisie, zostały sprawdzone z zachowaniem zasad obiektywizmu, zgodnie z opracowaną przez CDP, powszechnie cenioną i uznawaną, metodą obliczania wyników. Miejsca w rankingach zostały przydzielone odpowiednio do uzyskanych tym sposobem rezultatów. Finnair jest jedyną linią lotniczą, która uzyskała miejsce na liście „A”,  za efektywne działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego.

“Lotnictwo to wyjątkowo energochłonny i kapitałochłonny sektor gospodarki. Możliwości pomiaru i udostępniania danych dotyczących naszego oddziaływania na środowisko pozwalają nam i naszym udziałowcom nie tylko lepiej ocenić wpływ jaki Finnair wywiera na klimat, ale także podjąć działania, które pozwolą zredukować ten wpływ, jednocześnie kontrolując związane z tym koszty,” mówi Pekka Vauramo, prezes Finnaira.

„Globalna emisja gazów cieplarnianych ciągle wzrasta. Jeśli nie powstrzymamy tej tendencji, zmierzymy się z bardzo niebezpiecznym ryzykiem finansowym,” mówi prezes CDP Paul Simpson. „Potrzeba działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych ze strony biznesu, nigdy nie była równie wielka i pilna, jak obecnie.”

Obecnie Finnair aktywnie realizuje postawiony sobie cel − zmniejszenie emisji CO2 na pasażera o 24 procent pomiędzy 2009 a 2017 rokiem. Działania przewoźnika prowadzące do realizacji tego celu i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne to między innymi:

•    Wykorzystanie nowoczesnych samolotów, konstruowanych według technologii pozwalających na zmniejszenie zużycia paliwa. W 2013 Finnair był pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził Airbusy A321 z sharkletami redukującymi zużycie paliwa. W przyszłym roku, jako pierwszy europejski przewoźnik, Finnair włączy do swojej floty Airbusy A350XWB, spalające około 25% mniej paliwa w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji.
•    Staranne działania na rzecz zmniejszenia wagi samolotów, w tym wykorzystanie ultralekkich kontenerów cargo, pozwalających na redukcję emisji CO2 o około 2500 ton rocznie.
•    Lądowanie techniką płynnego podejścia (Continuous Descent Landing) i stosowanie innych nowoczesnych technik pilotażu, pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2.
•    Dalszy rozwój (we współpracy z dostawcami i innymi odbiorcami paliwa) centrum biopaliwowego na lotnisku w Helsinkach.
•    Konsolidacja biur i przeprowadzka do nowego budynku, posiadającego certyfikat budownictwa ekologicznego LEED Platinum, znajdującego się w pobliżu lotniska w Helsinkach.
Lista A: CDP Climate Performance Leadership Index 2014, wraz z upublicznionymi danymi wszystkich firm, biorących udział w programie przeciwdziałania zmianom klimatu prowadzonym przez CDP, jest dostępna na stronie internetowej organizacji.

Więcej informacji:

Finnair Media Desk: tel. +358 9 818 4020, comms@finnair.com
Baza zdjęć: http://gallery.finnair.com
Blogi Finnair: http://blogs.finnair.com
Finnair na Facebooku: www.facebook.com/finnair
Finnair na Twitterze: www.twitter.com/Twitter
Strona Grupy Finnair: www.finnairgroup.com
http://www.finnair.com/plus

O CDP

CDP to międzynarodowa organizacja non profit, udostępniająca jedyny na świece system dla firm i aglomeracji, który umożliwia publikację strategicznych danych oraz zarządzanie kluczowymi informacjami, dotyczącymi wpływu działalności firm i instytucji na środowisko naturalne. CDP współpracuje ze znaczącymi siłami rynkowymi, wśród których jest między innymi 767 inwestorów instytucjonalnych dysponujących aktywami w wysokości 92 bilionów dolarów. Jej główną misją jest motywowanie firm do upubliczniania danych na temat oddziaływania na środowisko i zasoby naturalne oraz do podejmowania przez nie działań na rzecz zmniejszania szkodliwości tego wpływu. CDP posiada obecnie największy światowy zbiór tego rodzaju danych i aktywnie zabiega, by miały one istotny wpływ ma strategiczne decyzji biznesowe, inwestycyjne i polityczne. Więcej informacji dostępnych na stronie www.cdp.net, lub na Twitterze @CDP.

O Finnair

Finnair to linia lotnicza oferująca szybkie połączenia między Europą a Azją przez Helsinki. Fińskie linie lotnicze obsługują rocznie ponad osiem milionów pasażerów, a w swojej ofercie mają loty do 13 miast w Azji oraz ponad 60 miast europejskich. Jako pionier w dziedzinie zrównoważonego lotnictwa, Finnair dysponuje nowoczesną flotą samolotów oraz jako pierwsza linia lotnicza został wymieniony w rankingu Leadership Index międzynarodowej organizacji Carbon Disclosure Project. Jako jedyny nordycki przewoźnik z 4 gwiazdkami w rankingu Skytrax,  Finnair od pięciu lat co roku zdobywa nagrodę Skytrax dla najlepszych linii lotniczych w Europie Północnej. Finnair jest członkiem oneworld, sojuszu linii lotniczych, które dążą do zapewnienia najwyższej jakości usług i wygód dla pasażerów.