Od 18 października do 3 listopada 2024 r. Brema znów będzie miejscem jednego z najstarszych i największych festynów ludowych w Niemczech: Bremer Freimarkt. Każdego roku odwiedzający przybywają licznie z bliska i z daleka, aby cieszyć się wyjątkową mieszanką tradycji, rozrywki i kulinariów. W tym przeglądzie szczegółowo przyjrzymy się historii, atrakcjom i najważniejszym wydarzeniom w trakcie odwiedzin na jarmarku Freimarkt w Bremie.

Historia i początki jarmarku Freimarkt w Bremie

Bremeński Freimarkt może pochwalić się długą i bogatą historią, która sięga 1035 roku. To historyczne wydarzenie celebruje wolność rynku, która została przyznana miastu Brema w XI wieku. To, co kiedyś zaczęło się jako rynek na potrzeby handlu, jest obecnie dużym festynem ludowym z atrakcjami wesołego miasteczka, namiotami biesiadnymi i różnorodną ofertą rozrywki. Freimarkt nigdy nie zapomniał przy tym o swoich historycznych korzeniach. Tradycyjne elementy, takie jak historyczna parada Freimarkt, która co roku przyciąga tysiące widzów, nadal stanowią integralną część święta.

Miejsca wydarzeń

Teren Bürgerweide, który zajmuje ponad 100 000 metrów kwadratowych i znajduje się bezpośrednio za głównym dworcem kolejowym, jest sercem jarmarku Freimarkt. Odwiedzający znajdą tu ponad 50 atrakcji wesołego miasteczka, w tym spektakularne kolejki górskie oraz imponujące diabelskie młyny, które zapewnią dreszczyk emocji zarówno młodszym, jak i starszym. Ponad 300 właścicieli oferuje kolorową mieszankę stworzoną z nowoczesnych atrakcji wesołego miasteczka i nostalgicznych karuzel.

Dla tych, którzy wolą nieco spokojniejsze rozrywki, polecamy mały jarmark „Kleiner Freimarkt” na rynku w Bremie. Na historycznym tle wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ratusza w Bremie i statuy Rolanda odwiedzający mogą skosztować tradycyjnych przysmaków, takich jak kaszanka Knipp, danie mięsne Labskaus i ciasto Bremer Klaben. Pięknie zaprojektowane stragany stworzone w oparciu o historyczne wzorce zapewniają przytulną atmosferę i zapraszają do zatrzymania się.

W średniowiecznej wiosce targowej wokół Kościoła Maryi Panny Liebfrauenkirche kupcy i rzemieślnicy zaprezentują swoją sztukę i wyroby. Odwiedzającym towarzyszyć będą tam sztukmistrze i muzykanci, którzy opowiadają historie z przeszłości. To historyczne tło umożliwia autentyczny wgląd w początki jarmarku Freimarkt i jest obowiązkowym punktem dla każdego zainteresowanego historią.

Program

Freimarkt oficjalnie rozpocznie się w piątek, 18 października, tradycyjnym zawieszeniem piernikowego serca na statui Rolanda i trzykrotnym zawołaniem „Ischa Freimaak” otwierającym mały jarmark Freimarkt. Następnie odbędzie się uroczyste otwarcie na Bürgerweide w alpejskiej chacie Almhütte, gdzie od godziny 16 zaczną się kręcić karuzele. Szczególną atrakcją będzie pokaz sztucznych ogni o godzinie 21:45, który rozświetli niebo nad Bremą.

Parada na Freimarkt odbędzie się w sobotę 26 października. Rozpocznie się o godzinie 10 rano w dzielnicy Neustadt w Bremie i około godziny 11 dotrze do rynku. Weźmie w niej udział ponad 150 platform i grup pieszych, a najlepsze występy będą premiowane nagrodami. Ta kolorowa parada jest ucztą dla zmysłów i absolutną koniecznością dla wszystkich odwiedzających.

Freimarkt zakończy się 3 listopada tradycyjną ceremonią pożegnalną. „Kondukt żałobny” symbolicznie pożegna ostatnich odwiedzających różami, zanim o godzinie 23:00 zgasną światła Freimarktu. Ceremonia ta jest emocjonalnym zakończeniem niezapomnianego przeżycia i daje odwiedzającym możliwość pożegnania się z tym wspaniałym świętem.

Pakiet mini Brema

Dla turystów, którzy chcieliby przedłużyć swój pobyt w okolicach Freimarktu, miasto Brema oferuje atrakcyjny pakiet mini „Minipauschale”. Obejmuje on nocleg ze śniadaniem i oprowadzanie po mieście w cenie od 62 euro za osobę w pokoju dwuosobowym. Więcej informacji można znaleźć na stronie pod adresem tourismus.bremen.de.