Skyscanner przygotował zestawienie TOP 10 najpiękniejszych zamków w Polsce i podpowiada, gdzie warto spędzić jesienny weekend i poczuć się jak w bajce

 

 

Polska staje się coraz modniejsza, jako kierunek podróży, budzi coraz większą ciekawość i przyciąga poszukiwaczy przygód. Polacy chętnie jeżdżą nie tylko na wybrzeże, pojezierze czy w góry, ale również udają się na weekendowe, spontaniczne wycieczki w mniej znane zakątki, zarówno te bardziej jak i mniej odległe. Niezmiennie odwiedzamy zaciszne miejsca, jak kameralne siedliska, w których odpoczniemy od gwaru i ludzi, czy malownicze gospodarstwa agroturystyczne.

 

Rodzi się jednak nowa moda – szlacheckie dworki, pałace i zamki. Majestatyczne i malowniczo położone, bajeczne w swojej architekturze, pełniące funkcje obronne i rezydencjalne – te dobrze zachowane i te, z których zostały intrygujące ruiny. Trudne do zdobycia twierdze czy też dawne rezydencje najbardziej wpływowych ludzi w kraju – każdy zamek w Polsce ma swój indywidualny klimat. Podróż zamkowa pozwala przenieść się w czasie do epoki świetności królów i walk rycerskich, ale także poznać zwyczaje wielkich rodzin i rytm codziennego życia mieszkańców. Skyscanner prezentuje dziesięć wybranych spośród najbardziej zachwycających polskich zamków.

 

Zamek w Mosznej

 

Zamek w Mosznej, w województwie opolskim, to widok zapierający dech w piersiach. Pierwsza myśl jaką budzi to Harry Potter i szkoła czarodziei. To perełka architektury, pięknie i ze smakiem odrestaurowana, w której majestatyczne i przestrzenne komnaty urządzone w królewskim stylu czekają na gości. Zamek posiada 99 wież i 365 pomieszczeń, otacza go rozległy park z kilkusetletnimi dębami i lipami. Jedna z legend głosi, że w miejscu, w którym stoi niegdyś swoją siedzibę miał Zakon Templariuszy. Zamek można nie tylko zwiedzać, można również w nim spać. W swojej bogatej ofercie posiada przepiękne apartamenty i odnowę bilogiczną, a także nietuzinkowe atrakcje dla najmłodszych, jak choćby letnia szkoła magii i czarodziejstwa, inspirowana przygodami Harry’ego Pottera, Hermiony Granger i Rona Weasley’a. To trzeba zobaczyć!

 

Zamek krzyżacki w Giżycku

 

Położony w samym sercu krainy Wielkich Jezior, w Giżycku, nad jeziorem Niegocin i kanałem Łuczańskim, słynącym z mostu obrotowego. Wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w XIV wieku zamek niegdyś był siedzibą prokuratora zakonnego. W połowie XVI wieku przebudowano go, nadając mu charakter renesansowej siedziby. Niszczejąca na oczach mieszkańców miasta budowla jeszcze niedawno groziła zawaleniem i unicestwieniem śladów krzyżackiej historii. Dziś mieści się tam ekskluzywny hotel St. Bruno, z pięknymi apartamentami, centrum konferencyjnym oraz centrum Medi SPA. To niezaprzeczalna perełka architektury na mapie miasta, która przyciąga rzesze trystów z Polski i z zagranicy. Zamek w Giżycku pięknie wygląda o każdej porze roku, a jesień i koniec sezonu żeglarskiego to idealny moment, by spędzić tam niezapomniane chwile w kameralnej atmosferze.

 

Zamek w Krasiczynie

 

Zamek w Krasiczynie, perełka renesansu w Polsce, ma formę czworoboku, a w jego narożnikach pysznią się baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Warto zwrócić uwagę na zachwycającą architektonicznie kaplicę w Baszcie Boskiej oraz na imponujące powierzchnią i pomysłowością dekoracje ścienne, wykonane techniką sgraffito.

 

Krasiczyn odwiedzali już polscy królowie od Zygmunta III Wazy po Augusta II, co świadczy o jego turystycznej renomie. Będąc na miejscu warto wybrać się na przechadzkę po zachwycającym, przyzamkowym parku, w którym drzewa rosną wedle starego zwyczaju, który w Krasiczynie kultywowała rodzina Sapiehów: jak rodziła się dziewczynka – sadzono lipę, a jak syn – dąb. Park może też pochwalić się kolekcją ponad dwustu gatunków krzewów i drzew z różnych zakątków świata.

 

Zamek Książ

 

Historia Zamku Książ odzwierciedla historię tej części Europy, gdzie mieszały się wpływy polskie, niemieckie i czeskie. Kompleks zamkowy w Książu i pobliski teren jest jednym z największych w Polsce – ustępuje pierwszeństwa jedynie Wawelowi i Malborkowi. Co ciekawe, pod obecną nazwą występuje dopiero od niespełna siedemdziesięciu lat.

 

Budowla robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, ale jej stylowe wnętrze ze słynną Salą Maksymiliana, też stanowi prawdziwą estetyczną ucztę dla turystów. Pomysłowe trasy zwiedzania, ekspozycja wałbrzyskiej porcelany, muzeum, hotel, pobliska stadnina koni i Palmiarnia Lubiechowska, której częścią ścian jest materiał pochodzący z wulkanu Etna, tworzą cudownie zróżnicowany charakter tego miejsca.

 

Zamek w Malborku

 

Siła i potęga – ten opis pasuje jak ulał do Zamku w Malborku, wznoszącego się nad rzeką Nogat. Najbardziej znana część historii zamku jest związana z Krzyżakami – dawniej stanowił bowiem siedzibę wielkiego mistrza i stolicę Zakonu.

 

Ceglany, gotycki zamek budowla robi wrażenie swoim rozmachem – przewidywany czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi aż kilka godzin. Składa się z trzech obszarów: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, załóż wygodne buty, aby swobodnie poruszać się po dziedzińcach, ponadto by zobaczyć niektóre miejsca trzeba wspiąć się po schodach.

 

Zamek w Olsztynie

 

Królewski Zamek w Olsztynie wbrew pozorom nie leży na Mazurach, lecz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jego ruiny to jedna z ciekawszych atrakcji dla podróżujących po Szlaku Orlich Gniazd, zarówno dla tych poruszających się pieszo, jak i rowerem. Gotycka budowla za względu na sposób osadzenia konstrukcji zalicza się do zamków jaskiniowych. Pierwsze wzmianki o zamku sięgają początku czternastego wieku. Zamek zauroczył Aleksandra Fredro, a okolica Olsztyna zainspirowała twórców filmowych – pojawia się na przykład w „Rękopisie znalezionym w Saragossie”. To chyba wystarczająca rekomendacja…

 

Z zamkiem Olsztyn związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że w bezgwiezdne noce po zamku przechadza się duch. To Maćko Borkowic, którego Kazimierz Wielki skazał na śmierć głodową w zamkowej baszcie. Inne podanie mówi o płaczu dziecka, syna obrońcy twierdzy Kacpra Karlińskiego, porwanego przez najeźdźców i postawionego na pierwszej linii frontu. Płacz miesza się z odgłosami wieczornego wiatru. Jeśli lubisz klimat grozy, wybierz się nocą w okolice zamku.

 

Zamek Ogrodzieniec

 

Początki Zamku Ogrodzieniec sięgają czasów panowania Piastów. Znajduje się on (a jakżeby inaczej) na Szlaku Orlich Gniazd, wzniesionego do łatwiejszej obrony południowych granic. Niesamowity, największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zamek przyciąga tłumy turystów – często wskazywany jako najpiękniejszy obiekt tego terenu. Pamiętaj, szczególnie w sezonie zimowym, że budowlę można zwiedzać jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych, bez oblodzeń, śniegu lub deszczu. I jeszcze drobna wskazówka lokalizacyjna: zamek znajduje się w Podzamczu, a nie w miejscowości Ogrodzieniec.

 

Warto wspomnieć o romantycznym akcencie związanym z tym miejscem – podobno Jan Sobieski pisał listy do swojej ukochanej Marysieńki, gdy stacjonował pod Ogrodzieńcem ze swoimi żołnierzami.

 

Zamek Krzyżtopór

 

Położony nieco na uboczu Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, choć dotknięty przez upływ czasu, stanowi unikatowy zabytek. Pierwotnie związany z jędrzejowskim Klasztorem Cystersów, w późniejszym czasie z rodziną Ossolińskich, która nadała temu miejscu charakter i bogactwo. W czasach świetności znajdowało się tu nawet podobno akwarium z egzotycznymi gatunkami rybek, oryginalnie wkomponowane w strop jadalni. I jeszcze ciekawostka dla miłośników muzyki: w jednej ze stajni odkryto wyjątkowe warunki do organizowania koncertów ze względu na unikatową akustykę.

 

Zamek w Niedzicy

 

Posiadający węgierski rodowód Zamek w Niedzicy występuje także pod nazwą „Dunajec”. Stanowi jeden z ciekawszych obiektów polskich Karpat. Powstał prawdopodobnie w latach dwudziestych czternastego wieku, jako górska warownia, która strzegła granicy z Polską. W późniejszych czasach pełnił bardziej rezydencyjną funkcję. Razem z zamkiem w Czorsztynie pysznią się na stromych zboczach nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego, utworzonego na Dunajcu.

 

Zamek w Czorsztynie

 

Ze względu na swoje malownicze położenie także i zamek w Czorsztynie musiał znaleźć się na tej liście. Twierdza pierwotnie położona w Dolinie Dunajca, miała bronić polskich granic, choć na tej granicy, na szczęście, obyło się bez większych militarnych działań.

 

O prestiżu miejsca świadczyły odwiedziny takich władców jak: Kazimierz Wielki, Król Ludwik Węgierski, Królowa Jadwiga i jej małżonek Jagiełło czy Jan Kazimierz. Uroda Pienin cały czas przyciąga podróżników spragnionych kontaktu z przyrodą. W okresie letnim, turyści mają możliwość podziwiania zamków w Czorsztynie i w Niedzicy w czasie rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim.