Obowiązkowym punktem na mapie podróży w Pieniny jest uzdrowisko Szczawnica. Główną atrakcję pięknego górskiego miasta stanowi kolej linowa na Palenicę.

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay.

Miejscowość z pięknymi widokami, łagodnym klimatem oraz wodami zdrojowymi uchodzi za wspaniałe miejsce do rodzinnego wypoczynku.

Prawdziwym przełomem w historii Szczawnicy stało się wybudowanie kolei krzesełkowej na wzgórze Palenica (722 m n.p.m.). Kolei linowa Palenica okazała się prawdziwym hitem. Dlatego została zmodernizowana i rozbudowana. Zimą 2005 r. oddano do użytku w pełni nowoczesną, wyprzęganą czteroosobową kolej krzesełkową, która jest elementem całego kompleksu narciarskiego, turystycznego i rekreacyjnego. System wyprzęgania sprawia, że kolei krzesełkowa jest komfortowa przy wsiadaniu i wysiadaniu.

Uzdrowisko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Przełom rzeki Dunajec to jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Wiedzie ostrymi rzecznymi zakolami przez Pieniny, u podnóża skalnych ścian. Z flisackich łodzi można podziwiać szyty Trzech Koron, Sokolicy czy masyw Golicy. Widok na te najsłynniejsze szczyty Pienin ale już z innej perspektywy można podziwiać z Palenicy – góry usytuowanej nieopodal końcowego przystanku Spływu Dunajca. Dla wszystkich, którzy skorzystali ze Spływu, obowiązuje 20 proc. rabat na przejazd koleją krzesełkową na Palenicę.

Położona w centrum przeżywającego swoje odrodzenie uzdrowiska kolej linowa na Palenicę stanowi główną atrakcję w pięknym mieście otoczonym górskimi krajobrazami. Ze wszystkich stron wznoszą się zbocza pokryte iglastymi lasami.

Na górze turyści będą mieli okazję podziwiać niesamowite widoki na symbol Pienin, czyli Trzy Korony i Sokolicę, a przy dobrej widoczności również na szczyty tatrzańskie. Z Palenicy rozchodzą się liczne szlaki turystyczne dla tych, którzy upodobali sobie niższe góry.

Na mniejsze dzieci na górnej stacji czekają przystosowane do ich wieku atrakcje: będą one mogły pobawić się na placu zabaw wyposażonym w mini zjeżdżalnie i huśtawki. Natomiast tym trochę starszym i tym już całkiem dorosłym niezapomnianych przeżyć dostarczy zjeżdżalnia grawitacyjna. Przejazd wózeczkiem wyposażonym w hamulec po wyprofilowanym torze z licznymi zakrętami wywołuje duże emocje.

W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

Nieopodal dolnej stacji kolei krzesełkowej Palenica (200 m) znajduje się źródło Szymon. Jest to woda mineralna swoista o charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym szczawa. Woda dostępna jest bezpłatnie, a jej działania wskazane są dla m.in. dla osób z nieżytem jelit, zaparciami a także dla osób z nadwagą.

źródło informacji: Centrum Prasowe PAP