Holenderskie miasto Groningen, zyskuje popularność, odwiedzających, w tym turystów z Polski. Groningen czeka na gości z bogatą ofertą przez cały rok. Także ofertą festiwalową

 

Noorderplantsoen na trzy dni (7-9 lipca) wypełnią zapachy płynące z food trucków oraz stoisk oferujących pyszne jedzenie. To nie tylko rozkosznie smaczne i kaloryczne potrawy – amatorzy zdrowej żywności również tu znajdą coś dla siebie. De Culinaire Verleiding zadowoli każdego.

 

Wielbiciele muzyki elektronicznej odwiedzą północ Holandii w sierpniu, bo właśnie wtedy (11-14 sierpnia) organizowany jest jeden z najbardziej znanych i nowoczesnych festiwali w kraju – Paradigm Festival 2017. Po niezwykle udanych poprzednich edycjach, wydarzenie na stałe wpisało się w muzyczny krajobraz miasta. Międzynarodowi artyści muzyki techno i house po raz kolejny poniosą radosną i roztańczoną publiczność w Groningen.

 

Zimowy klimat skutecznie ociepli kolejne wydarzenie muzyczne w mieście. Za sprawą Eurosonic Noorderslag (17-20 stycznia 2018) miasto staje się centrum skupiającym artystów, których łączy wysoka jakość tworzonej przez nich muzyki. Starannie dobrany zestaw europejskich zespołów i wykonawców czeka na miłośników mocnych brzmień między 17-20 stycznia 2018 roku. Wystąpią zdobywcy europejskich nagród takich jak European Border Breakers Awards, European Festival Awards, Pop Media Prijs czy Popprijs Awards. To festiwal największego kalibru i najlepsza wizytówka europejskiej muzyki!

 

Groningen pożegna lato kolejną odsłoną Proeven (2-3 września). Idea wydarzenia pozostaje niezmienna od lat, bo cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Bierze w nim udział wiele fantastycznych restauracji z całego miasta, które oferują zróżnicowaną kuchnię. Ich stoiska czekają na gości wokół placu Harmonie. Amatorzy piwa z pewnością powinni spróbować jednego z wielu znakomitych holenderskich piw w pubie Wolthoorn & Co Bierlokaal.

 

W drugiej połowie września (15-17) odbywa się kolejne święto dla wielbicieli smakowitego jedzenia. Rrrrollend Groningen to zjazd food trucków w samym sercu miasta. Trzy dni pełne pysznych potraw i orzeźwiających drinków prosto z 25 food trucków, które zjeżdżają do Groningen z całej Holandii.

 

Wielbiciele wina nie mogą ominąć Wine Festival Groningen (30 września-2 października), który odbywa się w pięknym gotyckim kościele Aa-kerk, który kilka lat temu stracił swoją pierwotną religijną funkcję. Obecnie jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Sprzedawcy i producenci alkoholu zbierają się tutaj jesienią, aby częstować winem i, ciekawymi opowieściami, zachęcać do poznawania różnorodnych jego gatunków. Miejsce wypełniają stoły i ławki, przy których licznie zbierają się entuzjaści wina.