• Jurata droższa niż większość chorwackich kurortów
• Ceny niższe nawet o 50% we wrześniu w porównaniu z lipcem i sierpniem
• Najlepsze ceny chorwackich noclegów w Szybeniku, Zadarze i Puli

 

Słońce, palmy, wakacje nad morzem – czego chcieć więcej? HomeToGo (https://www.hometogo.pl/), największa na świecie porównywarka noclegów, postanowiła przyjrzeć się ulubionym wakacyjnym kierunkom wybieranym przez Polaków – polskiemu Morzu Bałtyckiemu oraz Chorwacji – i opracowała zestawienie Top 45 nadmorskich kurortów. Zestawienie prezentuje najtańsze i najdroższe miejscowości oraz pokazuje szczegółowe zmiany cen noclegów w poszczególnych tygodniach wakacji oraz po sezonie – we wrześniu.

HomeToGo zebrało dane i przeanalizowało ceny prawie pół miliona obiektów noclegowych dla 4 osób dostępnych na wybrzeżu w Polsce i Chorwacji. W ramach zestawienia przedstawiono szczegółowe ceny noclegów (za dobę dla 4 osób) przez całe wakacje oraz we wrześniu tydzień po tygodniu w Top 45 nadmorskich kurortach wraz ze zmianami cen pomiędzy sezonem wysokim i niskim, które pomogą wszystkim niezdecydowanym wybrać najdogodniejszy termin i miejscowość na urlop nad morzem.

 

Morze Bałtyckie na każdy budżet

Morze Bałtyckie to najczęściej wybierany wakacyjny kierunek wśród Polaków. Szerokie, złote plaże przyciągają co tydzień tysiące urlopowiczów spragnionych relaksu, słońca i orzeźwienia. Dodatkowo z roku na rok lokalne kurorty oraz piaszczyste plaże są coraz lepiej zagospodarowane i przygotowane na turystów z Polski i zagranicy, oferując lokalizacje na każdy budżet i preferencje. Dysponując kwotą do 400 zł na nocleg dla 4 osób w domku lub apartamencie, turyści będą mogli wybierać spośród ofert m.in. w Gdańsku, Łebie, Dąbkach czy Ustce. Jeśli jednak zdecydujemy się na Pogorzelicę, Jastarnię czy Hel. Najdrożej nad Bałtykiem będzie natomiast w Juracie, gdzie za nocleg dla 4 osób w lipcu i sierpniu, średnio trzeba będzie zapłacić aż 765 zł.

 

Najtańsze i najdroższe nadmorskie kurorty w Polsce
(przeciętna cena noclegu dla 4 osób za noc w lipcu i sierpniu 2018)

1. Stegna 297 zł
2. Gdańsk 327 zł
3. Rowy 339 zł


1. Jurata 765 zł
2. Hel 729 zł
3. Pogorzelica 598 zł

Wakacje w Chorwacji nie muszą być droższe

Chorwacja to ulubiony zagraniczny kierunek wakacyjnych wojaży wśród Polaków. Ten niewielki kraj, położony u wybrzeży Morza Adriatyckiego, zachwyca bowiem nie tylko świetną pogodą i przepięknymi różnorodnymi plażami, ale również niezwykłym bogactwem kulturowym. Dodatkowo ceny noclegów w większość popularnych chorwackich kurortów, są niższe niż np. w Juracie. W szczycie sezonu Szybenik oferuje noclegi w najlepszych cenach – na dom lub apartament dla czteroosobowej rodziny należy przeznaczyć w sezonie 435 zł za noc, a dysponując budżetem do 500 zł za noc, wybierzemy się do Splitu, Puli czy do Omiš. Najdrożej będzie natomiast w zwanym „perłą Adriatyku” Dubrowniku. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt zakwaterowania w tak znanej na całym świecie lokalizacji, jest przeciętnie nieznacznie wyższy niż w najdroższych miejscowościach nad polski morzem.

 

Najtańsze i najdroższe nadmorskie kurorty w Chorwacji
(przeciętna cena noclegu dla 4 osób za noc w lipcu i sierpniu 2018)

1. Szybenik 435 zł
2. Zadar 469 zł
3. Pula 473 zł

1. Dubrownik 808 zł
2. Baška Voda 655 zł
3. Hvar 603 zł

Pogorzelica, Jurata i Hel tanieją najbardziej

Tak jak podpowiada nam intuicja, podczas wakacji w większości nadmorskich lokalizacji ceny noclegów są zdecydowanie wyższe niż w pozostałych miesiącach. Warto jednak wiedzieć, gdzie w tym roku ceny zmieniają się nieznacznie, a gdzie można liczyć na zdecydowanie korzystniejsze oferty decydując się na urlop we wrześniu. Na największe spadki cen noclegów, aż do 50% pomiędzy wakacyjnymi lipcem i sierpniem, a wrześniem będzie można liczyć w Pogorzelicy (-50%), Juracie (-48%), na Helu (-48%) czy w Ustroniu Morskim (-46%), jednak, jak to bywa na polskim wybrzeżu – pogoda może płatać figle. Aby uniknąć meteorologicznych niespodzianek warto rozważyć chorwackie lokalizacje – wyspę Krk, na której ceny noclegów spadną do średnio 338 zł za dom lub apartament dla 4 osób (-42%), wyspę Pag (-38%) lub Hvar (-36%). Co więcej, warto wiedzieć, że noclegi we wszystkich zbadanych nadmorskich kurortach będą tańsze co najmniej o 18% w przypadku rezerwacji na wrzesień.

Pełne zestawienie nadmorskich kurortów w Polsce i Chorwacji znajduje się na: https://www.hometogo.pl/media/wakacje-chorwacja-czy-polska/. Bierze ono pod lupę 45 lokalizacji nad Morzem Bałtyckim w Polsce i Adriatykiem w Chorwacji prezentując średnie ceny zakwaterowania w sezonie wakacyjnym oraz we wrześniu. Dodatkowo przeanalizowaliśmy szczegółowe zmiany cen tydzień po tygodniu w okresie od 21 lipca do 29 września, aby jak najbardziej ułatwić zadanie wszystkim nadal poszukującym swojego idealnego miejsca na tegoroczne wakacje.