Czekając na wiosnę i ciepłe dni najlepiej jest zamaskować ten czas regularnymi wizytami do sauny: przeciwstawić się przeziębieniu, zrelaksować się i wzmocnić układ odpornościowy. A dlaczego nie połączyć następny urlop z poceniem się w saunie? Jednak reguły saun są bardzo różne w Europie i ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. Holidu , wyszukiwarka domów wakacyjnych, podsumowała najważniejsze zasady.

W Finlandii poci się nago. I w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, nawet nie potrzeba ręcznika. Ale kobiety i mężczyźni znajdują się w oddzielnych obszarach. Wielu Finów uwielbia pić piwo i cydr w saunie. Kiełbaski są czasami grillowane na otwartym ogniu.

Nawet Rosjanie chodzą nago. Na głowie noszony jest tak zwany kapelusz „Banja” a mężczyźni i kobiety często korzystają z sauny, i nie zawsze są ściśle oddzieleni. Aby pobudzić krążenie krwi, opiekunowie sauny często biorą z sobą gałęzie brzozy, aby „znokautować” skórę. Na werandzie „Predbannik”, brzozowa miotła, zanurza się w misce wrzącej gorącej wody, aż do momentu, gdy unosi się delikatny zapach leśnego powietrza.

Ci, którzy chcą znaleźć relaksującą saunę lub bananę w mieście, powinni zachować ostrożność: znak „sauna” często odnosi się do erotycznej restauracji, która nie ma nic wspólnego z konwencjonalną potliwością.

W Szwecji można się pocić nago lub z ręcznikiem, ale zawsze oddzielone płcią. W Szwecji sauna jest uważana za miejsce do pielęgnowania kontaktów towarzyskich. Nawet grupa 50 osób spotyka się w saunach – im więcej, tym lepiej. W saunie są również sklepy.
W łotewskiej saunie odpada ręcznik. Goście siedzą naga na drewnianej lub plastikowej planszy i można sobie zafundować masaż wiązkami gałęzi. Kto nie nosi zwykłych czapek wełnianych, nie powinien się odchylać z gołą głową. To jest uważane za faux pas.

Austriacy pocą się w stroju Adama. Jeśli zafundujesz sobie przerwe między sesjami w saunie w kawiarni, weź ze sobą szlafrok. Austriacki magazyn „Sauna” również ostrzega:

Brak selfie lub zdjęć w saunie!

Niemcy trzymają go jak północnych Europejczyków i chodzą nago w saunie. Ale zawsze z ręcznikiem przy ręce, to zasada „Bez potu na drewnie”. Kobiety i mężczyźni zazwyczaj mają razem saunę. Często oferowane są również własne damskie sauny.

Proszę tutaj nie nago!

Sam pomysł nagiej wizyty do sauny wpędza rumieniec w twarz Francuzów. Włosi nago nie w saunie. Kobiety i mężczyźni pocą się razem, ale „prosimy nie nago”. Tylko w Południowym Tyrolu kultury sauny są mieszane przez licznych turystów z zagranicy i można pocić się nago. Temperatury są znacznie niższe, 70 stopni, niż w klasycznej saunie fińskiej.

Hiszpanie postrzegają mieszaną saunę prawie tak samo. Sauna jest możliwa tylko w bikini, kostiumie kąpielowym lub kąpielówki.
Również w katolickiej Polsce wizyta w saunie odbywa się zwykle w strojach kąpielowych lub bikini, chyba że sauna jest wyraźnie oznaczona jako bez tkanin.
W latach 90 doszło do skandalu w Wielkiej Brytanii , kiedy niemieccy piłkarze rozluźnili się nago w hotelowej saunie. Brytyjczycy byli podekscytowani i znaleźli to jako prowokację.

Gazeta „The Sun” rzuciła się na widok nie zakrytych „kiełbasek” piłkarzy. Zespół hotelowy „Mottram Hal” rozważał nawet całkowite zablokowanie sauny wyłącznie dla niemieckich gości piłkarskich.

Paulina, rzeczniczka wyszukiwarki wakacyjnych domów wakacyjnych Holidu, radzi urlopowiczom: „Każdy, kto nie jest pewien etykiety, odwiedzając publiczną saunę, powinien zapytać o nią bezpośrednio na saunie najlepiej przygotować strój kąpielowy lub bikini w kieszeni na wszelki wypadek. „

Domki z własną sauną – Relaks bez reguł!

Alternatywnie, turyści mogą wypożyczyć domek lub apartament z własną sauną i określić samemu nastrój. Zaskakująco: według Holidu Łotwa jest krajem o największej gęstości domów wakacyjnych z sauną. 65 procent wszystkich noclegów w Holidu ma własną komorę na pot. W Finlandii, Szwecji, Niemczech i Austrii około jedna czwarta wszystkich kwaterów wakacyjnych oferuje gościom własną saunę. W Europie Południowej jest tylko kilka ofert. Ale nawet na Majorce fani sauny coś znajdą. 90 obiektów wakacyjnych zawiera listę różnych dostawców, w tym jeden z sauną ogrodową.

Dzięki funkcji filtrowania podróżni mogą wyszukiwać zakwaterowanie z sauną z łatwością. Wyszukiwarka Holidu porównuje ceny ponad stu platform rezerwacyjnych, w tym booking.com, i wielu lokalnych dostawców i umożliwia obniżenie ceny nawet o 55%. Aby uzyskać więcej informacji na temat Holidu odwiedź nas w Internecie na www.holidu.pl