20 czerwca br. w Warszawie odbyło się spotkanie Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) dotyczące innowacyjnych rozwiązań skandynawskich firm w Polsce,stosowanych w przemyśle oraz w branży czystych technologii. W trakcie konferencji Carsten Nilsen, Prezes SPCC przedstawił najnowszy raport Izby zatytułowany: „Innowacyjne rozwiązania skandynawskie – przemysł i czyste technologie”

 

Spotkanie w skandynawsko-polskim gronie otworzył Marcin Łata, Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju, omawiając dostępne dla firm programy i możliwości ich wykorzystania.

Partner wydarzenia, Agencja Rozwoju Przemysłu zaprezentowała innowacyjne rozwiązania dla małych i średnich firm, jakimi jest utworzona przez ARP platforma transferu technologii oraz realizowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju projekt „Sieć otwartych innowacji”. Wszechstronne możliwości wirtualnych rozwiązań dla Przemysłu 4.0 ukazała firma Monitor ERP działająca w sektorze business intelligence. Zaprezentowano innowacyjny, kompletny system ERP składający się z różnych modułów, których funkcje odpowiadają operacjom i czynnościom występującym w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

 

Prezentacje stanowiły doskonały wstęp do przedstawionego w trakcie konferencji raportu pt. „Innowacyjne rozwiązania skandynawskie – przemysł i czyste technologie”. Tegoroczny raport jest kontynuacją i uzupełnieniem projektu dedykowanego innowacjom i wymianie doświadczeń skandynawsko-polskich, który został zainicjowany przez Izbę w 2016roku.

„Rezultatem naszego wysiłku jest raport ukazujący fenomen skandynawskiej innowacyjności, a także możliwości skandynawsko-polskiej współpracy w tej dziedzinie” powiedział CarstenNilsen, Prezes SPCC. „Warto zauważyć, iż według najnowszej publikacji Global Innovation Index 2017, Szwecja jest drugim najbardziej innowacyjnym krajem na świecie, zaś wszystkie państwa skandynawskie zajęły w rankingu wysokie pozycje: na miejscu 6. znalazła się Dania, Finlandia na miejscu 8., zaś Norwegia na 19. Polska zajęła w rankingu pozycję 38. Przygotowany przez nas raport i konferencja to doskonała platforma do wymiany doświadczeń i dalszej skandynawsko-polskiej współpracy biznesowej w obszarze innowacji” mówił C. Nilsen.

W raporcie SPCC „Innowacyjne rozwiązania skandynawskie – przemysł i czyste technologie” nie zabrakło inspirujących przykładów innowacyjnych rozwiązań skandynawskich przedsiębiorstw, działających na polskim rynku i prowadzących produkcję wPolsce. Jednocześnie obecni na konferencji eksperci, przedstawiciele firm Monitor ERP, Volvo, Skanska oraz Kongsberg Automotive omówili innowacyjne rozwiązania zastosowane w swoich przedsiębiorstwach oraz efekty, jakie przyniosły te wdrożenia.

Zebrane tematycznie praktyki i doświadczenia firm prezentujemy w publikacji Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej pt. „Scandinavian innovative solutions.
Manufacturing & Cleantech” (w języku angielskim).

Zapraszamy do lektury.