Jeszcze do niedawna nieznana i tajemnicza wyspa pośrodku oceanu – w ciągu kilku ostatnich lat zaczęła przyciągać coraz większe rzesze zagranicznych turystów. Czy powodem jest jej (jeszcze) dzikość i unikalny „księżycowy krajobraz”, czy słynna na cały świat eksplozja wulkanu Eyjafjallajökull i coraz tańsze bilety lotnicze? Pewnie wszystko po trochu. Turystyczne prognozy na 2018 rok są jednak zgodne – w tym sezonie to właśnie Islandia będzie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

 

Ci, którzy nie przepadają za plażowaniem i wysokimi temperaturami już dawno znaleźli sposób na spędzenie idealnych wakacji. Turyści coraz chętniej zapuszczają się na północ, a kierunki takie jak Skandynawia czy Islandia przeżywają swój renesans. Wyspa na Atlantyku, uważana przez niektórych za „mroczną”, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów, którzy szukają na niej spokoju i widoków niespotykanych w innych częściach Europy. Trudno dziwić się popularności tego kraju – spektakularne wodospady, gorące źródła, urocze wioski rybackie czy pokryte mchem chaty to tylko niewielki wycinek bogatej i różnorodnej gamy atrakcji, jakie oferuje nam „kraina lodu i ognia”.

 

Dla samotnych podróżników i dla rodzin z dziećmi

Niezależnie od planów, na Islandii możliwe jest prawie wszystko. Wprawdzie nie uświadczymy tam wyszukanej, aromatycznej kuchni czy rajskich plaż, jednak możliwości, jakie oferuje wyspa powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających. Region ten jest doskonałym kierunkiem zarówno dla tych, którzy cenią sobie samotne piesze wędrówki z plecakiem, jak i dla rodzin, które wspólnie z dziećmi chciałyby spędzić urlop w pięknych okolicznościach przyrody.

Islandia daje znakomitą okazję w zasmakowaniu kąpieli w gorących źródłach, z czego nie ukrywajmy, dzieci mają największą radość. Wystarczy wspomnieć osławione już spa Blue Lagoon, czy też mniejsze, ale dalej położone Myvatn Nature Baths. Islandia to też znakomita okazja do pobudzenia wyobraźni dzieci. Mieszkańcy wyspy wierzą, że głazy, które można spotkać to trole, które zamieszkiwały wyspę. Małe domki pokryte mchem
są okazją do tworzenia niesamowitych historii o tym, kto je zamieszkiwał. – mówią Karolina Szymańska i Mariusz Zielonka, autorzy bloga Our Little Adventures.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również bezpieczeństwo, które, nie ukrywajmy, staje się obecnie jednym z głównych kryteriów przy wyborze wakacyjnych kierunków, zwłaszcza jeżeli chodzi o podróże z dziećmi. Islandia od lat pojawia się na szczycie rankingów najbezpieczniejszych państw na świecie, a wszystko to za sprawą wyjątkowo niskiego poziomu przestępczości na wyspie.

 

Co zobaczyć?

Będąc na Islandii, można spotkać na swojej drodze wielu fotografów, wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Nic dziwnego – jest to jedno z najbardziej fotogenicznych państw
na świecie i to niemal w całości. Jednak nawet i tam można odnaleźć perełki, które wyróżniają się na tle reszty. Należą do nich m.in. lodowce, a zwłaszcza Vatnajökull, którego fragmenty wpadają do jeziora Jökulsárlón, a rozmaite kształty i rozmiary bloków lodowych tworzą nieziemski krajobraz – tzw. „diamentową plażę”. Zwiedzając wyspę warto zatrzymać się również przy jednym z naturalnych gorących źródeł geotermalnych. Islandia jest krajem wulkanicznym, dlatego źródła można napotkać dosłownie wszędzie, co więcej – można się w nich wykąpać. Jedną z najpopularniejszych tras na wyspie jest z kolei tzw. Golden Cirlce, prowadząca przez największe atrakcje południa wyspy. Przemierzając tę drogę zobaczymy słynne gejzery, Park Narodowy Pingvellir, gdzie swój początek miała demokracja, czy zapierający dech w piersiach wodospad Gullfoss, przypominający mniejszego brata Niagary.

Jak się poruszać?

Planując zwiedzanie Islandii, warto pomyśleć o wypożyczeniu auta, bez którego poruszanie się po wyspie może być dosyć kłopotliwe. Do miejsc takich jak Bórsmörk czy Landmannalaugar trzeba przejechać kilkadziesiąt kilometrów szutrowych dróg i wielokrotnie przeprawiać się przez dosyć głębokie i szerokie rzeki. Dlatego też, przy wyborze pojazdu, warto mieć na uwadze napęd 4×4. Inną opcją są zorganizowane wycieczki, na przykład do wnętrza Thrihnukagigur, którego magmowa komora przyciąga rozmiarem
i kolorami lub do wypełnionej wodą szczeliny Silfra, gdzie przy widoczności do 100 metrów można uprawiać snorkeling. 

 

Dom na księżycu? Czemu nie?

Momentem zwrotnym dla Islandii, zwłaszcza z turystycznego punktu widzenia, była słynna na cały świat erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Wybuch, który sparaliżował cały ruch lotniczy wokół wyspy i zatrzymał tysiące podróżnych, paradoksalnie przyczynił się do wzrostu popularności kraju, przyciągając jeszcze większe rzesze turystów. Dla gospodarki była to sytuacja idealna, ponieważ jej większa część jest zależna właśnie od sektora turystycznego. Wielu mieszkańców Islandii postanowiło wykorzystać ten fakt i zająć się prowadzeniem działalności gospodarczej, nakierowanej na zagranicznych gości. Kraj oferuje przyjezdnym bardzo duży wybór wypożyczalni samochodów, wycieczek objazdowych oraz klimatycznych domków, nawet w najbardziej oddalonych i mogłoby się wydawać, niedostępnych zakątkach wyspy. Wiele domów i apartamentów wakacyjnych jest dostępnych za pośrednictwem znanych portali internetowych, takich jak np. CASAMUNDO. Dzięki temu, przyjezdni mogą skorzystać z prywatnego zakwaterowania nad oceanem, nieopodal kraterów lub w imprezowym Reykjaviku, ale nie tylko…

Podczas naszej ostatniej podróży, zarzymaliśmy się w domu, położonym obok plaży,
z którego okien mogliśmy oglądać foki. Przy sprzyjających warunkach można zaobserwować z niego również zorzę polarną – opowiadają Our Little Adventures.

Jak widać, wyspa to miejsce, które ma naprawdę wiele do zaoferowania. To jak, kto się wybiera?