Na Wyspy Toskańskie najwygodniej dotrzeć promem. Najłatwiej dopłynąć na Elbę, do jej stolicy, czyli pocztówkowego Portoferraio. Do tego miasta latem z portu w Piombino statki kursują nawet dwa razy na godzinę. Poza tym sporadycznie docierają również do miejscowości Rio Marina i Cavo (w gminie Rio Marina). Takie rejsy oferują firmy: BluNavy i Corsica Ferries – Sardinia Ferries (promy z Piombino) oraz Moby Lines i należący od maja 2011 r. do grupy Moby Lines armator Toremar (jednostki zabierają pasażerów z Piombino, Livorno i Porto Santo Stefano, pływają także na Gorgonę, Capraię, Pianosę, Giglio i Giannutri). Szczegółowe informacje na temat usług przewoźników znajdziemy na ich stronach internetowych: www.blunavytraghetti.com, www.corsica-ferries.it, www.mobylines.com i www.toremar.it. Podróż z Piombino do Portoferraio trwa mniej więcej od 30 minut do 1 godziny

 

Wspomniana firma BluNavy przewozi chętnych kompletnie odnowionym w 2015 r. 113-metrowym statkiem M/N Acciarello wyposażonym w klimatyzację. Kursy odbywają się pięć razy dziennie. Zarówno w Portoferraio, jak i w Piombino funkcjonują kasy biletowe tego armatora (w tej ostatniej miejscowości nawet dwie). Na promie znajduje się miejsce dla 800 pasażerów i 230 samochodów – na pokład wolno wprowadzać autokary, minibusy, auta osobowe, kampery, motocykle i skutery. Bilety można kupić również za pośrednictwem serwisu BluNavy. Jednostki należące do Moby Lines natomiast rozpoznamy już z daleka. Dzięki podpisaniu umowy z wytwórnią Warner Bros. przewoźnik ma prawo umieszczać na swoich statkach bohaterów z kreskówek Looney Tunes (pol. Zwariowane melodie), np. Królika Bugsa, Kaczora Daffy’ego, Kota Sylwestra, Ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego, Kojota czy Strusia Pędziwiatra. W sezonie Moby Lines i Toremar wykonują aż ponad 50 kursów dziennie na Elbę (na trasach z Piombino do Portoferraio, Rio Mariny i Cavo).

 

Statkiem możemy też przemieszczać się między portami na głównej wyspie archipelagu. Funkcjonuje tu np. połączenie Toremar z Portoferraio do Cavo. Znakomitym pomysłem na zwiedzanie Elby i okolicznych wysp jest rejs jachtem. Komfortowe i doskonale położone mariny znajdują się w wielu miejscach (w Portoferraio, Porto Azzurro, Cavo, Rio Marinie, Marcianie Marinie, a także na Giglio i Caprai). Poza tym można zrobić sobie postój również w jednej z malowniczych zatoczek, aby cieszyć się błogą ciszą i niesamowitym pięknem natury.

 

Na Elbę z kontynentalnych Włoch (w tym Toskanii) dostaniemy się też drogą powietrzną. Na wyspie działa niewielkie lotnisko – Aeroporto di Marina di Campo. W sezonie letnim (w 2017 r. od 16 kwietnia do 15 października) docierają na nie samoloty Silver Air Elba (www.silverairitalia.it) z Pizy, Florencji i Mediolanu-Linate, jak również ze szwajcarskiego Lugano (w br. od 15 czerwca do 1 października).