Nareszcie lato – czas słońca, przygody i upragnionych wakacyjnych wyjazdów. Również tych zagranicznych. Co jednak, gdy podczas urlopu w tropikach niespodziewanie złamiemy nogę, dopadnie nas choroba lub ugryzie jadowity wąż? By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i często horrendalnych kosztów leczenia warto wcześniej zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba jednak wiedzieć czym się kierować, by wybrać jak najlepsze

 

Zaufaj specjalistom

 

Gdy mamy problemy z sercem, idziemy do kardiologa, nie do lekarza ogólnego. To dlatego, że bardzo ważna jest specjalizacja. Dlaczego więc mielibyśmy powierzać losy swojego zdrowia na wakacjach specjalistom zajmującym się między innymi ubezpieczaniem nieruchomości czy samochodów? Lepiej wybrać firmę, która specjalizuje się wyłącznie w ubezpieczeniach zdrowotnych, dysponuje odpowiednim doświadczeniem, infrastrukturą i zna rynek.

 

„Polacy idą w ślady mieszkańców krajów zachodniej Europy i rozumieją, że ubezpieczenie zdrowotne to kluczowa sprawa podczas urlopu za granicą” – mówi Anna Jęczmyk z MediSky International. „Międzynarodowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne, w przeciwieństwie do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewnia dostęp do usług dowolnych lekarzy specjalistów oraz dowolnych, wysokiej klasy ośrodków medycznych w Polsce i na świecie. I to nie tylko w nagłych przypadkach. A gdy zdarzy się poważny wypadek, ubezpieczony może liczyć nawet na pokrycie kosztów transportu drogą lotniczą” – tłumaczy Anna Jęczmyk.

 

Przede wszystkim odpowiedni program

 

Zapoznając się z ofertą ubezpieczyciela warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Poniżej lista tych najważniejszych:

 

1. Obszar geograficzny

Dobrze jest sprawdzić czy obszar geograficzny, gdzie zapewniona jest poszukiwana przez nas ochrona, obejmuje nie tylko rejon, do którego się udajemy, ale także kraje, przez które będziemy przejeżdżać lub zwiedzać przy okazji. Obszar geograficzny powinien również określać placówki medyczne, w których otrzymamy opiekę zdrowotną.

 

2. Warunki ochrony

Należy się upewnić, że warunki ochrony w ramach programu odpowiadają naszym wymaganiom. W niektórych przypadkach ubezpieczyciele wyłączają z zakresu odpowiedzialności istniejące problemy zdrowotne. Są jednak programy ochronne obejmujące wcześniejsze schorzenia, a także zabiegi związane z chorobami przewlekłymi, co może być istotnym czynnikiem przy wyborze ubezpieczyciela.

 

3. Opłaty dodatkowe

Dobrze jest spytać firmę ubezpieczeniową o konieczność ponoszenia części opłat (udział własny) związanych ze świadczeniami w ramach programu. Jest to koszt, który trzeba będzie ponieść w zależności od warunków ubezpieczenia przy każdej wizycie w placówce medycznej, bądź raz w roku. Należy wybrać zakres ochrony najbardziej odpowiadający naszym potrzebom, aby nie płacić za niepotrzebne świadczenia.

 

4. Obsługa pacjenta

Warto wiedzieć kto zajmuje się obsługą pacjenta. Są to osoby, z którymi w nagłym wypadku będziemy się kontaktować w pierwszej kolejności. Trzeba więc mieć pewność, czy zapewnią gwarancje płatności wobec szpitali. Warto też zapytać czy w razie potrzeby mogą zorganizować pomoc pogotowia lotniczego.

 

5. Przejmujący ryzyko

Dowiedzmy się, kto przejmuje ryzyko ubezpieczeniowe z tytułu programów zdrowotnych. Są to podmioty, które będą wypłacać pieniądze za nasze świadczenia – warto się upewnić, że są one godne zaufania pod względem finansowym.

 

6. Członkowie rodziny

Ochroną można objąć również członków rodziny. Należy więc zbadać czy ubezpieczyciel oferuje taką możliwość.