W JASNEJ ROZPOCZĘŁY SIĘ  MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM.

W dniu dzisiejszym w ośrodku Jasna Niskie Tatry wystartowała najbardziej prestiżowa tegoroczna impreza narciarska na Słowacji –  Mistrzostw Świata Juniorów /MŚJ/ w narciarstwie alpejskim.

 

W terminie od 26 lutego do 6 marca 2014 r. na stokach ośrodka narciarskiego Jasna Chopok Niskie Tatry  będzie rywalizować ponad 250 zawodników z prawie 40 krajów. Patronat nad MŚJ objęła najlepsza słowacka zawodniczka narciarska  Veronika Velez-Zuzulová.

„Dyscypliny techniczne będą się odbywać na trasach numer 7, a szybkościowe na trasie zjazdowej FIS. Do ogrodzenia tras zostało wykorzystanych 17,5 km siatek ochronnych i 9,4 tys. słupków – komentuje przygotowania szefowa komisji ds. zawodów przy KO MŚJ, Jana Palovičová.

Kierownik odpowiedzialny za trasy narciarskie, Martin Kupčo z Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) dodaje: „Z pełną odpowiedzialnością mogę zapewnić, że tego, co najważniejsze, czyli śniegu, jest w Jasnej pod dostatkiem. Na trasach FIS, zjazd i super-G, slalom, na jeden równoległy i łączony obrót wykorzystano 230 tysięcy kubików śniegu. Aktualnie ze śniegu powstaje równomierna warstwa na trasie numer 7. Trasy będą preparowane, zwłaszcza do slalomu i konkursów drużynowych, tzn. będzie do nich wstrzykiwana woda, aby utwardzić nawierzchnię. Aby trasa FIS spełniała parametry, kilka lat temu została poszerzona i zmodernizowana. Wiosną i jesienią zostały zainstalowane stałe siatki ochronne typu A, które gwarantują narciarzom większe bezpieczeństwo.  Przetestowaliśmy ją w ubiegłym roku. Jej parametry znacznie się poprawiły.“

„Ośrodek Jasná jest przygotowany na wzmożony ruch turystyczny i jednoczesne bieżące funkcjonowanie ośrodka w czasie MŚJ. Wierzymy, że poradzimy sobie z większą liczbą gości, z myślą o przyjezdnych uruchomimy m. in. dodatkowy transport wahadłowy. W przeszłości organizowaliśmy już podobne imprezy, więc nie mamy obaw, że sobie nie poradzimy“ – dodaje wiceprzewodniczący KO MŚJ i członek zarządu TMR, Andrej Devečka.

Prezydent SLA i przewodnicząca KO MŚJ Janka Gantnerová podkreśla: „W ostatnim czasie ośrodek został powiększony, wybudowano nowe stacje oraz poszerzono parkingi w Lúčkach i na Krúpovej. Będzie nam bardzo miło gościć wszystkich turystów, którzy swoim entuzjazmem podgrzeją atmosferę. To będzie również dobra okazja, by pokazać zainteresowanie naszych rodaków narciarstwem i pozytywne nastawienie do tej dyscypliny sportu. Podczas MŚJ w Jasnej będzie można spotkać wielu znanych sportowców. Udział w MŚJ bierze około 40 krajów. Zgłoszonych jest łącznie 600 uczestników razem z zespołami organizacyjnymi. Jest spore zainteresowanie imprezą, o czym świadczy np. 40-osobowy zespół z Austrii. Widać, jak bardzo im zależy. Jasna to jeden z ośrodków, w których sporo zainwestowano w jakość tras narciarskich. Organizowane są tutaj nie tylko imprezy światowej rangi, lecz również mniejsze zgrupowania dla uczniów i treningi dla sportowców. Bardzo cieszy mnie fakt, że młode pokolenie włączyło się w projekt MŚJ w charakterze wolontariuszy, wygląda na to, że odradza się idea wolontariatu.“ 

 

MŚJ w Jasnej 2014 to jednocześnie LXXV. Edycja o Puchar Jaskiń Demianowskich. Zawody obejmują wszystkie dyscypliny alpejskie, takie jak slalom, super-G, slalom gigant, zjazd, konkurs drużynowy i superkombinacja. Już w przeszłości w Jasnej odbywały się duże imprezy sportowe, takie jak Puchar Świata, Puchar Europy, Światowa Uniwersjada Zimowa i Mistrzostwa Europy Juniorów.

 

Więcej o programie na: www.jasna2014.sk

Film promocyjny na: http://www.youtube.com/watch?v=lDhki-sgGAY