Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach w Paryżu turystyka wyjazdowa zmienia oblicze. To nie cena jest już dla klientów najważniejsza, a bezpieczeństwo. Stawiamy na przemyślane i sprawdzone aktualnie kierunki, które co prawda nie wyeliminują, ale zminimalizują ryzyko sytuacji niepożądanych. Co wybrać późną jesienią zamiast ogarniętego niepokojem Egiptu i innych krajów Afryki Północnej? Gdzie polecieć, jeśli Wyspy Kanaryjskie nas nie interesują, a nie stać nas mentalnie lub finansowo na Daleki Wschód, Kubę czy Kenię? Wyszukiwarka kontekstowa Qtravel.pl po szczegółowej analizie dostarczonej na rynek oferty stawia na trzy alternatywne kierunki: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gambia i Zanzibar. Ma być bezpiecznie, wygodnie, kolorowo, ciepło i, co najważniejsze, relatywnie tanio.


Budując komunikację branży turystycznej możemy grzecznie, niemal politycznie uciekać od wszystkich zdarzeń, które w jakikolwiek sposób zbudują negatywny obraz podróżowania. Czy jednak nabieranie przysłowiowej wody w usta cokolwiek zmieni? Zwłaszcza teraz, po tak dramatycznych zdarzeniach jak ostatnio w Egipcie czy Paryżu?

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły nie tylko zwątpienie, ale wręcz zatrzymanie sprzedaży, a w wielu miejscach nawet rezygnację z zaplanowanych wcześniej wyjazdów. Wszystko przez ogarniający nas społecznie brak poczucia bezpieczeństwa. Staramy się, może zbyt biegunowo omijać kierunki potencjalnie niebezpieczne. Sprawdzamy rekomendację MSZ, zamieniamy weekendy w stolicach zachodniej Europy na ich odpowiedniki w części środkowo-wschodniej, zaczynamy szukać kierunków alternatywnych dla wyjazdów stricte wypoczynkowych.

To dobra tendencja, choć oczywiście nie zagwarantuje nam ona pełnego bezpieczeństwa. Trzeba bowiem pamiętać, że większość kierunków turystycznych i wypoczynkowych do jakich się wybieramy zdominowana jest przez inną kulturę, religię, zwyczaje. Nie znaczy to jednak, że każdy kraj, gdzie dominującą religią jest np. islam musi być utożsamiany z tym, co robią członkowie organizacji terrorystycznych. Wielu muzułmanów na całym świecie odcina się kategorycznie od działań islamistów i dżihadystów. Nie można mierzyć wszystkich jedną miarą. Wyznacznikiem postrzegania w aspekcie bezpieczeństwa powinna więc być nie tylko dominująca w danym miejscu religia, ale pogłębiona widza o danym kierunku i sprawdzenie go w każdym aspekcie przed wyjazdem.

Można jednak i trzeba szukać nowych miejsc, w  których ryzyko będzie minimalne, świat  kolorowy i pachnący słońcem, a cena nie przyprawi nas o zawrót głowy.

 

W ostatnim tygodniu przeprowadziliśmy szeroką analizę dostępnej na rynku oferty, poszukując nowych, bezpiecznych, pozytywnie rekomendowanych kierunków – wyjaśnia Michał Laskowski, dyrektor sprzedaży w kontekstowej wyszukiwarce ofert Qtravel.pl – Ofert jest dużo, ale podstawowe filtry, jakimi się kierowaliśmy to: bezpieczeństwo, fantastyczna pogoda, wygoda prostego i szybkiego transportu, szeroki wybór bazy hotelowej i formatów pobytowych oraz to co najważniejsze : jak na tak atrakcyjne kierunki – relatywnie niska cena.

 

I choć bardzo trudno jest znaleźć cenowe zastępstwo dla ciepłego cały rok i bardzo taniego w tej chwili Egiptu (ceny od 1090 zł) lub Wysp Kanaryjskich (ceny od 1799 zł), które Polacy pokochali ostatnimi czasy, udało znaleźć się aż trzy ciekawe kierunki: Zjednoczone Emiraty Arabskie (ceny od 2148 zł), Gambię (ceny od 1799 zł) i Zanzibar w Tanzanii (ceny od 6099 zł). Każdy z kierunków prześwietlony został pod względem aktualnej rekomendacji MSZ i zaleceń WHO, obecności światowych i polskich biur podróży oraz przebywających systematycznie turystów. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zdecydowanie najbardziej znana i lubiana przez naszych rodaków alternatywa ciepłego wypoczynku późną jesienią i zimą. Relatywnie blisko, szybko, luksusowo, bezpiecznie. Do Dubaju w ZEA dolecimy już w 5,5h najbardziej prestiżowymi liniami świata Emirates z Warszawy. Inne rozwiązanie to np. bezpośredni lot czarterowy Travel Service z Katowic do Ras Al Khaimah.  ZEA posiadają pozytywna rekomendację MSZ i WHO. Temperatury powietrza od 25 do 30°C  i wody nawet do 27°C. ZEA, a zwłaszcza ich miasta wizytówkowe, Dubaj i Abu Dhabi to synonim nowoczesności, luksusu, otwartości i wielkich możliwości. Przenikająca się hipernowoczesność z wielowiekową tradycją i kulturą arabską daje niewyobrażalne wręcz połączenie. Kapiące złotem centra handlowe, np. Malls to idealne miejsce, aby poszaleć na zakupach. Zwłaszcza tuż po nowym roku, kiedy startują słynne na całym świecie wyprzedaże. Idealnym magnesem dla małych i dużych chłopców  jest  znany z relacji telewizyjnych tor Formuły 1 – Ferrari World. Innym magnesem może być dzień relaksu w Yas WaterWorld, jednym z największych parków wodnych na świecie. W ZEA od wielu lat obecne są nasze biura podróży, które wypracowały naprawdę atrakcyjne ceny. W chwili obecnej w systemie rezerwacyjnym wyszukiwarki kontekstowej Qtravel.pl znajdziemy 245 ofert do ZEA, przygotowanych przez 11 biur podróży. Ceny zaczynają się już od (uwaga!) 2148 zł!

Przykładowe oferty:

http://www.qtravel.pl/prima-holiday/iberotel-miramar-al-aqah-beach-resort-zima-2015-2016-emiraty-arabskie-fujairah-121050

Organizator: Ecco Travel

Transport: Emirates, lot bezpośredni

Czas: 8 dni / 7 nocy

Organizator: Itaka

Transport: Emirates, lot bezpośredni

Czas: 5 dni / 4 noce

Organizator: Best Reisen Group

Transport: Emirates, lot bezpośredni

Czas: 8 dni / 7 nocy

Cena od 3728 zł / os.

Gambia

Posiada, podobnie jak Tanzania, pozytywną rekomendację MSZ i WHO. Także tu stale obecni są najwięksi światowi i polscy touroperatorzy oraz ich właśni pracownicy. Lecąc z Warszawy do stolicy kraju, Banjul  zaliczyć musimy niestety techniczne międzylądowanie na Gran Canarii. Mimo to, cały lot trwa tylko 9,5h. Temperatury powietrza na Wybrzeżu oscylują wokół 27-32°C, zaś wody nie wiele mniej, 25-27°C. Rozpoczynający w tej części Afryki porę suchą listopad i grudzień są idealnymi miesiącami na relaksujący wypoczynek. Gambia to najmniejsze państwo Afryki (pasek o szerokości 50km), otoczone wokół przez Senegal i Ocean Atlantycki. Na terenie Gambii znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje wpisane na listę UNESCO: Wyspa James oraz położone nad brzegiem Atlantyku miasteczko Albreda. Region ten jest znany jako ojczyzna Kunta Kinte, głównego bohatera słynnej książki „Roots”. Gambia, oprócz fantastycznej afrykańskiej fauny i flory jest doskonałym miejscem na beztroski wypoczynek, a także niespieszne zwiedzanie. Podobno w Gambii czas płynie zdecydowanie wolniej.

W ofercie Qtravel.pl dostępnych jest w chwili obecnej 14 ofert do Gambii, przygotowanych przez  2 touroperatorów. Ceny imprez zaczynają się już od niespełna 1799 zł za osobę.

Przykładowe oferty:

http://www.qtravel.pl/rainbow-tours/palma-rima-hotel-gambia-302232

Organizator: Rainbow

Transport: czarter z technicznym międzylądowaniem na Gran Canarii.

Czas: 8 dni / 7 nocy

Cena od 2692 zł / os.

Organizator: Rainbow

Trnasport: czarter z technicznym międzylądowaniem na Gran Canarii.

Czas: 8 dni / 7 nocy

Organizator: Rainbow

Transport: czarter z technicznym międzylądowaniem na Gran Canarii.

Czas: 8 dni / 7 nocy

Cena: od 3603 zł / os.

Śniadania i obiadokolacje

Zanzibar

Także tu notujemy pozytywną rekomendację MSZ i WHO. Jest bezpiecznie. Podkreśla to także stała obecność największych krajowych biur podróży z pełną opieką polskich rezydentów i przewodników. Tylko 8h wygodnego, bezpośredniego lotu z Warszawy Dreamlinerem. Temperatury powietrza od 21°C w nocy do 31°C w dzień i wody nawet do 27°C. Mistyczna wręcz Tanzania to nie tylko bajeczne plaże i turkusowy Ocean na Zanzibarze, na którym urodził się m.in. Freddie Mercury. To także przemili, otwarci na gości gospodarze, bajeczne hotele, fantastyczna przygoda z afrykańską przyrodą. Na gości czekają m.in. wpisane na listę UNESCO parki narodowe: Manyara, Serengeti, Ngorongoro, TarangireSafari.

 

W tej chwili posiadamy 34 oferty przygotowane przez 3  touroperatorów, których ceny zaczynają się już od 6099 zł  za osobę przy 13 dniowym wyjeździe – informuje Laskowski. Warto podkreślić, że Tanzania, a zwłaszcza Zanzibar to jeden z ulubionych kierunków dla naszych rodaków zaczynających swoją przygodę z turystyką egzotyczną.

 

Przykładowe oferty:

http://www.qtravel.pl/itaka/hotel-uroa-bay-beach-resort-zanzibar-118365

Organizator: Itaka

Transport: bezpośredni, Deramliner, 8h lotu

Czas: 13 dni / 11 nocy

Cena od 6099 zł / os.

Organizator: Itaka

Transport: bezpośredni, Deramliner, 8h lotu

Czas: 13 dni / 11 nocy

Cena od 6899 zł / os.

Organizator: Itaka

Transport: bezpośredni, Deramliner, 8h lotu

Czas: 13 dni / 11 nocy

Cena od 8399 zł / os.

Organizator: Itaka

Transport: bezpośredni, Deramliner, 8h lotu

Czas: 12 dni / 10 nocy

Cena: od 10699 zł / os.

O ile liczby dostępnych ofert i cen wyjazdów do Egiptu w tej chwili nie przebije praktycznie żaden kierunek, o tyle negatywna rekomendacja podróżnicza MSZ powinna budzić co najmniej daleko idącą ostrożność. Jednakże, porównując ceny imprez na Wyspy Kanaryjskie oraz np. do Gambii, a także jakość hoteli, czasu przelotu i przede wszystkim wysokości temperatur powietrza i wody trudno oprzeć się pokusie nowej formy podróżowania.

Na koniec trzeba podkreślić, że wyjazdy w kierunkach egzotycznych wymagają sprawdzenia indywidualnych przepisów wizowych, dat waż ości paszportów (nie polecimy na dowód) oraz zaleceń zdrowotnych. Nigdzie nie ma obecnie żadnego zagrożenia chorobowego i epidemiologicznego, ale bardzo ważna jest profilaktyka malaryczna i w razie konieczności szczepienia ochronne.