Już 11 października 2024 r. rozpocznie się jubileuszowa, 40. edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (WFF). Przez dziesięć dni kinomani będą mogli cieszyć się wybitnymi produkcjami z całego świata, które będą prezentowane w kinach Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej.

Zespół programowy festiwalu miał wyjątkowo trudne zadanie – z ponad 5 000 zgłoszonych filmów wybrać te, które najlepiej odpowiadają różnorodnym gustom widzów. W programie znalazło się 84 filmy pełnometrażowe oraz 58 filmów krótkometrażowych. Festiwal wyróżni się aż 26 światowymi premierami. Do tego zaprezentowane zostaną 18 premier międzynarodowych, 6 europejskich, 5 wschodnioeuropejskich i 20 polskich.

Jak podkreśla Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF, w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową i debiuty: „Skupiliśmy się na szukaniu filmów młodych twórców, często debiutantów. Wierzymy, że o części z nich usłyszymy jeszcze niejeden raz”.

W ramach sekcji konkursowych zaprezentowanych zostanie łącznie 94 filmów, w tym w Konkursie Międzynarodowym 15 produkcji. Wśród nich znajdują się m.in. światowa premiera filmu „Najeźdźcy” w reżyserii Teodory Ana Mihai oraz europejska premiera „Końca lata” Danisa Tanovicia. W jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą m.in. chorwacki reżyser Vinko Brešan, polska reżyserka Anna Kazejak oraz producentka Oana Iancu z Rumunii.

Dyrektor Kolanowski podkreśla „Kino powinno być różnorodne, dlatego nie pokazujemy wyłącznie filmów typowo Festiwalowych. W tegorocznej selekcji znalazło się sporo filmów gatunkowych – mamy westerny, horrory, science fiction. Osobiście, mam słabość do sekcji Wolny Duch – to właśnie tam zobaczymy najwięcej dziwnych, intrygujących, niekiedy eksperymentalnych filmów. Jestem pewien, że każdy znajdzie tu coś dla siebie”.

Festiwal otworzy długo wyczekiwany film „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Ta polska produkcja opowie historię Jerzego Kuleja – legendy polskiego boksu, który jako jedyny zdobył dwa złote medale olimpijskie, oraz jego burzliwego małżeństwa z Heleną. Festiwal zakończy światowa premiera filmu „Najeźdźcy” – produkcja Teodory Ana Mihai podejmuje temat globalizacji i związanych z nią konfliktów międzykulturowych.

WFF to nie tylko seanse filmowe: „Kino to także spotkania. Staramy się, aby po zapaleniu świateł widzowie nie wracali jeszcze do domu. Poza QA z filmowcami przygotowaliśmy sporo wydarzeń towarzyszących – dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy, imprezy w klubach festiwalowych” – mówi Gustaw Kolanowski.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu twórców stanowi trampolinę do międzynarodowego sukcesu, a dla widzów – unikalną szansę na poznanie najnowszych, ambitnych produkcji z całego świata.

Bilety na 40. WFF będą dostępne od 20 września online, a od 8 października także w kinach festiwalowych. To doskonała okazja, by wspólnie świętować światowe kino na najwyższym poziomie. Więcej o 40. Warszawskim Festiwalu Filmowym na www.wff.pl.