Wielu polskich urlopowiczów zastanawia się, jaki jest najlepszy czas na rezerwowanie lotów i znalezienie tej idealnej okazji. By dowiedzieć się, kiedy warto kupować bilety lotnicze – zarówno w przypadku Europy, jaki i tras międzykontynentalnych – eksperci z wyszukiwarki KAYAK.plprzeanalizowali ponad miliard wyszukiwań lotów do najpopularniejszych miejsc na rok 2016.


Na podstawie zebranych danych, udało się ustalić, w jakie dni, a nawet w jakie godziny, najlepiej rozglądać się za ofertami, by zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Trzymając się dobrego planu, po dokonaniu rezerwacji, w portfelu może zostać więcej gotówki na inne wydatki. W specjalnie opracowanej infografice można zapoznać się z głównymi trendami i wynikami analizy.

Planowanie i rezerwowanie podróży do ulubionych miejsc w Europie

Z analizy przeprowadzonej przez KAYAK.pl wynika, że Polacy mogą najwięcej zaoszczędzić, kupując bilety lotnicze na terenie Europy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Loty do Londynu, Rzymu, Paryża czy Barcelony, zarezerwowane w przedziale czasowym od dwóch do czterech miesięcy przed wyjazdem, pozwalają zaoszczędzić od 53 do 63 proc.

W przypadku lotów do Mediolanu zakup biletów w odpowiednim miesiącu daje oszczędność rzędu 84 proc., w porównaniu z okresem, w którym ceny są najwyższe. W przeciągu czterech tygodni cena biletów do włoskiej stolicy mody spada z 579 złotych na 92 złote. Podobny trend widoczny jest w cenach biletów do Madrytu i Lizbony, które są najtańsze na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem, a najdroższe – na cztery.

Analiza najlepszych dni tygodnia na zakup biletów lotniczych pokazuje, że odrobina elastyczności w ich wyborze pomoże namierzyć najlepsze promocje cenowe. Podróżowanie w weekend, w porównaniu z pozostałymi dniami tygodnia, jest wciąż dość kosztowne. Biorąc pod uwagę terminy odlotów i powrotów, dobre okazje można znaleźć w środy i poniedziałki.

Z jakim wyprzedzeniem planować dalekie podróże międzykontynentalne

Aby zaoszczędzić na najbardziej popularnych trasach międzykontynentalnych,KAYAK.pl radzi, by rezerwować loty do dziesięciu miesięcy przed planowaną wyprawą. Podróżni, którzy w 2016 roku pragną odwiedzić Kapsztad, Kuala Lumpur czy Bangkok, powinni rozglądać się za połączeniami już od siedmiu do dziesięciu miesięcy przed wyjazdem. Pozwoli im to upolować okazje tańsze nawet o 58 proc. Przykładowo, przelot do Kuala Lumpur na osiem miesięcy przed wyjazdem to wydatek rzędu 1578 złotych. Kto zwleka i rezerwuje pięć miesięcy przed podróżą, musi liczyć się z kosztami w wysokości 3761 złotych.

Przeloty do Nowego Jorku najlepiej natomiast planować i rezerwować nieco później. Kupując bilety lotnicze na trzy miesiące wcześniej, polscy podróżni będą mogli zaoszczędzić aż do 63 proc., wydając 1934 złote, zamiast 5227 złotych na dziewięć miesięcy przed wylotem.

W przypadku lotów długodystansowych, wśród najkorzystniejszych dni na rezerwację króluje niedziela. Jest to najlepszy dzień na kupowanie biletów do pięciu z dziesięciu analizowanych przez KAYAK.pl kierunków podróży. Biorąc pod uwagę odloty, dobre ceny można znaleźć również w środy, a jeśli chodzi o loty powrotne – w poniedziałki.

Godzina dokonywania rezerwacji ma znaczenie

Podczas szukania promocyjnych cen biletów lotniczych do ulubionych miejsc, dużą rolę odgrywa nie tylko odpowiednio duże wyprzedzenie, ale również godzina w ciągu dnia. Podróżni, którzy rezerwują późnym wieczorem o godzinie 23:00, mogą zaoszczędzić do 18 proc., w porównaniu z rezerwacjami dokonanymi w środku dnia o godzinie 14:00.

 

„Naszym celem jest przygotowanie praktycznych porad dla użytkowników, popartych konkretną wiedzą wynikającą ze szczegółowej analizy danych i kalkulacji. Wszystko po to, aby mogli oni podejmować jeszcze lepsze decyzje dotyczące podróży.”, informuje Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję. Dodaje również: „opracowując powyższą analizę, chcieliśmy pokazać, z jakim wyprzedzeniem najlepiej planować podróże do najpopularnieszych kierunków w nadchodzącym roku. Dzięki tym informacjom, nasi użytkownicy będą mogli być pewni swoich wyborów i planów”.