W naszym najświeższym, letnio-jesiennym wydaniu magazynu „All Inclusive” w dziale „Weekend w Polsce” Grzegorz Bednarek i Daria Kurbało przedstawiają nam kolebkę Korony Polskiej: Poznań, Ostrów Lednicki, Gniezno. Poniżej zamieszczamy początek ich interesującego artykułu.

Zapraszamy serdecznie do wciągającej lektury! Grzegorz Bednarek i Daria Kurbało piszą, że: „Tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, zbliżająca się w przyszłym roku, staje się jedną z najważniejszych narodowych uroczystości milenijnych, przypadających już na samym początku trzeciego tysiąclecia naszej ery. W tym kontekście jako najistotniejszy polski szlak kulturowy wyłania się grupa kilkunastu preromańskich zabytków architektonicznych, wybudowanych na przełomie X i XI w., które ocalały do naszych czasów na terenie województw wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Wszystkie te dzieła architektury, które powstały w okresie panowania pierwszych Piastów i były kamiennymi świadkami chrztu księcia Mieszka I, wydarzeń Zjazdu Gnieźnieńskiego i koronacji Bolesława Chrobrego, są dziś najczęściej pomnikami historii Polski i skansenami archeologicznymi, odwiedzanymi w skali roku przez dziesiątki tysięcy turystów. Do najważniejszych pomników historii tej ogólnopolskiej trasy należą Ostrów Tumski z Bazyliką Archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, wyspa Ostrów Lednicki, uważana powszechnie za narodową chrzcielnicę Polski, oraz Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie (zwana też Archikatedrą Gnieźnieńską lub Sanktuarium św. Wojciecha), w której podczas Wielkanocy 1025 r. dokonano oficjalnej koronacji Bolesława Chrobrego (967–1025). Do innych niezmiernie istotnych miejsc, budowli i skansenów archeologicznych, które można uznać za kolebkę dynastii piastowskiej i państwa polskiego, trzeba zaliczyć także gród w Gieczu pod Poznaniem, grodzisko w Kaliszu-Zawodziu, zabytki związane z Pięcioma Braćmi Męczennikami z Kazimierza Biskupiego w powiecie konińskim, nieistniejącą już Bazylikę Świętego Wita z Kruszwicy, wczesnośredniowieczny gród i sztucznie usypaną w czasach prehistorycznych Górę Świętego Wawrzyńca w Kałdusie nad Wisłą (3 km na południe od Chełmna). Należy pamiętać również o powstałym na przełomie X i XI stulecia pierwszym opactwie benedyktynów w Tumie pod Łęczycą, związanym z wybitnym misjonarzem czasów ottońskich Świętym Brunonem z Kwerfurtu (ok. 974–1009), który na początku XI w. współpracował bezpośrednio z Bolesławem Chrobrym w procesie chrystianizacji Mazowsza i Prus. Oddzielną, lecz bardzo fascynującą grupę zabytków z samych początków polskiej państwowości stanowią poza tym fundamenty rotund z Góry Świętej Małgorzaty, Starej Łomży nad Narwią i tetrakonchos (budowli na planie czterolistnym) z Zawichostu nad Wisłą. Miejsca związane z pierwszymi władcami Polski, zlokalizowane na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, połączył interesujący Szlak Piastowski. W styczniu 2016 r. powołano w Gnieźnie Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” (www.szlakpiastowski.pl). Tworzy go 19 samorządów (5 powiatów i 14 gmin) z województwa wielkopolskiego.”

Dziękujemy również za miłą, owocną i profesjonalną współpracę przy powstaniu tego tekstu Bramie Poznania (www.bramapoznania.pl) oraz Novotelowi Poznań Centrum. Cały artykuł o kolebce Korony Polskiej – Poznaniu, Ostrowie Lednickim i Gnieźnie – można przeczytać na str. 164–173 najnowszego, letnio-jesiennego numeru magazynu „All Inclusive”, który dostępny jest pod tym linkiem: https://www.all-inclusive.com.pl/najnowszy-numer/